Enter your keyword

Hlinené omietky – cena, výhody a skúsenosti

Hlinené omietky – cena, výhody a skúsenosti

Hlina a drevo patria k jedným z najprírodnejších a najekologickejším materiálom, ktoré nám ponúka samotná príroda. Hlinené omietky sú vhodné pod akýkoľvek podklad. Nájdete ich v širokom zastúpení farieb. Od bielej, hnedej cez modrú, oranžovú až po zelené a červené odtiene. Ak vám nevyhovuje ani jeden variant, tak na hlinenú omietku môžete použiť náter.

Zväčša sa využívajú vápenaté nátery a nátery na báze kaolínu. Môžete si vybrať z rôznych povrchových úprav a dizajnových prevedení. Ich využitie naozaj závisí len na vašich požiadavkách. Môžete ich využiť v interiéry novostavieb alebo pri rekonštrukcii starších rodinných domoch. Používajú sa aj ako podklad do krbov, pecí alebo i stenového vykurovania. Rovnako sa dajú aplikovať aj v kúpeľniach a to najmä v okolí, kde strieka voda, čiže okolo umývadiel, vane i sprchových kútov. Pokúste sa tieto omietky vrátiť do svojich domov, a tak vytvoriť štýlový a zdravý domov tohto storočia.

Aké sú výhody využitia hlinených omietok?

Okrem toho, že hlinené omietky si môžete vybrať presne podľa vášho vkusu, majú aj iné ako estetické využitie.  Takéto omietky výborne pohlcujú nárazovú vzdušnosť. Sú ekologickým, ľahko dostupným a najmä zdraviu neškodným materiálom. Hlinené omietky zabezpečia pre váš domov zdravú mikroklímu, a preto sa hodia najmä do priestorov, kde je vlhkosť vzduchu vyššia.

Hlinená omietka je vďaka jej vlastnostiam vhodnou alternatívou pre alergikov a astmatikov.

Vďaka svojej vysoko absorpčnej schopnosti, dokáže hlinená omietka pohlcovať nadbytočnú vlhkosť a naopak, v prípade potreby ju uvoľniť do priestoru. Vďaka tejto funkcii udržiavajú v interiéry rovnomernú vlhkosť, čím bráni vzniku plesní. Okrem toho má aj iné kladné vlastnosti, ktoré budú pozitívnym spôsobom pôsobiť na vás život. Hlinená omietka pohlcuje pachy, eliminuje negatívne pôsobenie elektro smogu, ktorý môže mať vplyv na vašu nespavosť alebo bolesti hlavy. Sú vhodnou alternatívou pre alergikov a astmatikov.

Pomer ceny a kvality hlinených omietok je viac ako priaznivý

Hoci má hlinená omietka veľa kladných vlastností, tak to neznamená, že je cenovo nedostupná. Samozrejme, cena sa bude líšiť v závislosti od hrúbky a od množstva, ktoré budete potrebovať. Ďalším aspektom je to, či si dokážete hlinenú omietku namiešať a naniesť svojpomocne. Ak áno, tak vás daná omietka vyjde oveľa lacnejšie ako hociktorá iná fasáda na dom či chalupu.

Ak sa rozhodnete zveriť celú prácu na firmu, ktorá vám omietku nanesie, tak sa cena bude odvíjať od druhu omietky a výberu firmy. Cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo dvoch eur a za farebnú zaplatíte vyše troch eur.

Pracovný postup pri nanášaní hlinenej omietky

Ako prvé začnite so zmiešaním zmesi. Suchú zmes omietky vysypete do vody a dôkladne premiešate. Po piatich minútach opätovne zmes treba premiešať. Zvislé a ložné škáry medzi murovacími zložkami treba dôkladne premaltovať. Na podklad sa nanesie nástrek jadrovej hlinenej omietky. Tá sa zarovná sťahovacou latou. Následne sa povrch zahladí s antikorovým alebo dreveným hladidlom.

Ako vyzerá príprava a nanášanie hlinenej omietky v praxi si môžete pozrieť tu:

Omietka tvrdne schnutím. Doba schnutia závisí od teploty a vlhkosti prostredia, do ktorého ste omietku nanášali. Nasleduje nanášanie jemnej vrchnej hlinenej omietky, ktorej príprava je rovnaká ako pri prvom kroku. Po nanesení treba povrch roztlačiť napríklad filcovým hladidlom. Po uschnutí buď necháte omietku tak alebo môžete použiť farebný náter: vápenatý alebo náter na báze kaolínu. Zvýšenú pozornosť venujte nanášaniu omietky v priestore okolo okien chalupy.

Čo so skúsenosťami ľudí, ktorým sa omietka drobila?

V zásade platí, že z hlinenej omietky sa vám bude drobiť piesok len v prípadoch nekvalitnej práce robotníkov alebo zle namiešanej omietky. Tejto skutočnosti sa dá predísť úplne jednoducho, stačí si len zistiť, či firma, ktorú ste si zvolili je naozaj zodpovedná a svoju prácu urobí na poriadok. Rovnako aj pri kvalite hlinenej omietky si treba dať veľký pozor. Viac o skúsenostiach s hlinenou omietkou si môžete prečítať na rôznych diskusných fórach, napríklad tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *