Enter your keyword

Ako na správny výber kosačky – výhody a nevýhody jednotlivých typov

Ako na správny výber kosačky – výhody a nevýhody jednotlivých typov

Mnoho nových funkcií a inovácií v záhradníctve uľahčuje výber správnej kosačky. Kosačky mulčujú trávu oveľa efektívnejšie ako modely v minulosti a bezpečnostné ovládacie prvky sú čím ďalej tým prepracovanejšie.

Ak vaša stará kosačka už len ťažko štartuje, je neefektívna, alebo ste postrehli poruchu, je čas na nový model. Pozrieme sa preto spolu na rôzne druhy týchto šikovných záhradných pomocníkov, aby ste si mohli nájsť toho pravého.

Na čo sa zamerať pri výbere kosačky?

Existujú tri základné atribúty, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere. Sú to:

 • Veľkosť trávnika
 • Finančný rozpočet
 • Čas na údržbu trávnika

Ak ste veľmi zaneprázdnení, pozerajte po kosačkách so širším záberom. Budete tak môcť kosiť širšie pásy a tým pádom je táto voľba menej časovo náročná.  Bonusom takýchto kosačiek je, že sa pri nich môžete tešiť z pestrejšieho vybavenia čo sa týka napríklad pohonu kolies, silnejšieho motora, či väčších záchytných košov.

Robotické kosačky

Robotická kosačka je najlepším priateľom zaneprázdneného človeka. Robotické kosačky totiž kosia samé a na vás zostáva viac menej len údržba. Na ovládanie stačí raz určiť vymedzovacím káblom plochu, ktorú treba pokosiť a hotovo.

Výhody robotických kosačiek:

 • Ušetríte mnoho času, ktorý môžete venovať inej práci, koníčkom, či najbližším.
 • Jednoduchá obsluha stroja. Tento druh kosačky je skutočne veľmi user friendly. Po úvodnom nastavení už nemusíte nič riešiť a niektoré modely si zapamätajú program aj na týždeň.
 • Pokosené bez námahy. Nemusíte sa naťahovať s ťažkou nemotornou kosačkou. Ak preto je tento variant obľúbený najmä u dôchodcov.
 • Všetky robotické kosačky majú zabudovanú mulčovaciu funkciu.
 • Sú eko priateľské. Žiadny olej, žiadny benzín, ani únik splodín.
 • Pracuje potichučky.
 • Takéto kosačky sú skutočne nenáročné. Dajú sa použiť na viac menej akýkoľvek trávnik a dobre odolajú vonkajším poveternostným vplyvom. Väčšina modelov dobre zvláda aj mierny kopček, alebo prekážky.
 • Anglický trávnik ako vyšitý. Robotická kosačka zaručí kvalitne odvedenú robotu vďaka optimálnemu nastaveniu s ohľadom na individualitu daného trávnika.
 • Je bezpečná vďaka jej funkciám. Napríklad snímač, ktorý reguluje zdvihnutie, kosačku vypne, keď ju zdvihnete a drôtový senzor ju zadrží, akonáhle sa dostane za kábel. Snímač sledujúci nárazy kosačku udrží v bezpečnej vzdialenosti od predmetov.

Čo sa robotických kosačiek týka, dôležité je zvážiť a vyznať sa vo výkonnostných kategóriách. Pozrieme sa na to.

Výkon robotických kosačiek

Zamerajte sa opäť na veľkosť kosenej plochy, šírku záberu a aj výšku záberu stroja. Niektoré robotické kosačky pokosia 400 m2 a iné až 2000 m2. Robotické kosačky trávu pokosia na výšku 20 mm a najväčšia výška záberu môže byť medzi 50 až 80 mm. Niektoré modely kosia pásy široké 17 cm, iné zas až 53 cm.

Prúdové napájanie

Ak sa vám nechce vašeho robotického kamaráta vôbec nabíjať, vyberte si radšej model, ktorý dokáže samostatne trafiť naspäť do nabíjacej stanice.

Čo sa týka batérií, lithium-iontová technológia sa kvôli jej rýchlemu nabíjaniu stala štandardom. Natrafíte síce aj na lacnejšie alternatívy batérií, no budú zas ťažšie, budete ich musieť dlhšie nabíjať a kosačka vydrží kosiť kratšie.

Benzínové kosačky

Výhody benzínových kosačiek:

 • Kosačky na benzín sú jednými z najvýkonnejších. Sú teda vhodné na veľké trávniky, ideálne väčšie než 200 metrov štvorcových.
 • Sú nezávislé na aku nabíjačkách a elektrických prípojkách, čiže sa nemusíte starať o žiadne káble.
 • Kvôli veľkému počtu otáčok sú rýchle.

Nevýhody benzínových kosačiek:

 • Nie sú práve najekologickejšie, pretože do okolia kvôli nim unikajú splodiny.
 • Obvykle sú ťažšie než ostatné, takže manipulácia s nimi môže byť ťažšia.

Benzínové kosačky odlišujeme aj na základe techniky ich štartovania:

Lacnejšie, no aj namáhavejšie sú tie s ručným štartérom. Naštartujete ju jedným prudkým a silným zatiahnutím za štartovacie lanko. Vysokokvalitné, no zvyčajne aj drahšie modely mávajú elektrický štartér, ktorý funguje na princípe vstavanej batérie, ktorá vytvára dostatočné množstvo energie na naštartovanie. Takéto benzínové kosačky mávajú zvyčajne aj pohon kolies, ktorý výrazne zjednodušuje pohyb kosačky.

Akumulátorové kosačky (aku kosačky)

Výhody aku kosačiek:

 • Majú nízku hmotnosť.
 • Žiadna starosť o káble a ľahko sa ovládajú.
 • Bývajú ekologické.
 • Pracujú potichu.

Nevýhody aku kosačiek:

 • Elektrické, alebo benzínové kosačky sú výkonnejšie než aku kosačky.
 • Obvykle sú finančne náročnejšie než napríklad elektrické modely.
 • Dajú sa používať len s nabitou batériou.

Ako správne a efektívne kosiť aku kosačkou?

 • Kosačkové nože sa musia zastaviť do 3 sekúnd po vypnutí stroja. Deje sa to tak, že batéria musí zabrzdiť nôž na úkor jej kapacity.
 • Aku kosačku netreba pri otáčaní vypínať vôbec a radšej ju v tejto situácií nechajte zapnutú.
 • Môžete ovplyvniť to, ako dlho vydrží jedno nabitie a akú veľkú plochu sa vám tak podarí pokosiť. Závisí to aj na tom, ako s ňou manévrujete a ako ju používate. Koste jeden pás vedľa druhého, neopakujte sa. Je to častá a zbytočná chyba. Ak ste už raz pás pokosili, nie je treba to robiť druhý krát.
 • Pozor na štartovanie vo vysokej tráve. To určite nie je dobrý nápad. Do takej vojdite až keď je kosačka rozbehnutá v plnej prevádzke

Veľkosť plochy

Výkonnosť batérie spoľahlivej aku kosačky vplýva na stav trávnika. Odpovedajte si teda na nasledujúce otázky. Aký hustý je váš trávnik? Staráte sa oň pravidelne? Je terén do kopca? Je plocha zarastená a nepriepustná, alebo ste skúšali vertikuláciu? Ak sa jedná o zarastený trávnik, pravdepodobne sa na ňom nachádza vrstva zabraňujúca a obmedzujúca rast trávy, prenikanie vody, kyslíka a hnojív do pôdy. Motor sa teda potýka s ťažšou, či ľahšou úlohou v závislosti od stavu trávnika. A to, ako inak, na úkor kapacity batérie.

Výška záberu

Ak máte nastavenú príliš hlbokú výšku záberu, môže dôjsť k poškodeniu vašej kosačky. Na začiatku sezóny treba trávu sekať na výšku aspoň 60 mm a nemali by ste klesnúť pod 20 mm. Ideálne by ste mali výšku nastaviť na 40 mm. Ak sa predsa len rozhodnete ísť pod číslo 40 mm, znižujte výšku postupne týždeň po týždni o cca 5 milimetrov. Nie naraz.

Elektrické kosačky

Elektrické kosačky sú v bežných domácnostiach obľúbenou voľbou. Prečo je tomu tak? Majú hneď viacero praktických výhod.

Výhody elektrických kosačiek:

 • Sú finančne výhodnejšie oproti napríklad benzínovým kosačkám.
 • Sú ľahké
 • Pracujú potichu.
 • Šetria prírodu.
 • Vyhnete sa štartovaniu lankom a celkovo sú jednoducho ovládateľné.

Nevýhody elektrických kosačiek:

 • Menší výkon ako napríklad benzínové kosačky, no zvyčajne väčší ako akumulátorové.
 • Káblom sa nevyhnete, čo nemusí byť práve najpraktickejšie, ak sa jedná o pozemok, na ktorom sú stromy, kvety, alebo kríky.
 • Na vysokú trávu, alebo veľké plochy sa dajú použiť len ak zakúpite veľmi kvalitný model.

Bubnové kosačky

Tento typ kosačiek nie je v domácnostiach tak frekventovaný a možno ste o ňom ešte ani nepočuli. Používajú sa najmä na kosenie veľkých priestranstiev, ktoré netreba kosiť pravidelne ako sú napríklad polia, alebo lúky. Bubnová kosačka si vie hravo poradiť s prerastenou a vysokou trávou, aj s kvetmi. Aké parametre si treba všímať pri bubnovej kosačke?

Jednobubnová alebo dvojbubnová kosačka?

V bubne kosačky sa nachádzajú rotujúce nože sekajúce trávu. Existujú dva druhy bubnových kosačiek a to jednobubnové a dvojbubnové.

Jednobubnové majú užší záber než dvojbubnové kosačky. Tlačíme ich pred sebou pomocou rukoväte, ako pri iných druhoch kosačiek. Dvojbubnové ponúkajú širší záber a tak sú optimálne pre tak veľké plochy. Bývajú ťažké a preto existujú aj vo verzii závesu za traktor a podobne.

Výber bubnovej kosačky, tak ako pri akejkoľvek inej závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií a samozrejme od troch kritérií, ktoré ste si stanovili na začiatku článku. Parametre, ktoré si potrebujete všímať sú znovu šírka záberu, hmotnosť, výkon, pojazd a samozrejme údržba.

Šírka záberu podľa veľkosti kosenej plochy

Riadime sa znova tým istým. Čím je širšia plocha, tým je širší záber a tým sa skracuje doba kosenia. Preto je pre extrémne rozsiahle trávniky najlepšou voľbou dvojbubnový variant. Bubnové kosačky obvykle mávajú šírku záberu od 50 do 70 cm.

Výkon bubnovej kosačky

Kvôli potrebe vysokého výkonu u bubnových kosačiek sa vyrábajú v benzínových variantoch, aby zvládli pokosiť vysokú trávu. Na motoroch nájdete skratky ako: OHV, SV či OHC.

 • Typ motora OHV je výkonný a najmä kvalitný a má rozvodové ventily v hlave valcov. Prináša so sebou však viac hluku a vyššiu hmotnosť.
 • SV motory používame hlavne pri lacnejších strojoch pri nenáročnejších terénoch. Takýto motor má rozvod s ventilmi na stranách.
 • Za OHC motor dáte viac peňazí, pretože je ako výkonný, tak aj tichý a ľahký. V hlave valcov môžeme nájsť rozvod tohoto typu motora s hriadeľom a ventilmi.

Keď rozmýšľate nad výkonom bubnovej kosačky, nikdy nezabúdajte myslieť na terén. Máte v záhrade svah? Je povrch rozsiahly, rovný, alebo členitý? Všeobecne totiž platí: horší terén = výkonnejší motor.

Hmotnosť a pojazd

U benzínových kosačiek obzvlášť zistíte, že majú vyššiu hmotnosť a to kvôli celkovej konštrukcií stroja a kvôli motoru, a tak je pojazd u bubnových kosačiek základom. Dobrá kosačka s pojazdom sa totiž postará o pekné rovnomerné kosenie. Ak máte dočinenia s komplikovaným terénom, zvážte, či stojí za úvahu kúpa kosačky s prevodovkou. Bude sa dať jednoduchšie manévrovať, manipulovať a to najmä ak je terén do kopca z kopca. V úzkych priestoroch určite oceníte model so spiatočkou.

Záhradné traktory a ridery

Je pre vás tým správnym riešením záhradný traktor? V prípade plôch od 600 m2 znie odpoveď áno a to najmä ak si chcete ušetriť prácu a vyzerať pri kosení štýlovo.

Ako sa líši záhradný traktor od ridera?

 • Záhradný rider je lacnejší, no zároveň má menšie rozmery a teda aj výkon.
 • Keď sedíte na traktore, motor je pred vami. No pri ridere sedíte nad ním.
 • Traktor je všestrannejší. Dá sa použiť aj na pripojenie snehovej frézy, či zmetáku a podobne.

Bočný či zadný odhod trávy?

Traktory, ktoré majú zadný odhod dobre kosia vlhký a dlhý porast. Je to preto, že tráva letí rovno ponad zadnú os do záchytného koša. Plus bonus je možnosť zbierania popadaných jesenných listov. Ak si však neželáte, aby sa pokosená tráva automaticky zbierala, zvoľte radšej traktor s bočným odhodom.

Z akých prevodoviek máte na výber?

 • Automat: smer aj rýchlosť jazdy meníte len cez plynový pedál. Rovnako ako pri aute s automatickou prevodovkou sa tak nemusíte trápiť so spojkou.
 • Transmatic: Brzdíme samozrejme brzdou a znova rozbehnúť taktor je možné aj bez preradenia. Môžete sa teda tešiť z plynulej zmeny rýchlostných stupňov.
 • Hydrostart: Rýchlosť jazdy regulujete plynulo a nemusíte ani radiť ani používať spojkový pedál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *