Enter your keyword

Domáca sauna – kráľovstvo vo vašej záhrade

Domáca sauna – kráľovstvo vo vašej záhrade

Premýšľate nad tým, ako z vašej záhrady vytvoriť miesto na oddych a zaslúžený relax? Prirodzene, že pekná a upravená záhrade sú kľúčovými bodmi, no dá sa na vašej záhrade vytvoriť ešte niečo viac?

Určite áno a jedným zo spôsobov môže byť vybudovanie domácej sauny. Sauny sú malé vnútorné priestory, ktoré sa ohrievajú a napájajú vodou, aby vytvorili horúce a parné prostredie, kde si ľudia môžu oddýchnuť, ba čo viac zmierniť bolesť svalov.

Stavba sáun je pomerne jednoduchá, ak si vyberiete dobré miesto a zakúpite potrebné materiály, tak jej stavba nepredstavuje nijaký  problém. Aj keď sa štýly a veľkosti sáun líšia, tak základné princípy stavby sauny sú rovnaké. Tieto kroky by sme vám teraz chceli ponúknuť.

Ako teda postupovať pri stavbe domácej sauny?

1. Výber miesta

Tento prvý krok sa stáva odrazovým mostíkom pre celé vybudovanie sauny. Vyberte si miesto, kde sú ľahko dostupné rozvody, kúrenie a elektrina. Následne toto miesto vyčistite od prevísajúcich a zavadzajúcich stromov a tečúcej vody.

2. Inštalácia

Tento bod zahŕňa nainštalovanie všetkých potrebných potrubí, vodičov alebo plynových potrubí.

3. Vyhrievanie

Domáce sauny sa zväčša vyhrievajú len dvomi spôsobmi a to: lávovými kameňmi alebo infračerveným svetlom.

Lávové kamene sa ohrievajú v kachliach, cez ktoré sa naleje voda na vytvorenie pary. Ak si vyberiete tento spôsob ohrievania, tak nezabudnite vyhĺbiť priestor pre kamene.

Infračervený ohrev je typický práve pre použitie ohrievača vo vnútri sauny. Ak chcete použiť tento spôsob, čiže infračervené svetlo, tak sa uistite, či máte možnosti zabezpečiť dostatok energie pre vykurovací systém.

Inšpirujte sa – domáce fínske a infra sauny 

Fínska sauna SISU L button

Infrasauna ELEGANT 4002 XXL

button
Fínska sauna SISU XXL

button
Infrasauna ELEGANT 3001 XXL button
Saunareiniger – prípravok na čistenie sáun  button

4. Konštrukcia stavby

Konštrukcia sauny by mala byť jednoduchá. Úplne postačí taká, ktorá bude pozostávať len z drevených dosiek.

Nezabudnite ponechať priestor pre tri ventilačné body: jeden v stope, jeden na podlahe a jeden nad ohrievačom. Podľa potreby a vašej predstavy doplňte medzery pre lavičky a okná.

5. Izolácia

Izolácia sauny je významným a dôležitým bodom. Izolujte vnútorný rám zo sklenených vlákien a pridajte parotesnú bariéru. Hlavnou úlohou parotesnej bariéry je zabránenie vlhkosti zo sklenených vlákien a zvýšenie životnosti sauny.

6. Vonkajšia stena

Tá by mala byť rovnako veľmi jednoduchá. Vzdialenosť od vnútorného rámu by mala predstavovať vzdialenosť tridsať centimetrov.

7. Zastrešenie sauny

Saunu môžete zastrešiť jednoduchým drevom alebo dlaždicami. Rovnako nezabudnite ponechať otvorené ventilačné miesto pre únik pary.

8. Vykurovací systém

Vykurovací systém nainštalujte podľa pokynov uvedených v systéme a nechajte veľký priestor pre saunové kúrenie.

9. Podlaha

Prvú vrstvu podlahy tvoria keramické dlaždice. Prechádza cez ne váš vykurovací systém a zhromažďuje vlhkosť.

Druhú vrstvu podlahy by mali predstavovať nezabezpečené dosky. Nezabezpečené by mali byť preto, aby bolo jednoduché ich odstránenie a vyčistenie dlaždíc pod nimi.

10. Inštalácia ohrevu sauny

11. Doplnky

Podľa potreby a vašej predstavy pridajte ľubovoľné lavice, okná a ďalšie zariadenia.

12. Otestujte

Pred použitím vyskúšajte saunu zapnutím kúrenia a sledovaním fungovania ventilačných bodov.

Aké zvoliť rozmery pre saunu?

Ako prvé musíte premýšľať nad tým pre koľko osôb by táto sauna mala byť určená. Ak chcete saunu využívať ako celá rodina, tak sa spoľahnite na rozmery minimálne vo veľkostiach: 1,5 metra štvorcových, 2,5 metra do výšky a objemovo by mala predstavovať veľkosti od 3 metrov kubických.

Pre štvorčlennú rodinu je ideálna sauna, ktorá korešponduje rozmerom štyroch metrov štvorcových. Menším rodinám budú bohato stačiť sauny vo veľkostiach od 2,75 metra štvorcového. Nezabúdajte však na to, že saunu tvorí aj priestor na odloženie vecí, prípadne sprcha. To však nie je nutnosť.

Ideálny pôdorys sauny je: 2,5 m x 2 m. Ideálna výška sa pohybuje v rozmedzí od: 1,9 až do 2,1 m. Skrátka tak, aby sa do nej zmestili dve úrovne lavíc.

Každopádne, veľkosť sauny závisí od vašich osobných požiadaviek. Od počtu ľudí, ktorí v nej budú tráviť nenahraditeľné chvíle relaxu.

Náklady spojené so saunami

Áno, sauny predstavujú dávku luxusu, ktorý si, žiaľ, nemôže dovoliť každý. Cena sáun v prvom rade závisí od vašich požiadaviek akými sú: veľkosť sauny a typ sauny. Ich cena sa však začína na hodnote približne päťsto eur a dokáže sa vyšplhať až do niekoľkých tisícok eur.

Pozor! Sauna nie je len jednorazovou investíciou. Už pri jej kúpe by ste mali s týmto bodom rátať a aj na základe neho si následne vybrať tú vašu ideálnu saunu. Už vopred by ste mali byť oboznámený o tom, koľko energie sa spotrebuje napríklad za hodinu, deň, mesiac alebo aj rok. Tým zistíte sumu, ktorú zaplatíte za prevádzkovanie sauny.

  • Sauny – pri priemernej veľkosti sauny 2 x 2 x 2 m = 8 m³ a saunovej piecke o výkone 8 kW je spotreba elektrickej energie za hodinu používania sauny cca. 8 kWh, čo pri priemernej cene 1 kWh = 0,18 €, predstavuje sumu 1,44 € / hodina. Pri iných saunách je to opäť iba násobok výkonu piecky a ceny 1kWh elektrickej energie
  • Infra – pri priemernej veľkosti INFRA ( pre 2 osoby ) sú rozmery cca 1,3 x 1,1 x 1,95 m. Pre takúto kabínu používame spravidla 5 infra žiaričov o priemernom výkone 300 W, čiže spotreba elektrickej energie je 1,5 kW, čo pri priemernej cene 1 kWh = 0,18 €, predstavuje sumu 0,27 € / hodina.

Nezúfajte, ak ste nenašli vašu ideálnu saunu

Trápi vás, že nikde nemôžete nájsť takú saunu, ktorá by jednoznačne korešpondovala vašim požiadavkám? Povoľte uzdu svojej fantázii a nechajte si zhotoviť saunu na mieru. V tomto bode budete mať istotu, že sauna bude presne podľa vašich požiadaviek.

Spoľahnite sa na overené firmy, ktoré vám dokážu zaručiť kvalitné saunové drevo. Rovnako by daná spoločnosť mala zamestnávať jedine zodpovedných majstrov, ktorý náčrt premenia na hmatateľnú realitu. Nezabudnite si však dopredu zistiť, či daná firma ponúka výrobu práve takého druhy sauny, ktorý si vy predstavujete.

Sauna na mieru vás nemusí zruinovať! Nechajte si vopred vypočítať cenu, ktorú by ste mali zaplatiť za saunu vašich snov. V prípade, že sa vám cena zdala príliš vysoká, tak sa jednoducho budete musieť uskromniť a zvoliť menšiu saunu, poprípade sa vzdať nejakých dekoratívnych drobností.

Základné rozdiely medzi fínskou a infrasanou

Lámete si hlavu nad tým aký druh saunu by ste chceli mať u seba doma? Infrasauna alebo tá fínska? A je medzi nimi vôbec nejaký rozdiel?

Áno, rozdiely sú a my vám teraz predstavíte tie dva kľúčové rozdiely:

  • Princíp vyhrievania:

Fínska sauna je založená na princípe vyhrievania, ktorého zdrojom sú kachle.

Na druhej strane infrasauna sa spolieha na teplo, ktoré je vytvárané infražiaričmi. Tie hrejú v presnej vlnovej dĺžke, čím prospievajú dobrému vstrebávaniu tepla pokožkou.

  • Spôsob ohrievania tela:

Vo fínskej saune sa dané teplo, ktorého základom sú kachle, šíri vzduchom. Tento vzduch následne ohrieva vašu pokožku.

Na rozdiel od infračervenej sauny, ktorá pôsobí, zohrieva, pokožku priamo. Čiže sa nejedná o žiadny prenos tepla vzduchom.

Tieto nepatrné rozdiely však nijak neovplyvnia koncový výsledok saunovania.

Pokiaľ si však stále nie ste istý, či je práve sauna to čo potrebujete, stále môžete siahnuť po inom druhu relaxu. Môžete napríklad zainvestovať a zadovážiť si záhradný bazén. Všetko má však svoje plusy aj mínusy. Okrem príjemne strávených letných chvíľ pri bazéne vás môže nepríjemne potrápiť čistenie bazénov. Tento fakt sa dá však rýchlo zmeniť, ak viete ako treba pri čistení bazénov postupovať.

Nenahraditeľné účinky saunovania

Od kúpi kúpacej kadi ste zavítali až k stavbe sauny. Okrem vytúženého relaxu, ktorý nadobudnete ako aj v kadi, tak aj v saune, vám sauna dokáže zaručiť aj spektrum tých najrôznejších benefitov.

Sauna neponúka len benefity, ktoré sa týkajú relaxácie a trávenia chvíľ s blízkymi. Sauna dokáže priamym spôsobom účinkovať na vaše telo.

Poďte sa spolu s nami pozrieť na výhody saunovania:

  1. Vyplavovanie toxínov
  2. Zvyšuje cirkulácie krvi
  3. Podporuje funkciu metabolizmu
  4. Zvyšuje cirkuláciu lymfy
  5. Prináša výživu koži a iným orgánom v tele

Saunovanie naozaj prináša nespočetné množstvo výhod pre vaše telo. Upokojuje vašu myseľ a posilňuje  vaše telo. Oddajte sa do rúk saunovania a vychutnajte si dúšok zaslúženého relaxu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *