Enter your keyword

Ako pestovať lopatkovec? Polievanie, výber miesta a starostlivosť

Ako pestovať lopatkovec? Polievanie, výber miesta a starostlivosť

Lopatkovec je obľúbená rastlinka podobajúca sa ľalií. Zaraďujeme ju medzi trvalky z čeľade Áronovité. Prišla k nám z jedného z najbohatších biotopov na svete a to z daždového pralesa v Amerike, konkrétne z Kolumbie. V tomto podnebí dokáže táto kráska s bielymi kvetmi dosiahnuť výšky viac než 1 meter. Jej popularita u nás vzrástla hlavne po tom ako sa objavila jej schopnosť prečistiť vzduch a nenáročnosť na pestovanie.

Pestovanie lopatkovca

Pestovanie lopatkovca je výhodné, pretože pomerne dlho kvitne (a to dvakrát do roka) a jeho pestovanie zvládnu aj záhradkári – amatéri. Je nezvyčajne zaujímavý tým, že podobne ako pri pestovaní mäty, lopatkovec príjemne vonia, no on len v istých častiach dňa. Ďalšou jeho nečakanou vlastnosťou je, že kým odkvitne niekoľko krát zmení farbu. Ak sa teda rozhodnete pre pestovanie tejto cudzokrajnej rastlinky platia tu nasledujúce tri základné pravidlá.

Správny výber miesta je základ

Lopatkovec je veľmi adaptabilný. Mnohí opisujú lopatkovec ako vhodný kvet do spálne, pretože výborne prečistí vzduch a vy môžete sladko snívať. Môžete ho však pestovať pokojne aj v kancelárií, čakárni, či dokonca v kúpeľni, alebo inej miestnosti. Kľúčovou podmienkou na výber vhodného miesta je svetlo. Či už plánujete mať lopatkovec v spálni, či inde, mal by byť umiestnený približne dva metre od okna, či balkóna. Vyhovuje mu totiž také polo-svetlo, polo-tma. Pokiaľ si všimnete, že sa jeho listy sfarbujú do žlta, alebo kvety do hneda, je zle. V tom prípade ho treba stiahnuť zo slnka a nájsť mu lepší polotieň. Ak vám na druhej strane lopatkovec nezakvitne, s najvyššou pravdepodobnosťou to znamená, že je miestnosť pre neho moc tmavá a musíte mu dopriať viac slniečka.

Ideálnym miestom pre lopatkovec a jeho kvitnutie je mierne vlhká miestnosť – veď nakoniec je predsa z pralesa. Nebojte sa raz za čas použiť aj rozprašovač s odstátou vodou a pokropiť listy, napodobníte tak prostredie v dažďovom pralese, čo rastlinke len prospeje. Vyhovuje mu izbová teplota v rozmedzí 18 až 29 stupňov.

Ak zvažujete, či môžete pestovať lopatkovec aj vonku, nie je to tak samozrejmé ako pri pestovaní papriky. V istých teplejších podmienkach sa mu môže dariť aj vonku, no znova závisí od teploty vzduchu, vhlkosti a svetla. Večne slnečná skalka v záhrade preto nemusí byť práve najlepším miestom pre život lopatkovca. Spravte mu radšej priestor na balkóne, alebo na terase, kde naň nebude tak prehnane pražiť.

Ako často treba lopatkovec polievať?

Keď príde na polievanie, lopatkovec je najcitlivejší na príliš veľa vody. Dajte si teda pozor najmä na to, aby ste ho neprelievali. Sucho znáša lepšie, ako prílišné vlhko. Ideálne je polievať ho približne raz týždenne, no v zime je lepšie vodou trochu šetriť. Najspoľahlivejším indikátorom na to, že je čas rastlinku poliať sú jemne vädnúce listy.

Nesmieme zabúdať na dôležitosť priepustného kvetináča, ktorý nás môže zachrániť pred náhodným preliatím a následnému odhnitiu koreňov. Ako pri väčšine kvetov, je dobré nechať vodu pred polievaním odstáť 24 hodín, aby sme sa vyhli chlóru, ktorý by našej  rastlinke mohol ublížiť.

Hnojenie, presádzanie a rozmnožovanie lopatkovca

Čo sa hnojiva týka, nie je to žiadna veda. Lopatkovce si nevyžadujú v tejto oblasti nič špeciálne a platí tu skôr pravidlo čím menej, tým lepšie. Bohato im postačí hnojenie na jar a na jeseň na to, aby krásne zakvitli. Dajte si však záležať na výbere vzdušného a priepustného substrátu ako napríklad rašeliny obsahom piesku a pôdy z kompostu. Uvidíte, že sa vám za to kvetnato odvďačí.

Ak sa lopatkovec ako sa hovorí nezmestí do kože, alebo teda kvetináča, je čas ho presadiť. Či už nadišiel jeho čas zistíte tak, že sú jeho listy príliš nahusto, alebo zrazu iného tvaru. Presadiť a aj ho môžeme oddelením. „Nastávajúci“ kvetináč by mal byť aspoň o 5 cm väčší než ten predošlý. Ak ho rozdeľujete, najskôr ho nožom po dĺžke rozrežte priamo cez stred koreňového balu a polovice zasaďte do osobitných kvetináčov. Môžete si pri tom pomôcť opornou tyčkou podobne ako pri pestovaní paradajky. Tá mu pomôže pri zdravom raste a keď sa poriadne zakorení, môžete ju vybrať. Lopatkovec je vhodné takto presádzať každé jeden až dva roky.

Pre rozmnožovanie je pre lopatkovec, podobne ako pre ostatné rastlinky, najvhodnejším ročným obdobím jar. Je ho treba rozobrať na trsy a každý umiestniť do samostatného črepníka, dopriať mu dostatok vody. Buďte však opatrní aby ste nepoškodili korienky neobozretným zaobchádzaním.

Choroby a škodcovia – ako sa im brániť?

Lopatkovec patrí medzi tých húževnatých. Je odolnejší voči viacerým škodcom a nákazám než iné rastliny, no predsa len sa nejakí nájdu. Zvyčajne ho však napadajú zvonka, takže ich môžete jednoducho zotrieť, alebo zmyť vlažnou vodou z povrchu listov. Na lopatkovec si zvyčajne robia zálusk vošky, či roztoče. Ak by náhodou zotretie utierkou nepomohlo, môžete si pomôcť aj insekticídnym mydlovým roztokom.

Všeobecne sa však odporúča poutierať z listov lopatkovca prach a špinu aspoň raz do roka vlhčenou handrou, alebo ho strčte rovno pod sprchu.

Keď začnú listy lopatkovca hnednúť môže to znamenať hneď niekoľko vecí. Rastlinka je buď prelievaná, moc hnojená, žije v nedostatočne vlhkom prostredí alebo ju napadla nejaká choroba. Preto je potrebné hnedé listy odstrihnúť, aby nezavadzali novým listom a rastlinka neumrela. Nedobrým znakom sú tiež zelené kvety, ktoré poukazujú na skoré odkvitnutie. Ak zožltnú, musíte ho presdiť.

Ak si všimnete, že rastlinku napadli huby, poprášte ju škoricou. Pokiaľ je nános škodcu bielej, či sivej farby na pôde, malo by to stačiť. Ak sa ale sfarbí na čierno a premiestni sa na stonku a listy, ihneď odstráňte všetky napadnuté časti rastliny.

Je lopatkovec jedovatý?

Ak máte doma malé deti, či psíka možno vám v hlave vŕta aj takáto jednoduchá otázka. Odpoveď na ňu je áno, trochu. Lopatkovec je mierne jedovatá rastlina a potenciálnou hrozbou by mohol byť práve pre vašich domácich maznáčikov. Obsahuje totiž látku nazývanú šťavelan vápenatý, ktorý môže mať na svedomí u zvierat rôzne zápaly ako napríklad sliznice, žalúdka, alebo čriev. Ak ju však umiestnite dostatočne vysoko mimo dosahu mačičky, či psíka, nemáte sa čoho obávať.

Lopatkovec a cena

Rastlinku ako je táto si môžete zakúpiť na rôznych stránkach a v rôznych obchodoch, ako je napríklad Heureka, Obi, ale nájdete ju aj na bazári. Podľa toho kde rastlinku kupujete a aký druh vás zaujal sa bude odvíjať aj jej cena. Približne sa však pohybuje v rozpätí medzi 12 až 40 eur. Nájdu sa však aj špeciálne kúsky drahšie než 300 eur. Ak ste v pestovaní nováčik, to ba bola poriadna investícia.

Lopatkovec a jeho varianty

Lopatkovec si môžete zaobstarať v mnohých veľkostiach a variáciách, ako sa vám len zapáči. Zdroje uvádzajú, že existuje až 40 druhov tejto exotickej elegantnej rastliny. Praktickým ukazovateľom pre výber toho správneho je veľkosť miestnosti, v ktorej bude. Niektoré druhy lopatkovca dorastajú do veľkosti 30 cm, no iné až do výšky 1 a pol metra. Známe sú najmä názvy ako lopatkovec wallisov, alebo ešte menší lopatkovec petite. Velikánom lopatkovcov je lopatkovec sensatio, ktorý môže dosiahnuť skoro 2 metre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *