Enter your keyword

Vyberáte ryby do záhradného jazierka? Poradíme Vám

Vyberáte ryby do záhradného jazierka? Poradíme Vám

Pomaly ale isto sa blížia teplé letné dni. Jarné upratovanie už je väčšinou za nami a príprava záhrady je v plnom prúde. Záhradné jazierka po zime ožívajú a možno premýšľate, ktoré ryby do vášho jazierka vybrať. V tomto článku sme pre vás pripravili stručný prehľad obľúbených rýb do záhradného jazierka.

Existuje veľké množstvo okrasných sladkovodných rýb, ktoré sa môžu stať živým organizmom vašich jazierok. Tieto rybičky nie sú vôbec náročné na starostlivosť. Nezabúdajte však na to, že každý druh má svoje vlastné priestorové podmienky, na ktoré treba brať ohľad.

Aké druhy rýb môžete chovať vo svojich záhradných jazierkach?

Vybrali sme pre vás tri v našich zemepisných šírkach mimoriadne obľúbené ryby na chov v záhradných jazierkach. Ku každému z nich nižšie nájdete užitočné informácie o chove, potrave a iných špecifikách.

Karas

Tento druh rýb patrí k jedným z najčastejšie chovaných rýb v jazierkach. Výhodou týchto rýb je fakt, že sú nenáročné na chovnie sú príliš veľké. Veľmi ľahko sa adaptujú podmienkamprežijú aj v nepriaznivejšom prostredí.

Existuje mnoho farebných a tvarových prevedení týchto rybičiek a nie každá je vhodná do jazierka. Vhodnými nie sú: „vodnaté oko alebo teleskopka“.

Potrava: je to všežravec, skonzumuje naozaj všetko: granuly, šalát, varený hrášok, planktón a rovnako aj menšie ryby.

Inšpirujte sa radami odborníčky:

Jalec

Veľkým plusom tejto ryby je to, že prežije aj v nadmerne znečistených vodáchľahko sa adaptuje do najrôznejších podmienok.

Je veľmi aktívnym a čulým druhom ryby a zväčša pláva na hladine, čo vám poskytne príležitosť si danú rybku „skrotiť“.

Zadovážte si viacero kusov tohto druhu ryby, tak dva až tri kusy. Táto rybička je veľmi spoločenská a samej by jej hrozil úhyn.

Mohlo by sa vám hodiť:

LED reflektor nad a do vody 

button

Vodný vysávač Oase Pondovac 3

button

Aktivátor jazierok BIO-P5 proti riasam a znečisteniu

button

Filtračná sada Pontec

button

Podberák na vodné rastliny

button

Potrava: tento druh ryby sa zo začiatku živí prevažne planktónom. Neskôr dokáže stráviť takmer všetko: muchy, komáre, kobylky, ovady a dokonca aj raky a žaby. Tento druh ryby nepohrdne ani rôznymi druhmi ovocia: moruše, marhule.

Náš tip: Ak ste sa rozhodli kúpiť si Karasy, tak jednoznačne zvoľte za ich spoločníka Jaleca. Karasy sa rýchlo množia a Jalec požiera ich larvy, čím bráni ich premnoženiu.

Jeseter

Táto ryba už je o trošku náročnejšianeprispôsobí sa len tak hocičomu. Potrebuje tienisté miesta s nižšou teplotou. Čiže ak je vaše jazierka väčšinu dňa vystavované priamemu slnku, tak nepremýšľajte nad týmto druhom ryby. Ako už bolo spomínané táto ryba má rada chlad.

Viac kyslíka je takisto ďalšou podmienkou pre jeho chov. Viac kyslíka dosiahnete nižšou teplotou vody.

Obľubuje prúdenie vody, ktoré dosiahnete namontovaním rôznych čerpadiel. Rovnako vyžaduje veľa priestoru, sú aktívne najmä ráno a večer.

Potrava: živý sa drobnými bezstavovcami, akými sú: larvy hmyzu, kôrovce, červy. Nekŕmte ich krmivom pre ryby. Ich tráviaca sústava nie je na tento druh potravy prispôsobená.

Náš tip: pre Jeseterov vyberajte krmivo, ktorého hlavnou zložkou je rybia múčka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *