Enter your keyword

Záhradné jazierko – všetko, čo potrebujete vedieť

Záhradné jazierko – všetko, čo potrebujete vedieť

Verili by ste tomu, že keď sa chcete cítiť zrelaxovane a znovuzrodene, tak nemusíte chodiť ďaleko? Doprajte vašej záhrade starostlivosť, ktorú si zaslúži. Upravte si záhradu, vytvorte si dokonalú skalku na záhrade, zainvestujte do krásneho a pohodlného vonkajšieho nábytku. Čerešničkou na torte alebo inak povedané, korunou vašej záhrady sa môžu stať práve záhradné jazierko.

Len si to predstavte obľúbená kniha v ruke, pohodlne usalašení na nádhernom vonkajšom posedení a v pozadí vám bude hrať tá najkrajšia melódia, hudba prírody. Keď vykuknete spoza knihy, tak bude na vás čakať ešte neuveriteľnejšie realita, pohľad na priam rozprávkové jazierko. Nachvíľku sa vám možno zazdá, že ste sa ocitli v nádhernom štýle anglickej záhrady.

Snívate o jazierku do vašej záhrady? Premeňte sen na skutočnosť a nechajte si poradiť týmito jednoduchými krokmi, ktoré vás prevedú výrobou jazierka svojpomocne.

Umiestnenie jazierka

Dobrou správou je to, že jazierko sa dá vybudovať prakticky skoro na každom teréne. Treba však dbať na to, aby naň nesvietilo priveľa priameho slnka a zároveň, aby nebolo neustále v tieni. Ak však nemáte moc na výber a vaše jazierko by počas celého dňa podliehalo priamemu slnečnému žiareniu, tak v jeho okolí vysaďte neopadavé stromy. Takéto stromy pôsobia ako skvelé tienidlo pre jazierko.

Nezabúdajte na to, že každý druh ryby do jazierka má odlišné požiadavky. Niektorým viac vyhovuje tienisté a iným naopak teplé a slnečné prostredie, preto treba brať do úvahy aj ryby, ktoré chcete v jazierku mať.

Tvar a veľkosť jazierka

Tento bod je naozaj kľúčovým, pretože určuje celkový a konečný výzor vášho jazierka. V prvom rade sa poďme zamerať na jeho tvar. Určte si tvar, ktorý vám bude vyhovovať, v tomto prípade hrá najväčšiu úlohu práve predstavivosť. Ak už máte vybraný tvar jazierka, tak si znázornite jeho obvod za pomoci piesku alebo aj hadice.

Druhým bodom je jeho veľkosť, ktorá by zaručene mala korešpondovať veľkosti vašej záhrady. Do menšej záhrady, čiže do záhrady s menším obsahom, zvoľte aj menšie záhradné jazierka a následne im prispôsobte aj živočíchy.

Vrstvenie

To znamená, že po odkopaní prvej vrstvy, ktorá nebude moc hlboká a bude slúžiť na ukladanie košov s rastlinami, nasleduje ďalšie kopanie. V tomto prípade už ide o kopanie samotnej hĺbky jazierka. Jeho hĺbka by mala byť približne 1,3 metra. Pozor na vytváranie kolmých stien, snažte sa im vyhnúť, pretože takéto steny sa nedajú obložiť kamenivom.

Pozor na kamene a iné nečistoty

Výkop treba vyčistiť od kameňov a ostrých predmetov, ktoré by v dôsledku tlaku mohli prepichnúť PVC fóliu.

Klesanie

Okraje jazierka treba zabezpečiť tak, aby sa predišlo jeho klesaniu. Nečastejšie používaným spôsobom je natĺkanie drevených kolíkov a ich následné upevnenie do dreva alebo závlahovej hadice.

Samozrejme, že výstavba jazierka nie je až tak jednoduchou záležitosťou a okrem týchto základných bodov, ktoré sme vám ponúkli je tu rad ďalších rovnako podstatných bodov, akými je napríklad výstelka jazierka. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, tak rozhodne vyhľadajte kompetentnú osobu, ktorá vám s návrhom jazierka a jeho samotnou výstavbou zaručene pomôže.

Najskôr treba povolenie!

Výstavbu jazierka je potrebné riešiť rovnako ako drobné stavby. To znamená, že na jeho vyhotovenie je potrebné ohlásenie stavby. Toto ohlásenie stačiť predložiť na najbližšom stavebnom úrade, kde vyplníte žiadosť o drobnú stavbu. K tejto žiadosti budete musieť priložiť aj list vlastníctva a schematický nákres.

Drobné stavby sú definované, ako stavby, ktorých stavebná plocha nepresahuje dvadsaťpäť metrov štvorcových. Toto platí pre podzemné stavby, do ktorých sa zaraďujú aj jazierka. Ďalšou podmienkou je to, aby podzemná stavba nebola hlbšia ako tri metre. Tento parameter pri jazierkach sa dá ľahko dodržať, keďže záhradné jazierka nepotrebujú byť extrémne hlboké.

Aké sú plusy a mínusy plastového záhradného jazierka?

Správny výber plastových záhradných jazierok je veľmi dôležitý. Treba myslieť na to, že plastové jazierka vás oberú o voľnosť výberu pri hĺbke a rozmeroch jazierka. Na druhú stranu však verím, že jednoznačne nájdete také parametre, ktoré vám budú vyhovovať.

Plastové jazierka oproti tým z fólie majú dlhšiu životnosť. Viacerí predajcovia hovoria až o niekoľkých desaťročiach. Táto dlhá životnosť je odrazom tých najkvalitnejších materiálov, ktoré nájdete na trhu.

Tieto materiálu nezabezpečujú len ich dlhotrvácnosť, ale aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Sú dostatočne odolné voči prerezaniu, čím sa plastové jazierka stávajú skvelou alternatívou, práve ak máte domácich miláčikov.

Ďalšou výhodu je rýchlejšia a jednoduchšia inštalácia samotného jazierka. Oproti fóliovým vám tie plastové ušetria značné množstvo času. Stačí len vykopať dostatočne veľkú jamu, ktorá bude korešpondovať rozmerom plastového jazierka. Následne jazierko uložíte do zeme a zahrniete hlinou, odrazu môžete napustiť aj vodu.

Takéto plastové jazierka automaticky plnia aj funkciu hydroizolácie. To znamená, že voda z jazierka nepresiakne do zeme.

Prinášajú rad estetických funkcií, ako napríklad to, že ich dokážete skvele zarovnať s terénom, čiže nebudú pôsobiť príliš nápadne, ale dosiahnete vytúženú prirodzenosť.

Poďme si základné plusy zhrnúť v bodoch:

 • Dlhá životnosť
 • Odolnosť
 • Rýchlejšia a jednoduchšia inštalácia
 • Hydroizolácia
 • Prirodzenosť

Nevýhody plastových jazierok:

 • Nie je možné meniť ich tvar
 • Nie je možné v nich chovať ryby (sú plytké)

Chcete plastové jazierko a zároveň aj chovať rybičky? Čo teraz? V prvom rade si vyberajte väčšie jazierko s objemom približne tisíc litrov. To je dôležité najmä kvôli stabilnej teplote vody. Jednoducho povedané, ak chcete plastové jazierko s rybami, tak rátajte s tým, že vám len malé záhradné jazierko stačiť nebude.

Mala by vás odradiť cena a údržba záhradného jazierka?

Vaša záhrada plná rastliniek do skalky zíva prázdnotou a túžite po oživení? Čo tak záhradné jazierka? Mnohých ľudí na záhradných jazierkach odrádza cena a starostlivosť. My vám teraz ukážeme, že ani cena a samotná starostlivosť sa vám nemôže postaviť do cesty

Mohlo by sa vám hodiť:

LED reflektor nad a do vody 

button

Umelé jazierko 250l

button

Aktivátor jazierok BIO-P5 proti riasam a znečisteniu

button

Filtračná sada Pontec

button

Umelé jazierko 150l

button

Poďme sa najskôr pozrieť na ceny a možné alternatívy záhradných jazierok. Cena závisí od materiálu, veľkosti, príslušenstva, lokácie a dizajnu vášho záhradné jazierka.

Pozrite si ako zazimovať záhradné jazierko! Vo videu nájdete aj množstvo tipov ohľadom čistenie a údržby:

Stredné jazierka vás môžu vyjsť pod päťsto eur vrátane inštalácie, materiálu, príslušenstva. Je naozaj ťažké cenu zovšeobecniť, pretože ako sme vyššie uviedli ich cena je naozaj flexibilná a mení sa v závislosti od vašich požiadaviek.

Pri údržbe jazierka dodržujte nasledovné kroky:

 • Čistenie, poprípade výmena filtra
 • Čistenie stien a dna jazierka ( jemné čistenie )

Takýto druh čistenia je možné vykonávať ručne, zvyčajne pre jazierka pod tisíc litrov, alebo za pomoci sania. Čiže použijete bežné čerpadlo.

 • Hĺbkové čistenie

Takéto čistenie je zložené z jemného čistenia, len s tým rozdielom, že všetko opakujete päťkrát. Medzi čisteniami by mal byť časový rozostup dvadsaťštyri hodín, aby sa rozvírené nečistoty stihli znova usadiť. Dávajte si pozor na to, aby ste neprekročili hranicu štyridsiatich percent úbytku vody v jazierku.

Keď sa chcete vyhnúť filtrácii

Najskôr si poďme zadefinovať, čo to ten filtračný systém vlastne je. Filtrácia alebo filtračný systém je súbor zariadení, ktorý je nesmierne dôležitý pri zachovávaní optimálnej kvality vody, pre život organizmov v jazierku.

Čím sa dá filtrácia nahradiť?

Ak filtráciu mať nemôžete alebo nechcete, tak vám predstavíme možné alternatívy:

 • Biologická filtrácia

Funkcia: premena škodlivých prvkov kolobehu dusíka v NO3 na flóru.

 • Mechanická filtráciu

Výroba: tento typ filtrácie si môžete vyrobiť napríklad z: plastového pletiva, syntetickej huby, zeolitu,..

Funkcia: zachytiť zvyšky jedla, bahna, vetvičiek, rias a ostatných tuhých častíc, ktoré sa nachádzajú v rybníku

 • Chemická filtrácia

Zloženie: aktívne uhlie, živica, umelé tekutiny

Funkcia ( aktívne uhlie ): absorbuje chemikálie, zvyšky moču, rybieho zápachu, medi, chlóru

Funkcia ( živica ): zníženie tvrdosti vody

Funkcia ( umelé tekutiny ): existuje veľa rôznych druhov, ktoré majú rad rôznych funkcií akými sú: zníženie/ zvýšenie pH, likvidácia rias a mnoho ďalších

Záhradné jazierka poskytnú vašim očiam pohľad čarokrásneho prostredia. Jazierko si môžete vybrať tak, aby vyhovovalo vašim požiadavkám aj v tých najmenších detailoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *