Enter your keyword

Anglický štýl bývania, luxus a pompéznosť

Anglický štýl bývania, luxus a pompéznosť

Anglický štýl bývania je populárnym už mnohé roky. Počas rokov sa neustále vyvíjal, menili sa jeho základné charakteristiky, kombinácia farieb a výber materiálov. Ľudia sa k tomuto anglickému štýlu veľmi radi vracajú najmä preto, lebo na prvý pohľad pôsobia domy anglického štýlu veľmi minimalisticky a zvyčajne sú aj šetrné k životnému prostrediu.

Ako vyzerá už samotný interiér? Prevládajú zemité a nie moc výrazne farby. V anglickom interiéry nájdete farby ako : biela, hnedá, čierna, šedá, tmavomodrá, silno zelená, žltá. Tieto farby sa nachádzajú jednak na stenách, ale aj na nábytku a dekoráciách.

Svoje využitie si v tomto štýle bývania nájdu aj tapety, ktoré majú zväčša pravidelný geometrický vzor. Časté sú vodorovné pásy. Vodorovné pásy nájdete aj na potlači stoličiek alebo gaučov.

Čo sa lustrov týka, tak naozaj pôsobia pompéznym a priam kráľovským dojmom. Sú zjednotením luxusu a romantiky. Zväčša sú vyrábané rôznymi tvarmi krištáľov. Či sa už jedná o krištáľové lustre, ktoré majú priestor na umiestnenie žiaroviek v podobe sviečok alebo sú skôr do modernejšieho štýlu, tak na tom naozaj nezáleží. Krištáľové lustre môžu byť aj viac vrstvové, napríklad krištále usporiadané do kruhov, ktoré sú situované pod sebou od najväčšieho po najmenší.

Skrátka, všetko v tomto anglickom štýle bývania dýcha luxusom a vytvára atmosféru romantiky. Anglický štýl je naozaj dokonalým vyjadrením spojenia týchto dvoch vecí, čiže luxusu a romantiky. Nemusíte sa teda báť tohto štýlu, pretože dom v anglickom štýle má jednoznačne svoje čaro.

Anglický štýl nábytku, súhra masívu a originality

Anglický nábytok sa dá naozaj dokonalo opísať týmito dvomi slovami: masív a originalita. Nábytok do anglického štýlu bývania je zvyčajne vyrobený z masívneho dreva.

Je to však jediná vec, pre ktorú ho ľudia obľubujú? Jednoznačne, nie! Britský, alebo ak chcete anglický nábytok, je žiadaný aj vďaka jeho elegancii a úzkej spätosti s anglickou históriou a kultúrou. Britský dizajnéri nábytku upriamovali svoju pozornosť na dôležitosť správneho vyjadrenia každého jedného štýlu. Usilovali sa o rovnomerný prienik masívu a harmónie.

A naozaj to dosiahli. Rozmanitosť, využitie masívu a harmóniu. Tieto všetky atribúty boli spojené a praktizované na anglickom nábytku, kde je naozaj každý jeden kus originálny.

Spôsoby vyrezávania, typy čalúnení, rozmanitosť farieb a vzorov. Samotný kus nábytku pôsobí honosne. Je to práve vďaka originalite, ktorá bola vložená do každého jedného kusu. Ich prevedenia nie sú jednoliate a častokrát predstavujú súhru viacerých tvarov a napríklad aj rôznych hrúbok použitého dreva.

Zaujímajú vás tradičné štýly bývania? Prečítajte si aj o rustikálnom štýle.

Častá je kombinácia dreva a zlatých doplnkov. Čo sa konkrétne potlače na nábytok týka, ako napríklad čalúnenie gaučov, kresiel alebo dokonca aj stoličiek, tak tu sa fantázii medze nekládli.

Inšpirujte sa – nábytok v anglickom štýle

3-šuplíková komoda, biela, BRAIN 1

button

Kreslo ušiak, látka vintage hnedá, CHARLOT

button

Rohová vitrína s osvetlením Raweno

button

Stojanové zrkadlo, orech, ZRKADLO

button

Pohovka, béžovo-sivá, FABRICIO

button

Do anglického štýlu bývania neodmysliteľné patrí kráľovsky modré alebo do zelena farbené čalúnenie. Rovnako tu nesmú chýbať vzory. Ich farebné prevedenie je buď biele, zlaté, červené. Záleží od typu čalúnenia a vašich preferencií.

Ako vyzerá anglický štýl kuchyne?

Syčiaca rýchlovarná kanvica, hrianky vyskakujúce z hriankovača a na sporáku práve zohriate mlieko do cereálií. Toto je pravá tvár anglických kuchýň. Aj napriek svojej podobnosti s tradičnými a historickými anglickými kuchyňami, nesú prvky modernej doby.

Kuchyne anglického štýlu sú zväčša naozaj veľmi jednoducho riešené s farbami nie moc výraznými. Dominantnou farbou je biela, ktorá sa nachádza na spodných, ale aj vrchných skrinkách. Treba však podotknúť, že sa môžete stretnúť aj s bledomodrou farbou na kuchynských linkách a ich spojitosťou so samotným anglickým štýlom.

Častým úkazom je drevená pracovná doska, kde si treba dávať veľký pozor na odolnosť dreva voči poškodeniu. Predídete tým tomu, aby vaša kuchynská linka vyzeralo staro a opotrebovane len po niekoľkých použitiach.

Výraznou dominantnou sú okrúhle úchyty, ktoré nájdete na naozaj každej typickej anglickej kuchyni. Anglické kuchyne sú doplnené kvetmi a bylinami, ktoré slúžia aj ako dekorácia, ale aj ako prísada do varenia.

Stoličky sú rovnako bielej farby. Majú rôzne vytvarované operadlá a rozličné prevedenie čalúnenia. Stoličky odrážajú pompéznosť a neopakovateľné prevedenia anglického štýlu.

Takýto anglický štýl kuchyne sa bude skvelo hodiť aj na vaše chalupy. V prípade, že doma preferujete jednoduchšie línie, tak práve na chalupe môžete zaexperimentovať a vyskúšať spomínaný anglický štýl. Zaručene vás nesklame a dodá vašej chalupe, ale i domu, ten správny šmrnc.

Aké sú podobnosti a základné rozdiely medzi anglickým štýlom a anglickým vidieckom štýlom?

Vidiecky štýl v každej krajine má svoje špecifiká. Podobne ako provensálsky štýl bývania je typický pre Francúzsko, aj anglický vidiek má svoje špecifiká. Tie sa dokonca v určitých detailoch odlišujú od tradičného anglického štýlu bývania, no prevládajú podobnosti.

Základnou podobnosťou je využitie farieb a vzorov čalúnenia, ktoré u oboch prípadoch vyzerajú na vlas rovnako. Jedná sa teda o podobný nábytok a o podobné rozlíšenie farieb, kde je teda rozdiel?

Samotné rozdiely medzi anglickým štýlom a anglickým vidieckym štýlom môžete očividne zachytiť na kombináciách. Zatiaľ čo typický anglický štýl odkazuje na jednoduchosť s prídavkom extravagantnosti v podobe vzorov na koberci, čalúnenia, závesov, tak anglický vidiecky štýl sa rozhodol skombinovať všetko dohromady.

Typickým je, že jedno kreslo má iné čalúnenie ako kreslo druhé alebo pohovka. Do toho vankúše, ktorých vzory sa nepodajú ani na vzor na pohovke a ani na kresle. Potlač na závesoch sa rovnako líši a neponáša sa ani na jednu spomínanú potlač.

Častokrát bývajú aj farby stien veľmi sýte, ako napríklad sýtozelená s prídavkom nejakej vzorovanej tapety, ktorá sa rovnako odlišuje vzorom od iných prvkov. Je to doslova zmes tých najrôznejších, najrozmanitejších tvarov, farieb a materiálov.

Na väčšinu ľudí to môže pôsobiť chaoticky a evokovať pocit neporiadku. Niektorí to dokonca považujú za gýč. Angličania naozaj radi miešajú ako napríklad ich typický anglický čaj o štvrtej. Nie je predstavením len klasického čierneho čaju. Angličania pridávajú do neho mlieko a zázvor.

Ich domovy sa nevyhli ich nezvyčajným kombináciám a možno vás anglický vidiecky štýl prekvapí rovnako milo ako mňa ich typický čierny čaj s mliekom a zázvorom. Pravdou však je, že pohľad na anglický vidiek prináša romantické pohladenie duše s melancholickým nádychom dažďových kvapiek za oknom chalupy či domu.

Anglická záhrada, dokonalosť sama

Keď sa povie anglická záhrada, tak verím, že mnoho z vás si predstaví dokonalo upravenú anglickú záhradu. A naozaj je tomu tak. Anglické záhrady nesú v sebe prímes dokonalosti a luxusu. Sú preplnené najrozmanitejšími druhmi nízkych kríkov, medzi ktorými sa čas od času vyskytne aj tuja vyššieho vzrastu.

Zeleň je to, čo dominuje týmto záhradám a v kombinácií s jednoduchými, no i napriek tomu očarujúcimi kvetmi, vytvárajú príjemný pocit. Častým motívom je využitie ťahavých rastlín po plotoch alebo dokonca aj po samotných budovách.

Do takejto záhrady sa skvelo hodí biele alebo drevené vonkajšie posedenie. Verím, že anglický štýl si zamilujete rovnako ako ja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *