Enter your keyword

Aká je tá správna fasáda na dom alebo chalupu? + tipy pre efektívne zateplenie

Aká je tá správna fasáda na dom alebo chalupu? + tipy pre efektívne zateplenie

Fasády sú neodmysliteľnou súčasťou všetkých budov, či už historických alebo aj tých modernejších. Nachádzajú sa na vonkajšej strane domov i panelových domov. Majú funkčný, ale aj umelecký dizajn a účel. Fasáda chráni konštrukciu domu pred zničením a rovnako podporuje aj tepelnú a zvukovú izoláciu vášho domova.

Fasády historických budov sú dokonca pamiatkovo chránené a je vylúčené ich fasádu poškodiť alebo meniť. Na pokrytie svojho domu si môžete vybrať zo širokého zastúpenia fasád a spolu so správnym výberom izolácie vytvoria dokonalú súhru. Rozlišuje rôzne druhy vzhľadom na ich funkčnosť a materiál, z ktorého sú vytvorené.

Čo sú to hlinené omietky a kedy je vhodné ich použiť?

Hlinené omietky výborným spôsobom pohlcujú nárazovú vzdušnú vlhkosť. Nenájdete ich len v hnedej farbe, ale aj vo farbách ako biela, modrá, oranžová, žltá, zelená, červená až po čierne hlinené omietky. Na hlinené omietky môžete naniesť aj rôzne farby. Zväčša sa využívajú vápenaté nátery a nátery na báze kaolínu. Hrubosť omietky záleží od vašich osobných preferencií. Pokiaľ sú vaše steny nerovné, tak omietka bude o značnú mieru hrubšia. Dobrá hlinená omietka vám bude slúžiť aj niekoľko desiatok rokov.

Hlina a drevo sú jednými z najprirodzenejších materiálov, aké nám príroda poskytuje. Mnohí ľudia sa boja pristúpiť k tomuto variantu aj keď patria k jedným z najekologickejších materiálov. Prečo sa teda ľudia vyhýbajú hlineným omietkam? Ľudia majú strach, že sa im z hlinených omietok bude drobiť piesok. Je to však naozaj tak? Z precízne urobenej omietky sa piesok drobiť nebude. Za uvoľňovaním piesku stojí zlá, nekvalitná práca alebo zle zmiešaná zmes. Je teda nevyhnutné si zistiť, či je daná firma zodpovedná a dokáže urobiť precíznu prácu. Hlinené omietky sa využívajú aj v interiéry a to najmä v kúpeľniach a to všade tam, kde priamo strieka voda, čiže okolo vane, sprchového kútu, umývadiel. Tento druh omietok sa však čoraz viac dostáva do popredia aj ako využitie v iných miestnostiach, ako napríklad v obývačkách.

Hlinené omietky totižto zabezpečujú zdravú mikroklímu, a preto sú vhodné najmä do priestorov s vyššou vlhkosťou vzduchu. Vďaka svojej vysokej absorpčnej schopnosti dokáže hlinená omietka pohlcovať nadbytočnú vlhkosť a v prípade potreby ju znova uvoľniť do priestoru. Aká je cena takejto hlinenej omietky? Hlinená omietka nemusí predstavovať hneď vyššiu cenu. Ak si dokážete omietku naniesť a aj spraviť svojpomocne, tak vás to vyjde lacnejšie ako hociktorá iná omietka.

Ak by ste sa naopak rozhodli radšej pre kúpu ako pre samostatné vyhotovenie omietky, tak by ste mali vedieť, že cena hlinenej omietky záleží od konkrétneho druhu. Napríklad štyridsať kilogramov hrubej omietky dostanete za cenu dvanásť eur.

Čo si treba predstaviť pod pojmom drevená fasáda?

Drevené fasády sa začali čo raz viac vyskytovať na moderných domoch. Tieto fasády značným spôsobom vytlačili typické fasády domov. Drevená fasáda je typom odvetranej fasády. To znamená, že sa neupevňuje priamo na stenu domu, ale na rošt. Do roštov sa vkladá izolácia. Výhodou takejto odvetranej fasády je, že sa priamo nenahrieva stena domu, má výborné akumulačné vlastnosti, slúži ako protihluková ochrana a rovnako aj ako dokonalá ochrana pred vodou.

Výhodou drevených fasád je teda ich poskytovanie výbornej tepelnej izolácie, ktorú ponúkajú spolu so zateplením. Sú veľmi ekologickým materiálom.  Životnosť týchto fasád sa odvíja od výberu drevinu, z ktorej je fasáda vyrobené. Vo všeobecnosti, však takéto fasády vydržia niekoľko desiatok rokov. Drevené fasády nájdete v širokej škále rozličných druhov drevín. Okrem ochrannej funkcie (odolná voči škrabancom a fľakom), majú aj estetickú no i úžitkovú funkciu (silná životnosť, nulová absorpcia vody a tekutín). Drevená fasáda je drahšou alternatívou ako fasáda s klasickou omietkou. Oplatí sa však do nej investovať, keďže vám bude prakticky bez údržby slúžiť niekoľko rokov.

Cena drevenej fasády sa odlišuje v závislosti od typu dreva, ktoré bolo použité na jej zhotovenie. Približná cena sa pohybuje okolo 70-120 eur/m2. Ako postupovať pri výbere drevenej fasády a čo je potrebné si zvoliť? Prvoradé je si zvoliť typ dreva, ktorý chcete použiť od toho závisí aj konečná farba fasády vášho domu. Ďalším krokom je sa správne rozhodnúť pri upevňovaní fasády na rošt. Máte na výber z dvoch možností a to, drevenú fasádu uložiť vodorovne alebo zvislo. Nie je len to len otázkou vkusu, ale aj praktickosti.

Vodorovné usporiadanie predstavuje riziko pri silnejších dažďoch. Zvislo uložené dosky odvádzajú vodu omnoho lepšie, pričom sa predchádza riziku vlhnutia celej fasády. Nechávať medzery alebo je lepšie využiť plný obklad? Plný obklad chráni fasádu pred vniknutím vody a nečistoty. Drobné medzery však zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu, čiže slúžia ako ochrana proti plesniam.

Aký je ten správny materiál na zateplenie fasády domu?

Zateplenie fasád domu je neodmysliteľnou súčasťou každého rodinného domu. Správny výber materiálu na zateplenie je dôležitým aspektom. Nesprávne zvolený materiál môže výrazným spôsobom ovplyvniť celé fungovanie stavby. Hlavným dôvodom, pre ktorý sa ľudia rozhodnú zatepľovať je ten, že predídu tepelným stratám v zime a ochránia svoje domácnosti pred zvýšenou teplotou počas letných horúčav.

Teplo z domov uniká najmä v okolí okien, a preto je aj správny výber okien nesmierne dôležitý. Pri výbere zatepľovacieho materiálu je potrebné poznať tepelnoizolačné, ale aj ďalšie vlastnosti, podľa ktorých budete materiál vyberať. Každá stavba je však jedinečná a vyžaduj si osobný prístup. Medzi horúcich a dlho trvajúcich alternatív patria izolanty ako napríklad polystyrén alebo aj minerálna vlna. Do popredia sa však dostávajú aj prírodné materiály, akými sú: ovčia vlna, konope i drevovláknitá izolácia.

Náš tip
Chystáte rekonštrukciu?

V internetovom obchode Merkury Market nájdete všetko potrebné

  • Stavebné materiály – betón, strešné krytiny, izolácia
  • Tepelná izolácia budov – lepiace malty, hydroizolácia
  • Náradie – elektro, obkladačské, rôzne ručné nástroje
  • Doručenie kuriérom alebo osobný odber na predajni
  • Karta stáleho klienta – zaregistrujte sa pre výhodný nákup

Aké sú výhody pri zatepľovaní polystyrénom?

Polystyrén je materiálom, ktorým sa zatepľuje už dlhé roky. Je výhodnou alternatívou najmä čo sa týka pomeru ceny a kvality. Polystyrén je význačný svojou dlhou životnosťou, ktorá sa pohybuje od päťdesiatych rokov vyššie. Ponúka vynikajúce tepelnoizolačnými a mechanickými vlastnosťami, ktoré poskytuje za rozumnú a prístupnú cenu. Ďalšou z výhod je to, že dom bude naďalej priedušný, čiže bude aj po zateplení dýchať ďalej. Polystyrén je vhodnejším materiálom na suchšie a teda aj novšie stavby.

Zatepľovanie minerálnou vlnou, prečo áno?

Na rozdiel od polystyrénu sa minerálna vlna využíva prevažne na starších stavbách, aby steny stavby boli priedušnejšie. Rovnako je nehorľavým materiálom, čo sa o polystyréne tvrdiť nedá. Ten sa nachádza až niekde na konci výpočtoch požiarnej bezpečnosti. Minerálna vlna sa používa ako tepelná, zvuková a aj požiarna izolácia. Rovnako je odolná proti škodcom, je ekologickejším variantom ako polystyrén.

Čo sa tepelnoizolačnej kvality týka, tak tieto dva materiály, polystyrén a aj minerálna vlna, sú na tom veľmi podobne. Minerálna vlna je však drahšou alternatívou. Za polystyrén zaplatíte v prepočte o polovicu menej ako za minerálnu vlnu. Jeden kubík polystyrénu vás v priemere vyjde na 60 eur a za jeden kubík minerálnej vlny zaplatíte 150eur. Ak zateplenie domu zveríte do rúk šikovným majstrom, tak zateplenie obomi materiálmi by malo trvať rovnaký čas.

Každopádne výber toho správneho a vám vyhovujúceho materiálu na zateplenie je len vo vašich rukách. Trh ponúka neskutočné množstvo rôznych druhov izolácií, aj preto, by bolo najlepšie sa spýtať priamo odborníkov, aby ste sa vyhli plesniam a iným závažnejším problémom. Verím, že ku každému jednému z vás budú pristupovať individuálne berúc do úvahy aj jedinečný stav každého jedného domu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *