Enter your keyword

Rekonštrukcia domu zo 70 rokov, návrat jednoduchosti

Rekonštrukcia domu zo 70 rokov, návrat jednoduchosti

Rekonštrukciu starého domu mnoho ľudí považuje za náročnejší proces, ako keby si mali postaviť úplne nový dom. A naozaj, rekonštrukcia starého domu vás bude stáť množstvo času a práce. Treba rátať aj s pravdepodobným búraním priečok a s rekonštrukciou striech, ktorá si na starších domoch toho prežila určite veľa a už neslúži zrovna podľa predpísaných noriem.

Nie sú to len komplexné veci ako prerábka strechy, rekonštrukcia komína, ktoré bude potrebné zrekonštruovať a opraviť. Práca v interiéri si bude rovnako vyžadovať vašu pozornosť. Nezabúdajte na to, že váš domov nemá byť len príjemným a oku lahodiacim miestom, ale taktiež musí spĺňať aj určité bezpečnostné štandardy.

Je na rekonštrukciu starého domu potrebné povolenie?

Nutnosť stavebného povolenia záleží od prác, ktoré na vašom staronovom dome budete realizovať. Pri minimálnych prerábkach ako je napríklad: osadenie vane, umývadla, výmena podlahy, premiestnenie nábytku, oprava fasád, výmena strešnej krytiny, búranie vnútorných priečok, výmena okien, maliarske a natieračské práce, údržba a opravy technologického alebo energetického vybavenia stavby, vám určite písomné povolenie  a dokonca ani ohlásenie zmien stavebnému úradu nebude potrebné.

Náš tip
Chystáte rekonštrukciu?

V internetovom obchode Merkury Market nájdete všetko potrebné

  • Stavebné materiály – betón, strešné krytiny, izolácia
  • Tepelná izolácia budov – lepiace malty, hydroizolácia
  • Náradie – elektro, obkladačské, rôzne ručné nástroje
  • Doručenie kuriérom alebo osobný odber na predajni
  • Karta stáleho klienta – zaregistrujte sa pre výhodný nákup

Pri prácach, ktoré môžu mať vplyv na životné prostredie, pri stavbách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby alebo jej užívanie, rovnako aj pri prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, je potrebné práce ohlásiť stavebnému úradu.

Kedy je potrebné vybavovanie stavebného povolenia?

Stavebné povolenie je potrebné najmä v prípadoch, keď sa pri rekonštrukciách viditeľným spôsobom mení vzhľad stavby. To znamená, búranie priečok, prístavba alebo nadstavba domu, pri rekonštrukciách strechy, pri ktorých sa rovnako výrazným spôsobom mení jej tvar. Pri rekonštrukciách komína treba byť obozretný najmä, čo sa týka bezpečnosti. Starý pretŕčajúci komín môže poškodiť autá alebo ublížiť ľuďom chodiacim popri dome.

Rekonštrukcia starého vidieckeho domu môže byť veľkým dobrodružstvom

Odmysliac si to množstvo práce, ktoré vás pri rekonštrukciách bezpochyby čaká, môžete svoju pozornosť upriamiť aj na záhady a tajomstvá, ktoré daný dom ukrýva. Každý dom nesie nesmierne množstvo spomienok, predsa je to len starý dom, ktorého steny určite počuli každú jednu hádku, ale aj milé slová ľudí, ktorí v tomto dome bývali pred vami.

Rekonštrukcia starého domu vám ponúka náhľad späť. Môžete vidieť materiály, ktoré ľudia kedysi využívali na stavby svojich príbytkov. Napríklad také jednoduché hlinené omietky, ktoré obsahujú len hlinu a piesok. Vašu pozornosť si jednoznačne zaslúži aj tapeta zdobená malými kvietočkami, ktoré boli rovnako in. Na niektorých domoch vás môže prekvapiť aj strop, ktorý býva obitý paletami dreva.

V prípade vidieckych domov môžete natrafiť aj na tradičné náradie, ktoré ľudia využívali pri práci. Ak sa vám pošťastí, tak pri rekonštrukciách podkrovia môžete naraziť napríklad na kufrík s fotkami alebo predmety, ktoré boli pre daného človeka bývajúceho kedysi v tom dome dôležité. Rekonštrukcia starých domov môže byť naozaj zaujímavá a dobrodružná, skúste sa pred jej samotným realizovaním porozhliadnuť po vašom dome a nahliadnuť do jeho záhad.

Oplatí sa investovať čas a financie do rekonštrukcie kamenného domu?

Všetko záleží na tom, ako si vo finále svoj dom predstavujete. Nie je pravidlom, že rekonštrukciou stavby z kameňa nemôže vzniknúť krásny dom. Treba mať však na pamäti, že zo starého nikdy nové neurobíte. Rovnako treba prihliadať aj na stav múrov. Ak múry nie sú zrovna v najlepšom stave, ale nájdete v nich chodbičky od myší, sadze od kúrenia, tak si myslím, že aj vám bude príjemnejšie takúto stavbu zbúrať a vymeniť ju za novú.

Pozor by ste si mali dávať aj pri samotnom zatepľovaní, aby ste predišli plesniam. Pri zatepľovaní dajte prednosť minerálnej tvrdenej vate pred polystyrénom.

Rekonštrukciu kamenného starého domu je nutné naozaj veľmi dobre zvážiť. Poprípade si k rozhodovaniu o kúpe starého kamenného domu prizvite odborníka, ktorý vám zaručene poradí aj s touto tematikou. Kamenná stavba je naozaj dlhotrvácnou záležitosťou, ale všetko záleží od vašich požiadaviek a momentálneho stavu budovy.

Rekonštrukcia domu z nepálenej tehly, návrat k prírodným materiálom

Nepálené tehly sa používajú už dlhé roky. Ich používanie bolo vytlačené modernejšími alternatívami. Ľudia sa však v posledných rokoch vracajú k prírodným materiálom, čo nepálená tehla dokonalo vystihuje. Jej výrobné materiály sa dobou zmenili. Zatiaľ čo sa v minulosti na ich výrobu používala slama, plevy alebo prasacie štetiny, dnes v nepálených tehlách nájdete prímesi piesku a čistej tehliarskej hliny.

Nepálené tehly sú dokonca považované za jeden z najlepších výrobkov z hľadiska regulácie vlhkosti vzduchu.

Čiže na jednej strane pôsobí nepálená tehla ako fajn materiál. No je dobré ponechať dom z nepálenej tehly, ktorá obsahuje ešte staré prímesi a daný dom už stojí nejaké to desaťročie? Záleží od toho, čo všetko budete chcieť zrekonštruovať na vašom dome. Ak premýšľate nad samotným zbúraním strechy alebo robením nového podkrovia, je lepšie takýto dom zbúrať.

Ušetríte si tým veľa práce a aj nervov. Starý dom nemusí byť  vždy vhodný adept na náročné rekonštrukcie, a to môže viesť k tomu, že sa buď budete musieť vzdať svojej predstavy o vysnenom dome alebo ho skrátka zbúrate. Rekonštrukcia takéhoto domu môže byť niekedy naozaj nekonečným procesom, pri ktorom bude treba neustále niečo vylepšovať alebo opravovať. Celú rekonštrukciu by ste mali podrobne prebrať a rozobrať s odborníkom, ktorý by vám vedel poradiť aj pri výbere materiálov na zateplenie v prípade, že by ste sa predsa len rozhodli pre samotnú rekonštrukciu.

Vytvorte si dokonalé miesto na relax rekonštrukciou chalupy

Rekonštrukcia chalupy nie je správnou možnosťou len pre ľudí z mesta, ktorí sa snažia uniknúť pred hlukom a uponáhľaním životom, ale aj tých, ktorí bývajú na dedinách. Chalupa vám poskytne miesto oddychu a vytúženého relaxu, ktorý si môžete vďaka rekonštrukcii chalupy dopriať mimo svojho domova. So žiadnou rekonštrukciou to však nie je úplne idylické a ani chalupa nie je výnimkou.

rekonštrukcia chalupy zo 70 rokov

Nad rekonštrukciou chát alebo chalúp si však nemusíte lámať hlavu až toľko ako pri vašich domoch. Zatiaľ čo vo vašom dome budete naozaj tráviť väčšinu svojho času, tak chalupy alebo chaty sú len rekreačným miestom pre váš odpočinok. Takže aj rozhodovanie pri náročných rekonštrukčných prácach bude odlišné. Kým doma, by ste si jednoznačne menili bytové jadro, aby ste si mohli všetko urobiť podľa predstáv ako napríklad umiestniť sprchový kút alebo rohovú vaňu, tak pri chalupách to nie je až tak potrebné.

Zatiaľ čo váš domov sa snažíte prispôsobiť sebe a svojim požiadavkám, tak pri chalupách sa vy aspoň minimálne snažíte prispôsobiť podmienkam. Rovnako je však dôležité sa zamerať na materiál, z ktorého je chalupa vyrobená, aby sa predišlo plesniam alebo nežiadúcim škodcom v stenách. Závažné problémy je nevyhnutné odstrániť hneď, aby ste sa vyhli ďalším a komplikovanejším problémom. O chalupu sa treba starať rovnako vzorne ako o váš domov.

Dá sa rekonštrukciou pivnice predísť, poprípade dajú sa zachrániť vlhké steny?

Pivnica, podzemný priestor, ktorý slúži nielen na uschovávanie napríklad zemiakov, je stále viac žiadanou súčasťou dokonca aj novostavieb. Ako sa zachovať pri rekonštrukcii pivnice v starých domoch? Vlhké pivnice s plesňou alebo dokonca až z odlupujúcou sa omietkou nie sú zrovna žiadané. Takéto správanie vašej pivnice môže byť ovplyvnené viacerými faktormi: murivo je z vonku tlačené vodou, chybné vetranie.

Vyskúšajte zmes vápna a modrej skalice. Ak problém nie je len povrchový, ale siaha až do stien vášho domu, tak by bolo najlepšie steny odstrániť. 

V takýchto prípadoch treba konať naozaj veľmi rýchlo, aby sa predišlo ďalším komplikáciám. Pred samotnou realizáciou rekonštrukcie sa nezabudnite poradiť s príslušnou osobou, ktorá má s týmito vecami skúsenosti a značnú prax. Dobrá rada nikdy nevyjde na zmar. Čo sa plesní týka trh ponúka množstvo kvalitných prípravkov proti plesniam. Môžete vsadiť aj na klasiku a zvoliť jednoducho SAVO. Po kvalitnom a úplnom odstránení plesní sa zamerajte na náter stien.

Zrekonštruovaná stodola sa môže stať miestom pre príjemné trávenie voľných chvíľ.

Ak ste sa rozhodli si starú stodolu ponechať, tak ju vďaka vašim predstavám a vizualizácii architekta môžete premeniť na naozaj čarovné miesto. Vaša stodola môže vďaka vám predstavovať súhru pôvabu a nádychu minulého storočia, v ktorej nemusíte tráviť len voľné chvíle, ale môžete si z nej vykúzliť aj svoj domov.

Ako pri všetkých stavbách aj tu je dôležité sa zamerať na materiál, ktorý bol použitý pri výstavbe stodoly. Ten hrá totižto dôležitú úlohu pri rozhodovaní, či budovu zbúrať alebo ponechať a vrátiť jej pôvodný šarm. Ak však stará stodola bude pre vás len miestom odpočinku, tak jej môžete pokojne ponechať jej historický vzhľad a pomocou minimalistických doplnkov vytvoriť naozaj očarujúci dojem, ktorý neokúzli len vás, ale aj okoloidúcich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *