Recept na pečené aj varené gaštany
Gaštany sú jedlé orechy a stromy, na ktorých rastú sa zaraďujú medzi najstaršie dreviny sveta. Pre našich predkov boli ich plody obľúbeným jedlom nielen na sviatky, ale aj ako prílohy vo všedný deň.
Majú lahodnú, jemne sladkú chuť a sú neuveriteľne všestranne použiteľné. Môžete ich zakomponovať do rôznych jedál, ako sú plnky, omáčky, šaláty, polievky, domáce sirupy a mnoho ďalších dobrôt. Minulé generácie ich radi používali tiež v podobe múky a v cukrárenskom priemysle sú často využívané dodnes. Sú tiež skvelé v kombinácií s bravčovým, hovädzím, jahňacím, či kuracím mäsom.
Gaštany nie sú len chutnou pochúťkou, ale sú zároveň aj bohaté na živiny. Sú dobrým zdrojom vlákniny, vitamínu C, medi, vitamínov B, mangánu a rôznych antioxidantov, ktoré sú spojené s mnohými zdravotnými výhodami. Patria sem zlepšené zdravie srdca, trávenie, kontrola hladiny cukru v krvi a iné.
Príprava gaštanov je pomerne jednoduchá a výsledok stojí za to.
Gaštany pečené v rúre – ako na to?
- Gaštany ako prvé namočíme deň vopred do vody, aby sa nám s nimi ľahšie pracovalo.
- Na druhý deň jedlé gaštany umyjeme a narežeme do tvaru kríža, nesmieme ich však úplne prerezať.
- Gaštany presunieme na alobalom (alebo papierom na pečenie) vyložený plech a pokvapkáme vlažnou vodou.
- Hodíme ich do trúby a približne každých 10 minút znovu pokvapkáme vodou počas pečenia.
- Vyčkávame a keď sú gaštany hotové, ošúpeme ich ešte za horúca, osolíme a môžeme podávať.
Ako dlho ich piecť?
Najdôležitejšou časťou prípravy tejto chutnej potraviny, a pravdepodobne aj najviac obávanou, je samozrejme pečenie. Gaštany sa odporúča piecť na teplote 200 stupňov Celzia, približne 20-40 minút. Obidve samozrejme závisí aj od konkrétnej trúby.
Pokiaľ si chcete prípravu jedlých gaštanov urýchliť, no na chrumkavé gaštany nedáte dopustiť, môžete ich opiecť aj na panvici. Tento spôsob vám zaberie cca 10 až 20 minút. V tomto prípade je ideálne striedať opekanie a dusenie gaštanov, aby boli mäkučké zvnútra a zároveň chrumkavé zvonku.
Varenie gaštanov – ako na to?
- Gaštany si najskôr dôkladne umyjeme a môžeme ich znova narezať. Zárez by mal byť približne 3 mm hlboký.
- Potom ich hodíme do vriacej vody, varíme a pritom občas premiešame drevenou vareškou, alebo čímkoľvek čo sa v horúcej vode neroztopí.
- Následne gaštany odcedíme sitkom, zabalíme do utierky, alebo uteráku a stláčame, pokiaľ šupka nepovolí a bude sa dať ošúpať.
- Gaštany olúpeme a prípadne posolíme. Dobrú chuť!
Príprava gaštanov na panvici:
Ako dlho sa varia gaštany?
Čo sa týka dĺžky varenia, tá závisí od toho, či boli gaštany dopredu narezané, alebo nie. Pri narezaní gaštanov ich stačí nechať vo vriacej vode 15 minút. Pokiaľ sú však vcelku, neublíži im ani polhodina.
Ak ste si možnosť varenia vybrali preto, že ich plánujete zamraziť postačí ich obariť iba na 3 minúty. Je ich však predtým potreba rozrezať na polovičku a potom samozrejme ošúpať.
Gaštany jednoducho aj na ohni
Ďalšou možnosťou prípravy jedlých gaštanov je pečenie na grile. Táto verzia parádne zvýrazňuje ich chuť. Postup je veľmi podobný ako pri pečení na panvici.
Ak ich chcete opiecť v krbe, zabaľte gaštany do alobalu a vložte do stredne veľkého ohňa. Pražíme asi 15 minút, potom pred rozbalením mierne necháme vychladiť. Otvoríme alobal; keď sú gaštany dostatočne chladné, ale ešte teplé a ošúpeme ich.
Na prípravu sa bude hodiť nôž
Hoci môžete jesť gaštany aj surové, majú vysoký obsah trieslovín, čo môže u osôb citlivých na triesloviny spôsobiť zažívacie problémy, alebo iné komplikácie. Preto sa odporúča tepelné spracovanie.
V minulosti bola príprava gaštanov tak obľúbená nielen preto, že gaštany boli dostupné všade, ale aj kvôli ich jednoduchej príprave. Dajú sa spraviť na mnohé spôsoby podľa vašej chuti a za krátky čas. Jediné čo na ich prípravu potrebujete je naozaj len dobre naostrený nôž a hladný žalúdok. 😊