Enter your keyword

Moľa šatová a moľa potravinová – ako sa ich zbaviť?

Moľa šatová a moľa potravinová – ako sa ich zbaviť?

Aj napriek tomu, že mole nie sú pre nás nijak výrazne nebezpečné, tieto potvorky sú nevítaným hosťom v nejednej domácnosti. Či bývate v paneláku, bytovke či dome, mole si vás môžu nájsť bez ohľadu na váš spôsob žitia. Niekedy sa stane, že si mole prenesiete do domácnosti rovno z obchodu a nemusíte o tom ani tušiť.

Mole radíme medzi motýľovitý hmyz, ktorý sa usídli v skrini, či špajzi a znehodnotí oblečenie a suroviny. Samček je menšieho vzrastu než samička, takže sú ľahšie rozoznateľné. Čo je však naozaj dôležité rozoznať je, s akým druhom mole sa stretávate.

Moľa šatová

Moľa šatová (alebo Moľa šatníková) je malinká, no vie narobiť problémy. Je to približne 5 až 9 mm dlhý hmyz s krídlami žltkastej farby. Kvôli tomu, že samček je menší a nekladie vajíčka, je to on ktorého zvyčajne vidíme poletovať po izbe.

Skutočné nebezpečenstvo predstavujú larvy

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, mole nepriťahuje svetlo. V skutočnosti vyhľadávajú tmavé, vlhkejšie, nerušené miesta na kladenie vajíčok, napríklad zadnú časť šatníka, alebo zriedka otvorené zásuvky. Práve na týchto miestach skontrolujte známky krémovo bielych lariev s hnedou hlavou.

Ak ich nenájdete budú sa hostiť na vláknach vašich obľúbených svetrov. Ich špecialitou je vlna, hodváb, kašmír a angora, ale nepohrdnú ani bavlnenými tkaninami. Ak nie je k dispozícii nič iné uspokoja sa aj s mäkšími doplnkami na chalupe, preto si skontrolujte pre istotu aj koberec.

Ako sa zbaviť šatových molí?

Aby ste sa zbavili molí, budete musieť prerušiť ich životný cyklus, a to znamená zbaviť sa všetkých nevyliahnutých vajíčok a lariev.

  1. Začnite tým, že zo šatníka vyberiete všetko oblečenie, potom dôkladne vysajte spodnú časť šatníka (nezabudnite na rohy a okraje).
  2. Ďalej vyperte všetky svoje odevy na najvyššiu odporúčanú teplotu a všetky položky určené len na chemické čistenie odneste do čistiarne. Čo nejde oprať dajte do sáčku a vložte do mrazničky na 48 hodín.
  3. Koberce v celom dome dôkladne povysávajte, pričom venujte osobitnú pozornosť oblastiam kobercov pod nábytkom.
  4. Ošetrite všetky oblasti, kde ste videli známky škodcov prípravkom proti moliam.

Moľa potravinová a jej larvy

Tento druh mole sa obľubuje skrývať – ako ste už zrejme uhádli – medzi potravinami. Mole v kuchyni, či v špajzi obvykle nájdete v strukovinách, múke, ryži, orechoch, či ovsených vločkách. Niekedy sa stane, že sa usídli v sladkostiach, strúhanke, alebo hubách.

Keď nabudúce zbadáte drobné pavučinky v šošovici či fazuli, môžete si byť istí, že máte nezvaného hosťa v dome.  Keď už viete, čo je vo veci netreba zaháľať, pretože moľa za život nakladie cca 700 vajíčok. Čím dlhšie to teda budete odkladať, tým viac roboty si narobíte.

Ako sa zbaviť potravinových molí?

1. Vyprázdnite špajzu a skontrolujte jej obsah.

Úplne vyprázdnite postihnutú oblasť. Vyberte každú plechovku, škatuľu, tašku, či fľašu. Po ceste pátrajte po larválnych vakoch a pavučinách. Dávajte si tiež pozor na malé otvory v obaloch. Nezabudnite, že prenasledujete samotné mole, ale aj ich larvy. Takže skontrolujte viečka pohárov, kam často kladú vajíčka. Ak si chcete nádoby ponechať, umyte ich kefou pod horúcou mydlovou vodou.

2. Zlikvidujte všetko napadnuté.

Vyhoďte všetky škatule, alebo vrecká s jedlom, v ktorých boli nájdené otvory, ktoré ste nevytvorili. Zbavte sa aj všetkých potravín v otvorených vreckách, ktoré boli v blízkosti molí. Skrátka tých nevzduchotesných.

3. Čistenie.

Povysávajte špajzu. Pokračujte v umytím postihnutej oblasti roztokom octu a teplej vody. Nezaškodí do zmesi pridať mätový olej (mole mätu nenávidia). Dokončite utretím podlahy rovnakou zmesou.

4. Nezaplnte špajzu ihneď naspäť!

Počkajte niekoľko týždňov, kým doplníte zásoby na miesto, ktoré ste teraz vyčistili. Vyplatí sa byť trpezlivý. Ak problém nevymizne, môžete zopakovať vyššie uvedené kroky bez toho, aby ste sa museli namáhať a vyhadzovaním jedla.

Overené prípravky proti moliam

Skrine smrdiace od naftalínu už dnes našťastie nie sú problémom tak ako kedysi. Prípravok na vyhubenie, či prevenciu dostanete už v rôznych formách, variáciách aj veľkostiach. Môžete si vybrať z guličiek, sprejov, lapačov a mnohých iných možností a ešte aj s príjemnou vôňou.

Kupovanými značkami sú napríklad Bros sprej proti moliam, Feroband lepiaca páska proti moliam, Biolit – vrecká s vôňou levanduje a Orion závesný štipec proti moliam. Ak sa radšej spoľahnete na rady starých materí, pri boji proti týmto škodcom sa vždy používal aj jablčný ocot, tabak, či rôzne koreniny a bylinky.

Prevencia proti moliam

Ak chcete svoju chalupu ochrániť pred škodcami ako sú mole, prevencia je kľúčom v úspechu. Preto ďalej uvádzame nápomocných desatoro proti moliam:

  1. Nenechávajte nádoby a sáčky otvorené.
  2. Sypké suroviny sa odporúča preosievať a uskladniť na suchom mieste v uzatvorenej nádobe.
  3. Pred uskladnením poriadne zmyte zvyšky z nádob.
  4. Použite škoricu cesnak, tabak, mätu, alebo bobkový list na odplašenie hmyzu.
  5. Vyrobte si vrecúška z levandule. Mole ju nenávidia a vám bude oblečenie krásne voňať.
  6. Pravidelne vetrajte skrine a uistite sa, že je v nich sucho.
  7. Naplňte svoj domov cédrovým drevom.
  8. Udržujte podlahy, koberce a lišty v dome povysávané a čisté.
  9. Potom, čo oblečiete von akékoľvek oblečenie z vlny, alebo kožušiny – vykefujte ho.
  10. S príchodom nového ročného obdobia si vždy spravte revíziu šatníka.

Poslednou radou na záver je: Nepanikárte! Žiadna moľa ešte nikomu z hlavy neodhryzla a prinajhoršom si na pomoc zavoláte odborníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *