Enter your keyword

Správna rekonštrukcia strechy a komína je základom dobrého bývania

Správna rekonštrukcia strechy a komína je základom dobrého bývania

Pri rekonštrukciách rodinných domov alebo chát je veľmi dôležitá práve správna realizácia strechy a komína, pretože od týchto dvoch atribútov sa môže vyvíjať celková životnosť danej chalupy alebo rodinného domu. Postup pri rekonštrukcii strechy je v mnohých prípadoch naozaj náročný. Rovnako náročným procesom je aj rekonštrukcia komína. Samotná rekonštrukcia či búranie komína si vyžaduje ruku odborníka.

Stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy je skvelým štartom

Stavebné povolenie budete potrebovať v závislosti od konkrétneho úkonu, ktorý hodláte urobiť. V prípade, kde ide len o výmenu strešnej krytiny nebude potrebné vybavovať stavebné povolenie. To znamená, že ak sa jedná o rekonštrukciu strechy bez demontáže, nebude k danej prerábke potrebné stavebné povolenie.

Bude dostačujúce ak túto zmenu nahlásite na príslušnom úrade. V prípadoch, pri ktorých výraznejším spôsobom zasahujete ho charakteru strechy, čiže napríklad meníte jej tvar, alebo sa chystáte aj na prerábku podkrovia je nevyhnutné získať stavebné povolenie. Ak by ste sa rozhodli zásadnejšie rekonštrukcie riešiť bez stavebného povolenia môže vás SU požiadať, aby ste strechu vrátili do pôvodného stavu.

Aby vás cena rekonštrukcie vašej strechy nezruinovala

Na začiatok treba uviesť, že oprava strechy je jednoznačne lacnejšou záležitosťou ako jej samotná rekonštrukcia. Mali by ste byť naozaj veľmi opatrní pri rozhodovaní, či bude stačiť len prerábka alebo sa radšej pustíte do rekonštrukcie. Podobne ako napríklad pri rekonštrukcii bytového jadra nejde o lacnú záležitosť.

V niektorých prípadoch sa neoplatí investovať do opráv, pretože skôr či neskôr vás samotná rekonštrukcia dobehne. Pri rozhodovaní hrajú dôležitú úlohu aj financie. Realita však môže byť taká, že rekonštrukcia strechy s jej zateplením vedie k zníženiu celkových nákladov na bývanie. Skúste sa obrátiť na odborníkov z rôznych firiem, ktorí sa pohybujú vo sférach predaja a výroby strešných krytín ,napríklad drevených šindľov.

Náš tip
Chystáte rekonštrukciu?

V internetovom obchode Merkury Market nájdete všetko potrebné

 • Stavebné materiály – betón, strešné krytiny, izolácia
 • Tepelná izolácia budov – lepiace malty, hydroizolácia
 • Náradie – elektro, obkladačské, rôzne ručné nástroje
 • Doručenie kuriérom alebo osobný odber na predajni
 • Karta stáleho klienta – zaregistrujte sa pre výhodný nákup

Takíto zamestnanci vám určite poradia a spravia cenovú kalkuláciu s úsmevom na tvári. Niektoré firmy urobia cenovú kalkuláciu aj zadarmo. Ak sú niektoré cenové ponuky príliš nízke, pýtajte sa na dôvody. Môže ísť totiž o nečestnú firmu, ktorá vynecháva zdanlivo nepodstatné položky a až následne vám zvýšia cenu rekonštrukcie. Častou príčinou môže byť aj výber nekvalitných materiálov. Porovnávajte porovnateľné. V cenovej ponuke musia byť ocenené všetky položky s rovnakými alebo podobnými parametrami.

Dôležitosť výberu správnej firmy pri rekonštrukcii strechy

Doba internetu nám ponúka množstvo informácií, ktoré sú ľahko dostupné širokej verejnosti. Vďaka týmto informáciám si môžete vyhľadať rôzne firmy a rovnako zistiť aj osobné skúsenosti ľudí s konkrétnymi firmami. Pravdou však je, že množstvo rád a preferencií, ktoré nájdete na internete nemusia byť vždy pravdivé. Môžu mať tendenciu zavádzať a nie vždy sú celkom presné. Pokiaľ nemáte vzdelanie v stavebnom odbore, tak takéto informácie nemusia mať práve želaný efekt. Najlepším spôsobom je teda obrátiť sa na odborníkov.

Určite skúste osloviť viacero firiem a rôznych odborníkov. Nebojte sa pýtať a konzultovať svoje nápady. Dbajte na odporúčania známych, projektanta a na vlastné pocity. Postupujte opatrne a veľmi precízne. Nekonajte unáhlene. Výborným riešením je si dať vypracovať cenové ponuky a brať ohľad rovnako aj na porovnateľnosť ceny a kvality. Nepristupujte na realizáciu vašej strechy bez dokladov. Firma bude realizovať vašu strechu za vaše peniaze, preto je prvoradá vaša spokojnosť, ktorá by mala byť dlhotrvácna.

Rekonštrukcia strechy rodinného domu krok za krokom

 1. Zistite stav strechy: Pri dlhodobej rekonštrukcii je dôležité si zistiť v akom stave je vaša strecha.
 2. Aká veľká má byť renovácia: Bude sa jednať len o rekonštrukciu strechy bez demontáže alebo pôjde o náročnejší zásah?
 3. Stavebné povolenie: Vzhľadom na náročnosť rekonštrukcie si skúste vybaviť buď potrebné povolenie alebo len nahláste zmeny na príslušný úrad.
 4. Financie: Nechajte si poradiť v stavebných firmách, kde vám vytvoria cenovú kalkuláciu.
 5. Správna firma: Zistite si dôveryhodnosť rôznych firiem. Skúste brať do úvahy rady od vašich známych. Nebojte sa osloviť a konzultovať rekonštrukciu s viacerými firmami.

Ponechať strechu pri rekonštrukcii bez venca?

Prečo je veniec na streche dôležitý? Pri výstavbe nového domu bez venca je možné vystavať aj podkrovné izby. O ich kvalite a celkovej statike sa už nedá hovoriť s takou istotou. Zväčša začnú praskať múry, čo nie je želaným javom. Samozrejme sa treba obrátiť na odborníkov a využiť služieb statikov. Čo sa rekonštrukcií týka, nepremýšľate a rozhodne si vybudujte všetko už na poriadok.

Dom rekonštruujete na niekoľko desiatok rokov dopredu. Samotná cena za veniec je teda v takom prípade zanedbateľná. V konečnom dôsledku zistíte, že ste nakoniec ušetrili, nakoľko sa vyhnete nepríjemnostiam v budúcnosti. Veniec drží samotnú stavbu pokope, čiže je naozaj neodmysliteľnou súčasťou vašich striech. Koniec koncov, nepríjemné pocity z nízkej kvality budú pretrvávať oveľa dlhšie ako dobrý pocit z nízkej ceny.

Ten správny šindeľ na vašu strechu

Drevený šindeľ je tradičným materiálom, ktorý sa používa na pokrytie striech už dlhé roky. Kvôli technológiám a výrobe moderných šindľov boli zatlačené do úzadia. Dnes sa však môžeme tešiť ich opätovne rastúcej popularity.

Pri porovnaní drevených šindľov s inými druhmi majú tradičné šindle jednoznačný náskok vo viacerých smeroch. Drevený šindeľ spája všetky vlastnosti, ktoré by mala mať kvalitná strecha: spoľahlivosť, trvanlivosť, šetrnosť k životnému prostrediu, estetický dojem, redukciu vonkajšieho hluku a podobne. Takéto šindle majú široké využitie, ale najčastejšie ich nájdeme práve ako korunu krásy drevo domov a zrubov.

Plastové šindle, ako modernejší materiál, nachádzajú svoje využitie aj na rodinných domoch. Plastové šindle sú najlepším riešením pre tých, ktorí preferujú ľahkú strešnú krytinu a praktické riešenia s možnosťou veľkej variability a jednoduchej inštalácie. Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu nesmiete zabúdať ani na dôležitosť správnej montáže šindľa. Pokladanie šindľa nie je až také náročné, a preto montáž šindľa rieši viacero stavebníkov svojpomocne

Aby vás cena za rekonštrukciu komína nezruinovala

Vo všeobecnosti platí, že rekonštrukcia nie je lacná záležitosť. Je dobré sa rovnako ako pri rekonštrukciách strechy aj pri rekonštrukcii komína poradiť s odborníkmi, ktorí vám vykalkulujú približnú cenu vášho komína v závislosti od požadovaných a nevyhnutných rekonštrukcií.

Môžete sa obrátiť na rôzne spoločnosti, ktoré vám zašlú presnú cenu zodpovedajúcu vašim požiadavkám. Cenové ponuky zväčša obsahujú: frézovanie komína, ceny za komínový nerezový systém a kompletné práce. Vďaka využitiu týchto služieb sa dozviete presný rozsah prác, presnú zostavu komponentov a koncovú cenu diela.

Čo je dôležité vedieť pri rekonštrukcii starého komína?

Či je vhodná rekonštrukcia alebo zbúranie závisí od samotného stavu komína. Ak starý komín na vašom dome prečnieva alebo z dôvodu jeho rozpadávania ohrozuje ľudí a autá pod strechou, ak nevyhovuje súčasným štandardom, tak takýto komín je vhodným adeptom na zbúranie. Samotné búranie je však možné len v prípadoch, keď komín nie je pristavaný k nosnému múru alebo keď nie je jeho súčasťou.

Pri rekonštrukciách viete určité typy prác vykonať aj samostatne, čiže bez rúk odborníkov. Pri búraní komína, by ste sa však mali radšej spoľahnúť na odborníkov. Pri samotnom búraní komína môžete prísť o celú strechu, či dokonca zrútiť strop stavby v minimálne jednej miestnosti. Treba si dobre zvážiť, či je potrebná rekonštrukcia alebo búranie. Rekonštrukcia starého komína vám však môže priniesť viac starostí ako samotné búranie a výstavba nového.

Komentár

 1. […] sa vtesnať do istých obmedzení, ktorým sa pri rekonštrukcií nevyhnete (napríklad pri rekonštrukcií strechy na starom dome, kde je treba brať do úvahy mnoho faktorov spájaných so stavom objektu). Novostavba je pre vás […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *