Enter your keyword

Rekonštrukcia kúpeľne, vysnený relax z pohodlia domova

Rekonštrukcia kúpeľne, vysnený relax z pohodlia domova

Milujete tráviť svoj čas v príjemnej horúcej vani s množstvom peny, poprípade si čas od času doprajete aromatickú kúpeľ, ktorá pôsobí ako príjemný relax nie len pre telo, ale aj pre dušu. Mnohí nepovažujú svoje kúpeľne len za miestnosť  v ich dome alebo byte práve naopak, sú pre nich miestom odpočinku  a príjemne strávených chvíľ.

Ľudia sa snažia navodiť príjemnú atmosféru rôznymi kúpeľňovými doplnkami. Trendy a zároveň aj užitočnými kúskami sú mydlá z prírodných materiálov, ktoré si môžete zadovážiť v rôznych tvaroch a farbách. Kúpeľňové doplnky sú už iba čerešničkou na torte. Dokonalej kúpeľni predchádza rad úprav a rekonštrukcií.

Cena pri rekonštrukcii kúpeľne hrá rovnako dôležitú úlohu

Či už sa jedná o zložitejšie typy rekonštrukcií alebo len o vymenenie kúpeľňového nábytku je vždy potrebné mať nadstavený určitý rozpočet, ktorý ste ochotní za svoju novú kúpeľňu minúť. Samozrejme, cena kúpeľne závisí od množstva prác vykonaných na jej zrekonštruovanie. Počítajte s tým, že ak potrebujete zasahovať do samotného bytového jadra, tak vás takáto prerábka bude stáť určite viac ako len pri obyčajnom preštylizovaní alebo dokúpení nových kúpeľňových doplnkov. Nezabúdajte na to, že šetrenie na materiáloch sa moc nevypláca a vaša kúpeľňa vám to môže zrátať po niekoľkých rokoch.

Ako správne postupovať pri rekonštrukcii kúpeľne

 1. Vizualizácia : Všetko sa začína vašou predstavou. Tá zohráva jednu z najdôležitejších úloh. Vďaka nej si môžete navrhnúť, kde vám napríklad treba prívod vody, kde umiestniť odtok a tak ďalej. Ak nemáte nejakú presnú víziu, tak sa môžete poradiť s odborníkmi na kúpeľňový dizajn, ktorí vám vašu kúpeľňu, dokonca aj kúpeľňu v podkroví, navrhnú presne na mieru. Môžete sa s nimi poradiť o rôznych veciach, či už ide o farebné prevedenie, alebo usporiadanie kúpeľňového nábytku.
 2. Funkčnosť: Je nesmierne dôležité dbať na množstvo ľudí, ktorí budú kúpeľňu využívať. Napriek tomu, že sa nebudú v nej všetci členovia domácnosti zdržiavať v rovnaký čas, treba brať ohľad na to, aby mal každý dostatok priestoru a odkladacích plôch. To znamená, aby mal každý svoje miesto na uterák, hygienické potreby. Ak ste teda početnejšia rodina, odporúčam vám siahnuť po dvojitom umývadle s veľkou odkladacou plochou a poličkami.
 3. Rekonštrukcia:
 • Postup prác pri rekonštrukciách sa štandardne začína tým, že pracovníci urobia čistiace práce (demontáže zariaďovacích predmetov, odstránenie pôvodných obkladov, dlažby).
 • Ďalej nasledujú vodoinštalatérske práce. Spraví sa revízia elektroinštalácie s prípadnými posunmi na nové umiestnenie zásuviek, vypínačov.
 • Keď už sú nachystané nové prípojky na vodu, napojenie na kanalizáciu a hotové elektroinštalácie, môže sa začať s vyrovnávaním povrchov pod obklad a dlažbu.
 • Po vyrovnaní povrchov nasleduje obkladanie. S obkladačskými prácami vám pomôžu v kúpeľňovom štúdiu, kde vám presne vypočítajú potrebné množstvo obkladu aj dlažby s 10-percentnou rezervou na odrezky a presne rozvrhnú rozloženie a škárovanie obkladov.
 • Po ukončení obkladania sa začínajú dokončovacie práce a to napríklad: montáž umývadla, vane, sprchového kúta, WC a ich napojenie na prívod vody a odpad.

Rekonštrukcia kúpeľne bez búrania, kedy je to možné

Búranie je, bohužiaľ, potrebné skoro vždy a to najmä v tých prípadoch, keď sa jedná o rekonštrukciu starších domov. Skôr alebo neskôr vás určite bude čakať prerobenie bytového jadra. Niektoré staré bytové jadrá sú síce stále funkčné, ale určitým spôsobom vás môžu obmedzovať pri realizácií vašej vysnenej kúpeľne.

Ak nechcete búrať staré bytové jadro, tak na kúpeľňu so sprchovým kútom môžete rovno zabudnúť. V prípade starého jadra sa môžete rovno rozlúčiť s možnosťou vymenenia obkladu alebo s rohovou vaňou. Ak ste sa už pustili do procesu prerábania starého domu/ bytu, tak vám odporúčam sa premôcť a zrekonštruovať práve aj bytové jadro. Vytvoriť si kúpeľňu bez búrania je skôr možnosťou, ktorú ponúkajú novšie stavby, kde nie je výmena bytového jadra taká žiadúca.

Rozdiely medzi rekonštrukciou kúpeľne v dome a v byte

Ak ste vlastníkom bytu, tak by ste bez pochýb mali vašu rekonštrukciu začať oznamom na nástenke. Je potrebné sa aj napriek nutnosti prerábania vašej kúpeľne chovať ľudsky a brať ohľad aj na iných ľudí, ktorí bývajú v danom bytovom dome. Ak chcete výraznejším spôsobom zasahovať do fungovania svojej kúpeľne.

Náš tip
Chystáte rekonštrukciu kúpelne?

V internetovom obchode Merkury Market nájdete všetko potrebné

 • Sprchové kúty
 • Vane a vaňové zásteny
 • Vodovodné batérie
 • Sanitárna keramika
 • Sprchové závesy
 • Kúpeľňové doplnky

Zmena bytového jadra, zmena odtoku, prípojky na vodu a iné náročné typy rekonštrukcií je potrebné schválenie ostatných vlastníkov bytov v danom paneláku. V bytovom dome musíte rešpektovať polohu inštalačnej šachty. V starších bytoch v panelákoch dochádza často k výmene starého bytového jadra za murované. Pri tejto rekonštrukcii je nevyhnutná opatrnosť, keďže priamo v jadre sa nachádzajú dôležité rozvody vody, prípadne plynová prípojka.

Trocha experimentu s kúpeľňou na chalupe

Ak premýšľate nad kúpeľňou bez obkladu, ale nie ste si úplne istí, či vám bude táto možnosť  vyhovovať, tak si takýto typ kúpeľne môžete odskúšať práve vo vašej chalupe. Netrávite tam predsa toľko času ako doma, čiže ak by vám poprípade nevyhovovala, tak to nie je až taký problém. Dôležité je najmä dbať na výber správnych materiálov. Hydroizolácia patrí ku kvalitným povrchovým materiálom, ktoré môžete využiť vo svojej kúpeľni. No minimálne pri vani alebo sprchovom kúte, či všade tam , kde bude voda priamo špliechať by sa predsa len trochu obkladu zišlo, aby sa predišlo zlúpaniu stien.

Spojenie elegancie luxusu a štýlu je tradičná kúpeľňa

Doba sa posúva vpred a spolu ňou aj možnosti a diverzita usporiadania a štýlu kúpeľňového nábytku. Ak nechcete siliť moderný a trendy dizajn, tak pokojne sa môžete spoľahnúť aj na tradičný štýl kúpeľní. Takýto typ kúpeľne si zamilujete práve vďaka jej jednoduchému, ale predsa sofistikovanému dizajnu s použitím tých najkvalitnejších materiálov. Luxus má mnoho podôb a jedným z nich je využitie kameňov a to napríklad: travertín, mramor.

Nezabúdajte aj na detaily, ktoré vašej kúpeľni dodajú ten správny šmrnc. V podobe elegantných a prepracovaných úchytiek na skrinky. Vodovodné kohútiky na umývadle a vani by som osobne zladila do rovnakých farieb, lesku a tvarov. Zvoľte skôr jednoduchšie kúpeľňové doplnky, aby vynikol osobný charakter kúpeľne. Vaňa alebo sprchový kút? Aj keď kúpeľňa so sprchovým kútom nie je práve pre každého, tu sprchový kút vynikne a nezvyčajným spôsobom podčiarkne eleganciu vašej kúpeľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *