Enter your keyword

Záhradný bazén ako luxus za rozumnú cenu

Záhradný bazén ako luxus za rozumnú cenu

Ak nechcete v lete cestovať za tým, aby ste si krásne letné dni užili s vašou rodinou pri vode, tak vám ponúkame riešenie. Vaša záhrada nemusí byť tvorená len skalkou a záhradným posedením. Záhradná skalka vďaka svojej prirodzenosti dodá vašej záhrade harmóniu a vytvorení z nej oázu pokoja. Skúšali ste sa však zamyslieť nad bazénom do vašej záhrady?

Bazén sa v posledných rokoch dostáva na vrchol svojej popularity a čoraz viac ľudí sa rozhodlo o jeho kúpu. Bazén vo vašej záhrade sa stane neodmysliteľným komponentom na trávenie voľných chvíľ, ktoré si môžete užívať sami alebo s vašimi priateľmi a rodinou.

Dbajte na správny výber bazéna a na jeho správnu výstavbu. Čo i len malé zaváhanie pri výstavbe sa môže odzrkadliť na životnosti bazéna.

Typy záhradných bazénov

Lámete si hlavu nad tým, že aký bazén je ten správny pre vás? Už sa ďalej nemusíte trápiť! Pripravili sme si pre vás krátky rozpis rôznych druhov bazénov spolu s ich výhodami a nevýhodami. Poďte sa teraz pozrieť na pár rozličných druhov bazénov, z ktorých máte na výber a nechajte sa inšpirovať:

Železobetónová vaňa s ťažkou fóliou

Fólia, ktorá sa využíva má zväčša hrúbka 1,5 milimetra. Jej výhodami sú odolnosť voči UV žiareniu a plesniam, je pevná a stálofarebná. Jej záruka sa pohybuje od desať rokov vyššie.

Veľkou výhodou týchto bazénov je fakt, že ponúkajú nespočetné množstvo rôznych tvarov a veľkostí, z ktorých máte na výber. Ďalšou výhodou je jednoduchá údržba a oprava týchto bazénov. Tieto bazény majú dlhú životnosť

Mínusom je časovo náročné stavba, a to najmä z toho dôvodu, lebo bazén vyžaduje železobetónovú vaňu. Jeden z mínusov sa môže objaviť až po čase a to v podobe neestetických záhybov na fólii.

Keramický bazén

Ak porovnáme keramické bazény s tými plastovými, tak zistíme, že tieto keramické bazény sú odolnejšími a majú dlhšiu životnosť. Tá sa odhaduje na približne päťdesiat rokovIch odolnosť sa prejavuje voči mechanickému a chemickému poškodeniu. Ďalšou veľkou výhodou keramických bazénov je to, že bývajú vybavené samočistiacim a samoúdržbovým systémom, takže čistenie bazéna bude naozaj hračkou.

Za ich nevýhody považujem to, že máte na výber z menšieho počtu tvarov a veľkostí. Rovnako sú finančne náročnejšími typmi bazéna.

Plastový bazén

Tento typ bazéna je vyrobený z polypropylénu hrúbky osem milimetrov. Ich životnosť sa pohybuje približne okolo pätnástich rokov.

Najväčšou výhodou je nenáročná výstavba bazénu. Tým, čo ľudí rovnako láka na týchto bazénoch je ich nízka cena.

Medzi najčastejšie spomínané nevýhody týchto bazénov sa považuje nestálosť farby plastu. Plast môže vplyvom prostredia, UV žiarenia alebo skrátka len časom vyblednúť. Jeho odolnosť voči mechanickému poškodeniu je rovnako nízka. Plastový bazén sa ľahko vyduje alebo poškriabe. Nevýhodou je aj obmedzenie pri výbere bazénov, ich výber veľkostí a tvarov je značne zredukovaný oproti železobetónovej vani.

Inšpirujte sa – záhradné bazény pre deti aj dospelých (dokonca aj pre domácich miláčikov 🙂

Bazén Tampa 3,05×0,76 m. – kompletný rodinný set button

Bazén Florida 4,57×1,22 m s kartušovou filtráciou

button
Bazén Orlando 3,66×0,91 m

button
Bazén Florida Premium 2,00×4,00×1,00 m s kartušovou filtráciou button
Bazén pre psy skladací – Ø 120 cm button

Montovaný bazén

Steny tohto bazéna sú vyrábané z pozinkovaného plechu. Ich fólia dosahuje hrúbky od 0.4 do 0.6 milimetra. Samotná fólia vydrží len päť rokov, zatiaľ čo plech ľahko prevýši životnosť desiatich rokov.

Ich výhodami sú rýchla montáž a ľahká výmena fólie.

Ľahká výmena fólie je výhodou, ktorá sa však spája s nevýhodou akou je náchylnosť fólie na pretrhnutie. Montované bazény majú kratšiu životnosť a aj samotná záruka je u nich nižšia.

Antikorový bazén

Vďaka ušľachtilej oceli patrí k bazénom s najdlhšou životnosťou. To znamená, že terajšiu investíciu do vášho bazéna ocenia aj generácie dávno po vás.

Antikorové bazény sú odolné voči korózii a mrazu. Ďalšou výhodou je to, že nie je potrebné ich na zimu vypúšťať. Majú priam geniálnu antibakteriálnu a čistiacu schopnosť. Trvalá tesnosť, stálofarebnosť a odolnosť proti UV žiareniu, sú výhodami, z ktorých sa môžete pri antikorových bazénoch len a len tešiť.

Samozrejme všetko má svoju daň. Rad výborných funkcií antikorového bazéna vás vyjde drahšie.

Predstavili sme vám tie najrozličnejšie druhy bazénov, ich výhody, nevýhody i cenovú dostupnosť. Samozrejme, že konečné rozhodnutie je len vo vašich rukách. Zamerajte sa na svoje požiadavky, poprípade si ich spíšte a poproste kompetentnú osobu priamo v predajni bazénov o radu. Bazén je predsa len investícia na dlhú dobu a jeho výber by mal byť prispôsobený vašim kritériám.

Náš tip: Vytvorte si domáce wellnes! Prečítajte si o domácej saune alebo záhradnej vírívke.

Cena záhradného bazénu – aby vás bazén nezruinoval

Chcete sa v lete kúpať u seba v bazéne, no jediné, čo vás odrádza je ich vysoká cena? Predstavíme vám zopár typov bazénov, ktorých cena je primeraná a rozhodne vás tieto bazény nezruinujú.

Prvým riešením je samostatný nafukovací bazén, ktorý je vyrobený z tenkej fólie. V tomto bode je kľúčová správna starostlivosť a jeho ochrana pred mechanickým poškodením. Ak ho správne zazimujete a dáte naň pozor, tak vám vydrží aj niekoľko sezón.

Tento druh bazéna patrí k tým najlacnejším. Má veľmi rýchlu a prakticky nenáročnú montáž. Ďalšou výhodou je to, že sa v ňom voda zohreje veľmi rýchlo.

Tento bod vás možno sklame. Hoci vďaka správnej starostlivosti a zazimovaniu vám vydrží niekoľko sezón, nejedná sa o dlhotrvácne riešenie vonkajšieho bazéna.

Ak hľadáte niečo s dlhšou životnosťou, tak plastové bazény sú presne to, čo potrebujete. Ich výhodou je to, že ponúkajú rad skvelých funkcií, akými sú: nenáročná stavebná príprava, výrazne dlhšia životnosť, nízka cena. Životnosť týchto bazénov sa pohybuje okolo pätnástich rokov.

Aké sú rozdiely medzi zapusteným a nadzemným bazénom?

Pri výbere bazéna na vašu záhradu máte na výber z radu rôznych druhov bazénov. Teraz si však ideme porovnať tieto dva typy: bazén nadzemný a zapustený.

Nadzemný bazén

Poďme si najskôr zhrnúť výhody a nevýhody nadzemného bazénu:

Výhody:

 • Ľahká inštalácia
 • Možnosť premiestnenia
 • Nízka cena

Nevýhody:

 • Krátka životnosť
 • Údržba
 • Obmedzená veľkosť
 • Stabilita
 • Vzhľad

Nadzemné bazény vám ponúkajú na výber z dvoch odlišných typov bazénov. Na výber máte z plastových  nafukovacích bazénoch( o tých ste sa dozvedeli v predchádzajúcej časti ) alebo z pevných plechových bazénov s antikoróznou úpravou.

Cena týchto bazénov sa pohybuje od sto až do osemsto eur.

Zapustený bazén

Výhody:

 • Údržba
 • Veľkosť
 • Stabilita
 • Doplnkové vybavenie
 • Vzhľad
 • Vyššia cena
 • Náročnejšia inštalácia

Nevýhody:

 • Vyššia cena
 • Náročnejšia inštalácia

Zapustený bazén si môžete vybrať z rôznych materiálov, akými sú: plast, sklolaminát, betón a nerez. Rovnako ponúkajú veľkostnú a tvarovú variabilitu. Tieto bazény môžu dosahovať až niekoľko metrov.

Výber bazénové príslušenstva je rovnako na vás. Výber a umiestnenie schodiska, svetiel, masážnych trysiek a typu protiprúdu. Vďaka variabilite a voľnej ruku, ktorú pri výbere tohto bazéna máte sa nemôže stať, že budete nespokojný, keďže všetko si navrhnete podľa vašich požiadaviek.

Aké bazény sú vhodné do malej záhrady?

Nezáleží na tom, či je vaša záhrada veľká alebo malá, aj tak môžete uskutočniť svoj sen a na záhrade si vybudovať bazén. Prakticky vám na výstavbu bazéna postačí ak si vymedzíte plochu približne päťdesiat metrov štvorcových.

Každý bazén ponúka rad rôznych tvarov a veľkostí, to znamená, že si zaručene nájdete ten svoj do vašej malej záhradky. Môžete si vybrať bazén, ktorý bude korešpondovať vašim požiadavkám, berúc do úvahy cenu, kvalitu, životnosť i odolnosť, a rovnako budete vyhovovať aj veľkostným rozmerom vašej záhrady.

Ak vám však žiadny bazén s ponúkanými veľkosťami nebude vyhovovať, tak si môžete navrhnúť bazén na mieru. Ďalším celkom užitočným riešením je kúpacia kaďa.

Nestrachujte sa o to, že bazén na malú záhradu je nemožným a neuskutočniteľným snom. Kto nechce hľadá výhovorky a kto chce, hľadá spôsoby. Navrhli sme vám ako postupovať a ako sa možno vynájsť pri výbere bazéna na malú záhradu. Chopte sa príležitosti a vykúzlite z vašej záhrady váš osobný raj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *