Enter your keyword

Ako na výber vírivky? + porovnanie jednotlivých typov víriviek

Ako na výber vírivky? + porovnanie jednotlivých typov víriviek

Dokonalý relax na záhrade vašej chalupy alebo domu je presne to, čo potrebujete! Jarná pohoda, vaše deti sa už spokojne zabávajú za pomoci rôznych detských záhradných hier a teraz je rad na vás. Nenechajte si ujsť chvíľku pre seba a využite ju naplno! Aj vy ako rodičia si zaslúžite relax. A čo môže byť lepšie ako príjemne strávené chvíle vo vírivke? V nej si oddýchne vaše preťažené telo, na ktoré vplýva každodenný ruch života, ale rovnako aj vaša stále zaneprázdnená myseľ.

Ťažké časy, v ktorých teraz žijeme si vyžadujú plán B. Nie je možné cestovať k moru za zážitkami a rovnako nie je umožnená ani návšteva wellness centier. Preto všetko vezmite do vlastných rúk. Premeňte vašu záhradu na domáce wellness centrum. Okrem víriviek si môžete na záhradu umiestniť aj domácu saunu, ktorá len zvýši váš pôžitok. Nezabúdajte ani na dokonalo upravené bazény, ktoré potešia rovnako veľkých ako aj tých najmenších.

Kúpacie kade sú rovnako skvelým miestom, kde môžete tráviť letné radovánky. Dokonca je možné využiť kaďu rovnako ako vírivku. Rozdiel medzi nimi a vírivkami je v tom, že do kúpacích kadí si musíte trysky dokupovať, pretože nie každá kaďa ich má automaticky zabudované. Kade prevažne slúžia len ako miesto na otužovanie.

Na čo myslieť pri výbere nafukovacej vírivky

Letná sezóna bude tu a ani sa nenazdáme. Preto vám dnes ponúkneme pár užitočných a cenných rád, na ktoré treba myslieť pri výbere nafukovacej vírivky. Práve nafukovacie vírivky sú často tou najdostupnejšou a najjednoduchšou možnosťou.

  1. Pevný podklad

Vírivka vyžaduje pevný podklad s patričnou nosnosťou. To v praxi znamená, že pod vírivkou budete musieť vybetónovať vodorovný podklad, alebo zabezpečiť kvalitný drevený podklad.

  1. Zdroj vody a elektriny

Pred samotným umiestnením vírivky sa uistite, že v jej blízkosti sa nachádza zdroj vody a elektriny. Požiadavky na elektroinštalizáciu každého modelu sú odlišné. Existujú typy s prípojkou na 220-240V. To znamená, že aj keď nie je k dispozícii 380V, tak nevznikne problém.

  1. Odtok odpadovej vody

Nezabúdajte myslieť aj na dôležitosť odpadu. Väčšina víriviek ho má zabudovaný a vypúšťa sa buď do terénu alebo do kanalizácie.

  1. Správne umiestnenie vírivky

Samozrejme, že treba dbať na prístupnosť k elektrickému a vodnému zdroju. No ďalším faktorom, ktorý by mal vplývať na jej umiestnenie na záhrade je hlučnosť. Hučia čerpadlá, trysky, čistiace cykly a ľudia v nej sa prekrikujú. Aj z tohto dôvodu vám odporúčame umiestniť vírivku trocha ďalej od záhradného posedenia.

Predstavili sme vám základné body, ktoré treba brať do úvahy pri kúpe a umiestnení víriviek. Teraz sa však poďte pozrieť na výhody nafukovacích víriviek:

  • Finančne menej náročné
  • Ekonomicky menej náročná údržba vody
  • Bezproblémové zazimovanie
  • Ľahká a jednoduchá inštalácia
  • Možnosť umiestnenia aj do interiéru

S jej drahšou príbuznou má rovnaké to, že je potrebná pravidelná údržba a rovnako vyžaduje pevný podklad. Jedinou nevýhodou nafukovacích víriviek je kratšia životnosť.

Typy víriviek, ich plusy a mínusy

Na trhu nájdete nespočetné množstvo rôznych typov víriviek. Ich rozdiely v umiestnení, typoch, ale aj spôsobu ich prevádzky. Predstavíme vám rozdielne umiestnenia a typy víriviek. Tieto jednoduché a na prvý pohľad nepatrné rozdiely môžu mať však významný vplyv na konečný výber vírivky.

Začneme rozdelením víriviek podľa ich umiestnenia:

  • Vonkajšia vírivka

Ich najväčšou výhodou je fakt, že sú neustále na čerstvom vzduchu. Vďaka izolácii a ohrevu vody sa môžete ponoriť do hlbín relaxu kedykoľvek počas celého roka. Veď sami uznajte, že teplá vírivá masáž počas mrazivej zimy má svoje kúzlo.

  • Vnútorná vírivka

Do interiéru sa dokonalo hodí nafukovacia vírivka. Treba však myslieť na to, že jej hmotnosť môže dosahovať až 1 000kg, ak je napustená a plne osadená. Myslite aj na vypúšťanie vody, ktoré bude v interiéri komplikovanejšie.

Inšpirujte sa – nafukovacie vírivky s jednoduchou inštaláciou

Vírivý bazén MSPA Tekapo C-TE041 button

Vírivý bazén MSPA Vito U-VT061

button
Bazén vírivý nafukovací Pure Spa – Bubble Greywood Deluxe

button
Bazén vírivý Simple Spa – Bubble button
Nafukovacia vírivka Pure Spa Plus button

Oproti klasickým vírivkám sú cenovo dostupnejšie. Ich ďalšou výhodou je ľahká manipulácia. Ak budete chcieť, tak ju môžete jednoducho vypustiť a vziať zo sebou na chatu či chalupu. Obsahuje trysky, filtrácie, ohrev vody. Jej ľahká údržba je neodmysliteľným plusom pri mobilných vírivkách.

  • Nižšie obstarávacie náklady
  • Prevádzka od jari do jesene
  • Premiestniteľnosť
  • Nižšia životnosť
  • Menší počet trysiek
  • Pomalší ohrev vody

Klasické vírivky

Na začiatok treba uviesť, že klasické vírivky môžu byť buď voľne stojace alebo zabudované/ zapustené. Oba typy si vyžadujú zložitejšiu inštaláciu, vyššiu obstarávaciu cenu a rovnako aj väčšie prevádzkové náklady. Na výber máte z rozličných tvarových prevedení víriviek (okrúhle, štvorcové).

  • Luxusný vzhľad
  • Stabilná konštrukcia
  • Väčší počet trysiek
  • Dlhšia životnosť
  • Nutnosť stabilnej plochy s vyššou nosnosťou
  • Pre zapustené typy- zložitejšie inštalačné práce
  • Vyššie náklady na prevádzku aj obstarávanie

  • Voľne stojaca vírivka

Jej výhodou je fakt, že ňou môžete ľubovoľne manipulovať. Čiže môžete kedykoľvek zmeniť jej polohu na vašej záhrade.

  • Jednoduchá manipulácia

 

  • Zabudovaná/ zapustená vírivka

Ďalším stále viac populárnym umiestením vírivky je možnosť zabudovania do zeme. Jej najväčšou výhodou je dokonalá estetika, ktoré bude skrášľovať vašu záhradu počas celého roka. Ďalšou výhodou je jej lepšia stabilita a jednoduchší prístup. Je umiestnená nižšie, a preto sa do nej ľahšie vstupuje.

  • Luxusný dizajn
  • Lepšia stabilita
  • Jednoduchší prístup

Cena víriviek

Na finálnu cenu vírivky má vplyv viacero faktorov. Samozrejme, že tým základným je typ a spôsob umiestnenia danej vírivky. Nezabúdajte na to, že snaha, čo najviac ušetriť nemusí byť v tomto prípade zrovna tou najlepšou stratégiou.

Vírivky si vyberajte len od overených predajcov, kde budete mať istotu, že ponúkajú kvalitný tovar a len zaručene kvalitný dovoz. Cena opráv vie rovnako nepríjemne potrápiť. Vyberajte si teda vírivky od známych značiek, ktoré sa tešia kvalite a len dobrým ohlasom už dlhé roky. Takéto vírivky sú cestou k zaručenej spokojnosti.

Ceny víriviek sa môžu výrazne líšiť. Skôr ako sa rozhodnete pre tú lacnejšiu, tak si nezabudnite zistiť spotrebu danej vírivky. Vysoká spotreba sa vie časom ešte výrazne zvýšiť. Rozdiel v spotrebe by potom mohol presahovať hranicu desiatok eur za mesiac. Menej energeticky náročné vírivky majú spotrebu energie okolo pätnástich eur. Za to tie menej úsporné dokonca až sto eur mesačne. Spotreba záleží samozrejme aj od frekvencie používania.

Nezabúdajte na to, že vírivá vaňa by mala byť plne izolovaná. Tým docielite to, že z vane nebude unikať teplo, a tým ušetríte ďalšie zbytočné náklady. Tepelnú izoláciu oceníte najmä počas zimných mesiacoch, v ktorých vám môže vírivka rovnako šikovne poslúžiť.

Údržba a čistenie víriviek

Rovnako ako je potrebné čistenie bazénov, tak aj víriviek. Viete si predstaviť dokonalý relax v špinavej vode? Verím, že to asi len málokto z nás. Čistá voda je základom pre dokonalé upokojenie tela, ale aj mysle. Veď predsa aj záhradné jazierka s rybičkami je potrebné čistiť. A my potrebujeme rovnako krásnu a priezračnú vodu.

Vírivky vyžadujú o trochu náročnejšiu údržbu vody. Tento fakt je zapríčinený teplotou vody, ktorá sa pohybuje okolo tridsiatich siedmych stupňoch. Pri tejto teplote sa viac darí baktériám a rozličným mikroorganizmom.

Filtrácia

Ak chcete odstrániť mechanické nečistoty z vírivky, tak sa jednoznačne spoľahnite na filtráciu. Bez jej pravidelného fungovania by bol bazén čoskoro plný nečistôt a kalnej vody, ktorá teda vôbec nepôsobí vábne.

Filtráciu vyberajte na základe objemu danej vírivky. Mala by byť totižto schopná prefiltrovať celý objem vírivky za približne jednu hodinu.

Na trhu natrafíte na dva druhy filtrácií:

  1. Piesková filtrácia: voda z bazéna je hnaná pieskom, v ktorom sa uchytia nečistoty. Vďaka nej sa zníži spotreba chemických doplnkov pre čistenie vody. Je výkonná aj pre väčšie bazény. Jej cena je však vyššia, na druhú stranu má nízke prevádzkové náklady. Piesok sa mení každé 2-3 roky.
  2. Kartušová filtrácia: voda je čistená cez papierovú vložku s názvom kartuša. Tá sa však pri zanesení musí čistiť až niekoľkokrát za týždeň. Rátajte s tým, že danú vložku bude treba po určitom čase aj úplne vymeniť. Obstarávacie náklady rovnako ako aj energetická náročnosť sú nízke.

Bazénová chémia

Rovnako nezabúdajte aj na kúpu bazénovej chémie, ktorá je špeciálne určená pre vírivky. Kupujte teda len tú, ktorá je výhradne určenú na vírivé vane. Na výber máte z chlórovej alebo bezchlórovej bazénovej chémie.

Vychutnajte si chvíle plné pokoja v objatí nezabudnuteľného relaxu, ktorý na vás čaká priamo na vašej záhrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *