Enter your keyword

Ako vyberať okná na chalupu? + Fotky pre inšpiráciu

Ako vyberať okná na chalupu? + Fotky pre inšpiráciu

Výber správnych okien patrí k dôležitým aspektom pohodlného bývanie. Okná sú súčasťou vašich domov i chalúp. Sú dlhoročnou záležitosťou, a preto si treba ich kúpu poriadne rozmyslieť. Okná vás chránia pred nepriaznivým počasím, zabezpečujú prísun denného svetla ale aj čerstvého vzduchu, no a v zime chránia vaše obydlia pred únikom tepla.

Najviac tepla z budov uniká práve v okolí okien. Je preto nevyhnutné sa pozerať na kvalitu okien, ktorá hrá jednu z najvýznamnejších úloh. Dajte prednosť kvalitným oknám s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Zamerajte svoju pozornosť na koeficient tepelne priestupnosti. Jeho minimálna hodnota by mala byť 1.0W/m2.K . S hodnotou koeficientu klesajú aj tepelné straty a náklady na kúrenie.

Aké sú rozdiely medzi trojsklom a dvojsklom?

Trojsko má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Tento fakt je spôsobený tým, že medzi jednotlivými časťami skiel, ktorých je pri trojskle viac, je množstvo vzduchu, ktorý pôsobí ako izolant. Naopak dvojsklo poskytuje menej priestoru pre vzduch. Je však ľahšou alternatívou ako trojsklo.

Okná pôsobia aj ako dokonalý izolant proti hlukom z vonku. Ak sa vaša chalupa nachádza v miestach, ktoré sú preťažené hlukom, tak siahnite po oknách s dobrými zvukovo izolačnými vlastnosťami. Okná sa dajú rozlíšiť aj podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Rozlišujeme : drevené, plastové a hliníkové okná. Aké je však to najlepšie?

Drevené okná na chalupu sú tradičnou voľbou

Okná vyrobené z dreva sa používajú už veľmi dlhú dobu. Sú výborným prírodným materiálom, ktorý majú ľudia veľmi dobre odskúšaný. Drevo predstavuje elegantný a najmä prírodný materiál. Nebude pôsobiť násilným dojmom, čiže o estetike pri drevených oknách nie je naozaj žiadnych pochýb.

Pri rekonštrukcii tradičnej chalupy zo 70 rokov iné ako drevené okná z vizuálneho hľadiska nepripadajú do úvahy. Drevo nie je len materiálom, ktorý sa využíva primárne len na chalupách alebo chatách, svoje uplatnenie si našlo aj v novostavbách, kde predstavuje luxusný komponent domácnosti.

Ako je to s funkčnosťou drevených okien ?

Drevené okná majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem tých ponúkajú aj zvukovo izolačné vlastnosti. Ďalšou výhodou drevených okien je fakt, že drevo je stabilným tvárnym a ekologickým materiálom. Pri drevených oknách máte možnosť ich opätovne renovovať. Ak sa poškodí povrch takýchto drevených okien je možné ich obrúsiť a znova nalakovať. Aj keď drevené okná ponúkajú možnosť opätovnej renovácie, je žiadúce sa o okná starať priebežne.

Vyžadujú si údržbu. Okná z dreva je vhodné pravidelne natierať špeciálnym prípravkom na drevo, aby vydržali čo najdlhšie. Rovnako drevené okná majú vyššiu tendenciu podľahnúť plesniam. Ak sa však samotná pleseň na dreve objaví, tak to zväčša nie je problémom okien, ale samotnej budovy. Drevené okná sú mohutným a poctivo pevným materiálom s vysokou trvácnosťou, ktorú si viete zaručiť pravidelným ošetrovaním dreva. Sú oku lahodiacim prvkom vášho domova, ktoré dodajú vášmu interiéru nádych tepla a skutočného domova. Ich cena je však v porovnaní s inými materiálmi vyššia.

Cena za dvojvrstvové, drevené okno sa spolu s montážou pohybuje v rozmedzí od 150 – 450 eur za meter štvorcový.

Výhody drevených okien:

 • Vynikajúca tepelná izolácia
 • Zvuková izolácia
 • Ekologický materiál
 • Možnosť renovácie

Nevýhody drevených okien:

 • Nutnosť pravidelnej údržby
 • Vyššia cena

Plastové okná na doma alebo chalupe – aké sú výhody?

Ľudia začali v posledných rokoch vymieňať tradičné drevené okná za plastové, ktoré sú lacnejšou alternatívou v porovnaní s drevenými, ale aj hliníkovými oknami. Plastové okná sú nenáročné na údržbu. Nie je potreba ich natierať ani sa nijakým iným spôsobom venovať ich údržbe. Maximálne stačí raz za rok premazať obvodové kovanie. Plast je odolnejší voči zvýšenej vlhkosti a striedaniu teplôt. Plast vám vydrží desaťročia. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Výrobcovia týchto okien nedbajú len na ich funkčnosť a fyzikálne vlastnosti, ale rovnako aj na samotnú estetiku.

Ponúkajú možnosť výberu zo širokej škály farieb a vzorov. Dokonca zoženie aj plastové okná imitujúce drevo. Plast je horľavým materiálom, ale dnešné plastové okná zodpovedajú určitým normám požiarnej ochrany. Ich nevýhodou je to, že ich farba sa môže postupom času vytratiť a budú pôsobiť opotrebovaným a nepekným dojmom. Oproti dreveným oknám však majú nižšiu životnosť a nie je možné ich opätovne opraviť poprípade, ich oprava je výrazne zložitejšia. Rovnako majú horšiu tepelnú odolnosť a nekvalitné plastové okná môžu pôsobiť príliš umelým vzhľadom. Ich odolnosť voči plesniam je však vyššia.

Výhody plastových okien:

 • Odolnosť voči vlhkosti
 • Nenáročné na údržbu
 • Taktiež dobré tepelnoizolačné vlastnosti
 • Dostupné aj v imitácii dreva

Nevýhody drevených okien:

 • Nižšia životnosť
 • Často neestetické na chalupách alebo starších rodinných domoch

Veľké drevené okenice sú tradičnou charakteristikou chalupy

Okenice nepôsobia len ako estetický doplnok pre vaše chalupy, v ktorých trávite svoje voľné chvíle. Okrem toho, že vyzerajú naozaj príjemne a schovajú nedostatky fasády, majú aj okenice výrazne podstatnejšie využitie. Plnia ochrannú funkciu pre váš majetok, ktorý máte umiestnený v interiéry. Rovnako bránia vniknutiu zlodejov. Chránia pred slnečným žiarením a nepriaznivým počasím. Okenice zamedzujú hluk a únik tepla.

Nezabúdajte však okenice pravidelne otvárať, aby ste sa vyhli plesniam. Interiér vašej chalupy si čas od času zaslúži aj pohladenie slnečnými lúčmi. Rovnako ako pri oknách aj pri okeniciach si môžete vybrať medzi plastovými a drevenými okenicami. Určite oceníte ich funkčnosť, ale aj dlhú životnosť.

Doprajte vašej chalupe ten správny šmrnc krásnymi závesmi na okná

Závesy na okná plnia hneď viacero funkcií. Krásne dotvoria váš interiér. Vďaka ich rozmanitosti si vyberiete záves presne podľa vašich požiadaviek, ktorý sa bude dokonalo hodiť k štýlovému prevedeniu vášho interiéru. Okrem estetiky plnia majú aj funkčné vlastnosti. Závesy z hrubších látok pôsobia ako ochrana proti slnečnému žiareniu, ale rovnako aj ako obrana pred zvedavými očami cudzincov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *