Enter your keyword

Ako vybrať vonkajšiu dlažbu na terasu či na chodník?

Ako vybrať vonkajšiu dlažbu na terasu či na chodník?

Výberom nevhodnej dlažby sa vaša domácnosť môže obratom prsta zmeniť na neštýlovú a na prakticky nepoužiteľnú. Samotný výber dlažby, či už do interiéru alebo exteriéru, by teda nemal byť podceňovaný. Je dôležité sa zamerať na správny druh dlažby a na jej samotnú výdrž, aby ste predišli nepríjemnému popraskaniu, poškriabaniu, či dokonca vyblednutiu jej farieb.

Aké atribúty by mala spĺňať vonkajšia dlažba?

Zamerajte sa na vlastnosti danej dlažby, na jej estetickú stránku a rovnako aj na vaše osobné preferencie. Každý si pri výbere dizajnu dlažby príde na svoje. Od jednoduchších, netvarovaných dlaždíc, cez vidiecky štýl, až po pestré tvary a rôznorodé vzory. Na výber máte rovnako aj z rôznych štruktúr povrchov. Hladšie povrchy sú z pravidla ľahšie udržateľné. Dlažby sa vyrábajú z rozličných materiálov.

Môžete natrafiť na dlažbu z betónu, pálenej hliny, keramiky no i prírodného kameňa. Premýšľajte nad tým, či bude vaša dlažba vystavená priamemu slnečnému svetlu alebo či budú na ňu pôsobiť aj iné prírodné živly ako napríklad, dážď, vietor, mráz. Ak áno, tak je dôležité vsadiť na kvalitné materiály, pretože dlažba, ktorá je každodenne vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu môže časom vyblednúť a verte mi, že to nebude vyzerať zrovna vábne.

Vyskúšajte mrazuvzdornú dlažbu, ktorá sa nie lenže výborne hodí do exteriéru, ale dokonca môže pôsobiť aj príjemným estetickým dojmom. Mrazuvzdorné dlaždice nájdete s moderným dizajnom. Dokonca sa mrazuvzdorné dlaždice vyrábajú aj s luxusným alebo vintage vzhľadom. Takéto dlaždice nie sú odolné len voči dlhodobému pôsobeniu mrazu, ale sú odolné aj voči poveternostným vplyvom.

Ako to je s cenou vonkajších dlaždíc?

Je zložité spriemerovať cenu dlaždíc, keďže samotná cena záleží od viacerých faktorov. Do úvahy sa berie materiál, z ktorého sú dlaždice vyrobené. Ich farebné a tvarové prevedenie má tiež určitý vplyv na konečnú cenu. Vlastnosti dlaždíc, to znamená, či sú mrazuvzdorné alebo protišmykové, rovnako ovplyvnia celkovú cenu. No a v neposlednom rade sa bude cena vyvíjať aj od toho, či ste si schopní dlažbu položiť samostatne alebo to radšej necháte na firmu.

Ktorá je tá správna dlažba na chalupu?

Dlažba na chalupu, by mala okrem iných atribútov, neodmysliteľne spĺňať aj to, že bude pevná a tým pádom, čo najodolnejšia pred vplyvmi rôznych poškodení ako napríklad poškriabanie či prasknutie. Glazované dlaždice nie sú zrovna najvhodnejšou možnosťou. Obsahujú dekoračnú vrstvu, takzvanú glazúru. Táto glazúra môže byť predstavená v rôznych farbách a pokrytá rôznymi vzormi.

Glazúra je náchylná na mechanické poškodenia, a preto glazované dlaždice nepovažujem za vhodný typ dlaždíc na chalupu. Gresové, alebo inak povedané spekané dlaždice, sú význačné svojou výrobou z kameňa. Sú teda mimoriadne pevným a odolným materiálom, takže sú menej náchylné na mechanické poškodenie. Rovnako sú aj mrazuvzdorné, čo z nich robí dokonalé dlaždice jednak do interiéru, ale aj do exteriéru.

Režné dlaždice majú rovnakú farbu na povrchu a aj vo vnútri. Vďaka tomu sú poškodenia v podobe mechanického poškodenia či odštiepenia dlaždíc veľmi nenápadné. Neglazované dlažby sú považované za jeden z najtvrdších materiálov, čiže majú vysokú odolnosť voči opotrebovaniu a tak ich považujem za jeden z najvhodnejších materiálov.

Či už ide o dlažbu k novostavbe, rekonštruovanej chalupe či staršiemu domu, určite je vhodné zainvestovať do kvalitnej a vizuálne príjemnej dlažby, ktorá bude odolná, trvácna a rovnako dokonalo podčiarkne štýl vašej chalupy. Máte na výber z rôznych druhov a z rôznych vzorov a farieb. Netvrdíme, že lacná dlažba je zlou dlažbou. Každopádne konajte tak, aby vám dlažba esteticky a aj funkčne vyhovovala čo najviac.

Betónová dlažba nie je vôbec zlou voľbou

Betónová dlažbou sa stáva čoraz viac populárnou. Svoje využitie si nájde nie len v prípadoch tradičného, ale rovnako aj moderného bývania. Betónová dlažba už zďaleka nepredstavuje len fádne odtiene sivej. Takýto typ dlažby nájdete v rôznych farebných prevedeniach, čiže si určite každý jeden z vás príde na svoje.  Betónová dlažba ponúka rad rôzneho využitia.

Zväčša sa zvykne využívať na spevnenie určitých plôch. Dominantné je však jej využitie v exteriéri. Betónová dlažba má vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Rovnako sa vám môže zapáčiť aj to, že vyniká mimoriadnou nosnosťou. Od ostatných typov dlažieb sa odlišuje tým, že sa dá opätovne rozobrať a znova položiť. Betónové dlažby vám vydržia niekoľko desaťročí a sú nenáročné na údržbu.

Travertínová dlažba, dar prírody

Travertín je prírodným materiálom, ktorý sa okrem dlažby používa aj ako obklad na fasádu domu. Ak sa chcete vrátiť k prírodným materiálom, tak tento kameň, travertín, je pre vás vhodnou alternatívou. Travertín spája všetko, funkčnosť, estetiku, minimálnu údržbu. Dlažba z travertínu, kdekoľvek ju položíte, dodá nádych pôvabu, modernosti a originality. Je možné ho využiť v interiéri, ale rovnako aj v exteriéri. Travertín vyniká svojou nadčasovosťou, čiže sa nemusíte báť tejto investície, bude v móde neustále.

Životnosť samotného travertínu je v podstate neobmedzená. S určitosťou bude slúžiť ešte aj vašim vnúčatám. Travertín je bez údržbovým materiálom, tým pádom vám ušetrí množstvo času a bude stále vyzerať ako práve položený. Výborným riešením je aj ako dlažba v okolí bazénov. Z dôvodu, že travertín vám nepopáli bosé nohy, počas letných horúčav. Teplo sa z travertínu začne uvoľňovať až večer, čiže si môžete na neho položiť vaše chodidlá počas príjemných večerných chvíľ strávených so svojimi priateľmi alebo s obľúbenou knihou v ruke.

Travertín je mrazuvzdorným a protišmykovým materiálom. Vďaka tomu, že je protišmykový sa využíva na plavárňach a vy si ho môžete položiť aj do kúpeľne. Travertín sa  hodí v prípade podlahového kúrenie, pretože je skvelým vodičom tepla.

Travertínová dlažba dokonalá alternatíva okolo vašich bazénov

Travertín je naozaj zázrakom, ktorý nám naša príroda ponúka. Má vysokú životnosť a je nenáročný na údržbu. Rovnako je mrazuvzdorný a protišmykový. Je teda vhodnou alternatívou aj k vašim bazénom, keďže je minimálna pravdepodobnosť, že sa na dlažbe z takéhoto materiálu šmyknete. Za horúcich dňoch si na takejto dlažbe nepopálite bosé chodidlá. Travertín je totižto bledej farby, a tak sa počas letných dňoch nerozpáli.

V noci práve naopak, sa z jeho povrchu uvoľňuje teplo, ktoré môže dotvoriť príjemnú atmosféru vašim letným večerom. Naakumulované teplo sa teda počas večera z travertínovej dlažby príjemne uvoľňuje. Cena tejto vonkajšej travertínovej dlažby sa začína na cene štyridsiatich eur za meter štvorcových. Je to síce cena za nižšiu kvalitu, ktorá nie je vhodná na všetky projekty, ale napriek tomu ju môžete bez strachu využiť.

Aké sú najlacnejšie vonkajšie dlažby?

Cena sa vyvíja v závislosti od materiálu, farebného prevedenia a vzorov. Ak chcete vysokokvalitné dlažby, tak sa musíte zmierať s tým, že nie vždy sú lacné dlažby tou najkvalitnejšou alternatívou. Ušetriť však môžete na ich jednoduchom dizajne. Určite je lepšia jednorazová a dlhotrvajúca investícia ako neustále platenie za opravu a vymienenie dlaždíc.

Dlažba s imitáciou dreva predstavuje cenovo dostupnú alternatívu

Takáto dlažba s imitáciou dreva je vhodná najmä vtedy, ak sa nechcete vzdať tradičného dizajnu podlahy, ale zároveň vám samotná podlaha nevyhovuje. Dlažba s imitáciou dreva je skvelá na využitie najmä v kuchyni. Dlažba je výborným materiálom hlavne kvôli tomu, že je menej náročná na údržbu ako samotná drevená podlaha. Rovnako ju môžete využiť aj ako dlažbu do altánkov. Bude pôsobiť príjemným, útulným dojmom.

Akú dlažbu vybrať na terasu?

Počuli ste už o plastovej dlažbe na terasu? Plastová dlažba sa od ostatných dlažieb odlišuje tým, že ju nemusíte lepiť, stačí ju len položiť. Treba však rátať s tým, že v lete bude takáto dlažba pekne páliť a rovnako, môže pôsobením priameho slnka vyblednúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *