Enter your keyword

Rekonštrukcia domu – tvrdou prácou vpred za svojím snom

Rekonštrukcia domu – tvrdou prácou vpred za svojím snom

Všetci, ktorí ste si prešli týmto procesom, mi dáte určite za pravdu, že cesta za vytúženým domovom nie je práve priamočiara a bez prekážok. Nie vždy ide všetko podľa plánu a niekedy máte pocit, že sa na vás zrútia všetky problémy skôr ako do vášho vysneného domu umiestnite posledný kúsok nábytku. No nebudeme si klamať, rekonštrukcia domu je beh na dlhú trať. Každý jeden dom je autentický a aby dokonale odzrkadľoval vaše predstavy, tak môžete pri rekonštrukcií domu využiť služby architektov .

Ako som už spomínala, každý jeden máme svoje preferencie. Niektorí preferujú dokonale čisto pôsobiaci dizajn domu, ale aj interiéru, no nájdu sa aj takí, ktorým viac vyhovuje vidiecky štýl bývania. Osobne by som však do tohto typu šla v prípade rekonštrukcie chát alebo pri rekonštrukcii dreveníc. Pri jej rekonštrukcií sa môžete vyblázniť a povoliť uzdy vašej fantázií. Pri rekonštrukcii domu by som však postupovala precíznejšie a volila dlho trvácne trendy kúsky do interiéru. Biely nábytok vás určite nesklame a bude in ešte dlhú dobu.

Ako to je s povoleniami pri rekonštrukciách starého domu?

Cena rekonštrukcie starého domu nie je vôbec malá a aj z tohto dôvodu by sa nemalo zabúdať na úkony pred samotnou rekonštrukciou ako napríklad zistenie si dôležitých informácií ohľadom povolenia na samotnú realizáciu rekonštrukcie.

Povolenia sa líšia v závislosti od veľkosti vašej rekonštrukcie.

 1. Čo netreba ohlasovať stavebnému úradu:
 • opravy fasády, opravy a výmeny strešnej krytiny, opravy oplotenia, výmena/ odstránenie vnútorných priečok, omietok, dlažby, komínov, okien, údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv na stavby na okolie alebo na životné prostredie, výmena nábytku, kuchynských liniek,..
 1. Ohlásenie stavebnému úradu postačí:
 • pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie
 • pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti
 • Pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie, a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe.
 1. Kedy potrebujete stavebné povolenie:
 • pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách
 • na stavebné úpravy, najmä búracie práce, pri ktorých sa mení vzhľad, priestorové usporiadanie bytu, spôsob užívania, zásahom do nosných konštrukcií. V tomto prípade potrebujete aj súhlas väčšiny vlastníkov bytov v dome s danou prerábkou
 • ďalšou dôležitou vecou je stanovisko statika formou „statického posudku “ ktorý posúdi, či sú stavebné úpravy možné a či neohrozia statiku domu a ľudí v bytovom dome

Všetky ďalšie potrebné informácie a formuláre nájdete na stránke Stavebného úradu SR.

Hurá na rekonštrukciu starého domu

Keď už máte povolenie vybavené, tak sa vrhneme rovno do samotnej rekonštrukcie. Aký je však postup pri rekonštrukcii starého domu? Ako prvé si treba dôkladne premyslieť, že čo všetko chcete alebo potrebujete meniť.  Dôležité je uvažovať aj nad tým, do akej miery je rekonštrukcia vašej nehnuteľnosti potrebná a stanoviť si finančný limit, ktorý ste ochotní do vášho bývania alebo miesta na trávenie voľných chvíľ investovať.

Rekonštrukcia takéhoto typu domu nie je žiadna malina, niektorí dokonca tvrdia, že je jednoduchšie postaviť nový dom. Aj preto skúste zveriť rekonštrukciu vášho domu do rúk odborníkov a rovnako nezabudnite zájsť aj za statikom, ktorý vám zaručene pomôže s tým, ktoré priečky je vhodné nechať na svojom mieste Zväčša sa jedná o nosné, a naopak, niektoré priečky nie sú úplne podstatné.

Návšteva a konzultácia so statikom je naozaj potrebná, aby sa vám nestalo, že vám váš dom spadne rovno pred očami počas práce. V prípade, ak premýšľate nad rekonštrukciou domu z nepálenej tehly, tak niekedy môže byť praktickejšou a lacnejšou variantou daný dom zbúrať. Rekonštrukciu si treba vždy dobre premyslieť a zväčša je najlepšie začať s rekonštrukciami od základov. To znamená od komplexných častí až po najmenšie detaily.

Rekonštrukcia elektrickej prípojky je dobrým začiatkom

Elektrická prípojka je jedna z najdôležitejších inžinierskych pripojení, a preto je nutné ju začať realizovať čo najskôr. Tak aby bol projekt prípojky schválený čo v najkratšom čase a v dostatočnom predstihu pred samotnou stavbou. Celé postavenie elektrickej prípojky môže trvať až dva mesiace, v závislosti od distribučnej sústavy. Prípojky, typické pre novostavby rodinných domov, sa líšia od samotnej rekonštrukcie pôvodnej elektrickej prípojky.

Náš tip
Chystáte rekonštrukciu?

V internetovom obchode Merkury Market nájdete všetko potrebné

 • Stavebné materiály – betón, strešné krytiny, izolácia
 • Tepelná izolácia budov – lepiace malty, hydroizolácia
 • Náradie – elektro, obkladačské, rôzne ručné nástroje
 • Doručenie kuriérom alebo osobný odber na predajni
 • Karta stáleho klienta – zaregistrujte sa pre výhodný nákup

O rekonštrukciu pôvodnej elektrickej prípojky sa jedná hlavne vtedy, keď dom je pripojený cez „strešník“ alebo inak nazvané „elektrická prípojka na streche“. Tá sa väčšinou rekonštruuje z viacerých dôvodov – nevyhovujúceho pripojenia, trvalého odpojenia keď už nie je možné ju opätovne použiť. Vtedy sa vyhotoví nový projekt, v ktorom sa navrhne nové riešenie pripojenia z elektromerovým rozvádzačom v oplotení.

Korunou krásy domu je rekonštrukcia strechy a komína

Pri rekonštrukcii starých domov si veľmi často pýta pozornosť aj samotná strecha. Ak je strecha viditeľne poškodená a svoje najlepšie časy má zjavne za sebou, určite sa oplatí porozmýšľať nad jej rekonštrukciou. Najčastejším dôvodom pre rekonštrukciu strechy sú predovšetkým jej nevyhovujúce vlastnosti. Pod starú strechu neraz zateká, prefukuje a aj samotný materiál krytiny môže byť akurát tak na rozpadnutie. Veľmi dôležitou otázkou pred akýmkoľvek plánovaním je, do akej miery chceme rekonštrukciu strechy vykonať. V niektorých prípadoch totiž stačí iba vymeniť strešnú krytinu, v tých horších sa už ale nezaobídete bez výmeny krovu.

Rekonštrukcia krovu ide ruka v ruke s rekonštrukciou strechy

Pri rekonštrukcii starého domu sa takmer vždy stretávame s problémom nevyhovujúceho krovu  a to nielen z hľadiska jeho tvaru, ktorý nám často zabraňuje efektívne využiť podkrovný priestor, ale aj z hľadiska jeho nedostatočnej únosnosti pri výmene krytiny alebo jeho poškodenej časti. Krovy sa rekonštruujú zväčša pri realizácii podkroví. Niektoré nosné prvky zasahujúce do podkrovného priestoru, ako sú hambálky, väzné trámy, vzpery, pásiky ,často treba odstrániť, čo je obyčajne výrazný zásah do statického pôsobenia nosného systému, alebo ich premiestniť do inej, staticky (ešte) účinnej polohy.

Súčasťou rekonštrukcie podkrovia býva aj výmena strešnej krytiny alebo zateplenie strešného plášťa, čím na krov pôsobí väčšie zaťaženie. Skôr než sa uskutoční tento zásah, musí sa posúdiť spoľahlivosť a možnosť používania daného krovu a prípadne navrhnúť jeho spevnenie. Pri týchto úkonoch je nevyhnutná prítomnosť statika, ktorý musí vychádzať z aktuálnych noriem pre zaťaženie, navrhovanie a posudzovanie.

Vytvorte si dokonalý priestor na relax a na prácu pomocou rekonštrukcie balkónu

Odlepuje sa na vašom starom balkóne dlažba? Môže sa jednať o príznak hydroizolácie. Preto je nevyhnuté najskôr starú, popukanú, nie moc oku lahodiacu dlažbu vytrhať a nahradiť ju novou. Po týchto rekonštrukciách, ktoré si častokrát zvládnete urobiť aj svojpomocne je rad na spríjemnenie si tohto priestoru rôznymi dekoráciami. Balkón je pre nás miesto, kde môžeme na chvíľku uniknúť spomedzi štyroch stien a vychutnať si pekný výhľad, užiť si trochu slnečných lúčov alebo si dopriať kávu na čerstvom vzruchu.

Ak nemáte zrovna najpriestrannejší balkón, tak nezúfajte, pretože aj z malého priestoru si môžete vykúzliť dokonalé miesto na oddych. Za pomoci boxov, truhlíc, ktoré slúžia ako úložný priestor, ale aj miesto na sedenie zároveň. Z balkóna tak spravíte príjemnú a útulnú časť vášho domova, kde si môžete vychutnať šálku svojej rannej kávy alebo venovať pozornosť svojej obľúbenej knihe.

Novo zrekonštruované schodisko, cesta do neba

Schody využívame každý jeden deň bez toho, aby sme si uvedomili, aké sú pre nás dôležité. Či už sa jedná o rekonštrukciu chaty alebo aj vášho domova, tak mi dáte určite za pravdu, že sa po nich dostaneme presne tam, kam potrebujeme. V tejto chvíli, keď po nich kráčame si ani neuvedomujeme, čo všetko tomu predchádzalo.

Kedy je vlastne rekonštrukcia schodov naozaj nutná? Najmä vtedy, ak je tvar schodiska do značnej miery poškodení, čo sa týka rôznych priehlbiniek, alebo vydutých častí, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pre členov rodiny. Rovnako, čo sa týka estetickej funkcie. Ak má schodisko viditeľné škrabance, poškodený lak, ktorý pôsobí nemoderne. Ak teda rekonštruujete dom nezabúdajte aj na modernizáciu schodov, ktoré vášmu domovu dodajú nezvyčajný šarm.

Načo koberec, ak bude vaša zrekonštruovaná podlaha v starom dome vyzerať ako z katalógu

Vybratie podláh a ich znovu-vybudovanie je až príliš zásadná vec. Najmä je nutné pripraviť sa na to, že dom bude doslova neobývateľný aj dlhšie ako len mesiac. Kedysi sa stavba podlahy riešila jednoducho. Zasypala sa štrkom, osadili sa hranoly na ktoré sa nabili dosky a na to parkety.

Často sa však vyberajú aj betónové podlahy. Najmä vtedy, ak ide o neizolované podlahy. Podlaha vtedy potrebuje zbíjačku, alebo búracie kladivo. Nenechajte sa však odradiť množstvom práce, ktoré vás čaká. Práve naopak, podlaha vám výrazným spôsobom napomôže vytvoriť váš domov presne na štýl, ktorý sa vám páči. Dokonca aj na vidiecky štýl bývania.

Návod na rekonštrukciu interiéru ako z rozprávky

Rekonštrukcia starého domu je náročný a komplexný projekt, pri ktorom treba zladiť mnoho procesov a činností, netreba sa však toho báť.

 • Ujasnite si, čo sa vám páči
 • Zvoľte príjemné farby
 • Sústreďte sa na vytvorenie pohodlia
 • Čistota zohráva dôležitú úlohu
 • Snažte sa to neprehnať s kombináciou farieb a tvarov
 • Myslite aj na praktickosť aj estetiku
 • Skúste využiť prírodné materiály
 • Nechajte si poradiť bytovým dizajnérom

 

Ako postupovať pri rekonštrukcii bytového jadra

Bytové jadro je zostatok doby minulej. Pod výmenou bytového jadra rozumieme kompletnú rekonštrukciu kúpeľne a záchodu. Ide o záležitosť, ktorej realizácia trvá aj niekoľko týždňov. Môže však priniesť úplne nový vzhľad vášho domova. Na začiatok je potrebná vizualizácia toho, ako bude vaša kúpeľňa vyzerať. Jadro zahŕňa priečky, a preto je potrebné si dobre rozmyslieť, čo nám vyhovuje a čo naopak chceme odstrániť.

Správna voľba nám môže ušetriť pár centimetrov v priestore. Pri samotnom procese je potrebné mať odpojené rozvody elektriny, plynu, vody. Následne dochádza k demontovaniu všetkého, čo sa v priestore nachádza. Nastupuje búranie starého jadra, teda všetkého, čo nám na ňom prekážalo a potom výstavba nových priečok, rozvodov. Povrchné úpravy typu : natiahnutie omietok, obklady, dlažba. Na záver vás čaká osadenie vane, umývadla, toalety, zásuviek, vypínačov.

Rekonštrukciou kúpeľne k vytúženému relaxu

Snívate po mieste, na ktorom by ste si zaručene oddýchli? Ste milovníkom pohodlia a relaxu, ale nebaví vás za ním cestovať a najradšej by ste si ho dopriali každý deň bez toho, aby ste vystrčili päty z domu? Tak potom sa vrhnite do rekonštrukcie kúpeľne. Zvoľte si dlaždice a obkladačky podľa vašich preferencií. V móde sú práve obkladačky/ dlaždice imitujúce mramor. Zväčša ľudia siahajú po farbách typu: čierna, biela, hnedá, ale určite nič nepokazíte, ani výstrednejšími farbami, ako napríklad: oranžovou, zelenou, fialovou.

Ak si chcete zaručiť dokonalý relax, tak zvoľte vaňu namiesto sprchového kútu. Máte na výber zo širokej škály veľkostí a tvarov. Rovnako dnešný trh ponúka aj vírivé a masážne vane. Trendy kúskami sú len položené umývadlá. Tieto umývadlá sú zväčša oválneho tvaru. O ich estetike nie je možné pochybovať, no praktickými by som ich zrovna nenazvala.

rekonštrukcia kúpeľne

Skôr sa mi takýto typ umývadla hodí k rekonštrukcií chaty, kde umývadlo nebude denno denne využívané. Batériu umývadla by som zladila štýlovo aj farebne s batériou na vani. Dôležitý je aj úložný priestor. Povyťahované veci a prílišná dekorácia môžu častokrát pôsobiť chaoticky, ba priam až vzbudzovať pocit neporiadku.

Rekonštrukcia kuchyne – miesto môjho kráľovstva

Neviem ako vy, milé dámy, ale ja to, čo zbožňujem pri rekonštrukciách starých domov úplne najviac je práve výber a premýšľanie nad rozmiestneným kuchynskej linky, stola, chladničky a iných elektrospotrebičov, tvar a farba stoličiek rovnako ako aj materiál pracovnej dosky. Skvelá a krásna kuchyňa je rajom pre gazdinky, ktoré sa rady vrtia v týchto priestoroch.

Kuchyňu si môžete nechať spraviť na mieru u kuchynského dizajnéra, ktorý vám vytvorí kuchyňu na základe rozmerov, ktoré mu udáte a kuchyňa bude presne vyhovovať vašim predstavám. In sú rovnako ako pri kúpeľniach pracovné dosky imitujúce mramor.

Dobré a výhodné je siahať po pevných materiáloch, ktoré sa tak ľahko nezničia. V móde sú robustné materiály prevažne čistých tvarov a jednoduchých línií, ktoré sa využívajú pri výrobe liniek. Môžete siahnuť po rôznych farbách  tvaroch úchytov, no úplnou novinkou sú skrinky, či už spodné alebo vrchné, ktoré sa otvárajú pomocou dotyku, a to tak, že na dvierka skrátka zatlačíte. Dobrou a mne osobne vyhovujúcou alternatívou je používanie indukčných platní namiesto plynových alebo elektrických sporákov.

Niektoré typy indukčných platní majú funkciu, že po dovarení a odstránení hrnca, ktorý by mal byť rovnako prispôsobený na varenie na indukčnej platni, rýchlo vychladnú. Toto rýchle chladenie je vhodné najmä v domácnostiach s deťmi. Kuchyňa však nie je len miestom varenia a pečenia, ale miestom, kde sa celá rodina stretáva pri spoločných raňajkách, obede alebo aj večeri, preto netreba zabúdať na jej dôležitosť pri prerábke vašich domovov alebo aj pri rekonštrukcií dreveníc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *