Enter your keyword

Ako vybrať krb do domu či na chalupu

Ako vybrať krb do domu či na chalupu

Vlastnosti ohňa využívala ľudstvo už od pradávna. Oheň ich chránil pred divou zverou, ale rovnako im poskytoval aj potrebné teplo, ktoré ich hrialo počas dlhých zimných večerov. Trvalo dlhé storočia, kým ľudia prišli na systémy vykurovania.

V dnešnej dobe sa však oheň stáva aj plameňom pokoja, a tak sa veľa ľudí rozhodlo svoju pozornosť a financie investovať do krbov. Poďme sa spolu pozrieť a zhrnúť si základné body, ktoré sú potrebné pri výbere toho správneho krbu zohľadniť. Jednotlivé informácie si rozdelíme do troch kategórie, ktoré vám zaručene pomôžu s vašim rozhodovaním.

Veľkosť krbu

Veľkosť krbu je naozaj kľúčovým bodom, ktorý vám pomôže zorientovať sa, ktorým smerom by ste sa mali vydať. Ak chcete krb umiestniť do menších miestností, tak by mal byť samozrejme menší, a naopak, ak chcete krb použiť vo väčších miestnostiach, tak jeho veľkosť by mala byť korešpondujúca danej miestnosti.

Estetickosť/ „kozmetické úpravy“

V tomto momente je dôležité spomenúť, že máte na výber naozaj zo širokej palety prevedení. Môžete vsadiť na klasiku a zvoliť si niečo tradičné, alebo si môžete zvoliť niečo naozaj moderné.

Moderné krby sú zväčša dlhšie. Majú obdĺžnikový tvar s moderným rámom. Ak teda chcete niečo modernejšie, tak toto je ten smer, ktorým by ste sa mali vydať.

Tradičné krby majú čistý dizajn, čo znamená, že nemajú nejaké výrazné ohraničenia. Obklad okolo krbu je jednoduchý. Druhou tradičnou možnosťou je siahnuť po klenutom krbe. Rovnako populárnym prevedením tradičného krbu je aj tvrdé viditeľné orámovanie železom, čo je typické pre rustikálny štýl. Jedná sa o niečo výraznejšie a prepracovanejšie no stále to patrí ku klasickým prevedeniam krbu.

 • Tvar krbu
 • Moderný vzhľad/ klasické prevedenie
 • Orámovanie krbu

Výkon krbu alebo „vyrobené“ teplo

Veľa ľudí si myslí, že keď si vyhotoví krb, tak teplo z neho je istotou, no nie je vždy tomu tak. Niektoré krby majú väčší a iné zase menší tepelný výkon. Na celkovom tepelnom výkone krbu sa rovnako podieľa aj druh skla. Rozlišujeme základné druhy skla: temperované sklo a keramické sklo. Temperové sklo predstavuje menší tepelný výkon a naopak, keramické väčší tepelný výkon. Krby s keramickým sklom sú o niečo drahšie, pretože zodpovedajú vyšším teplotným štandardom a rovnako sú aj efektívnejšími. Prislúchajú im odlišné typy dúchadiel.

Rovnako platí priama úmera, čo znamená, že čím väčší výkon, tým väčšia spotreba paliva. No tiež to platí aj naopak, čím menší výkon, tým menšia spotreba paliva.

Ak si uvedomíte tieto tri základné faktory, ktoré chcete aby váš krb spĺňal, tak sa váš výber stane zaručene jednoduchším.

Elektrický krb verzus krb na základe spaľovania dreva, pomer ceny a kvality

V minulosti sa dalo hovoriť len o dreve, ako o spaľovacom materiály do krbov a pecí, dnes však máme aj iné možnosti. Ktoré to sú? Jedná sa napríklad aj o spomínané elektrické krby. Prinášame vám porovnanie základných vlastností a rozdielov elektrickým krbov a krbov, ktoré sú založené na spaľovaní dreva.

Inšpirujte sa – krby a krbové vložky nie len na chalupu

Krbové kachle Panonie 7 kW

button

Krbová vložka W9 12,8kw

button

Oceľovo – Liatinové kachle Colorado 5 KW

button

Elektrický krb Milano dub 1500 W

button

Sporák Alfa 55 Biely 5 KW Pravý

button

Tradičný krb alebo drevospaľujúci krb dotvára atmosféru prostredia.

Vyžaruje z neho teplo, ktoré zohreje vaše telo a roztopí zmrznuté srdce. Takže v celkom dotváraní atmosféry jednoznačne víťazí tento druh krbu. Na druhej strane takýto typ krbu vykúri len miestnosť, v ktorej sa nachádza a nebudeme si klamať niekedy je zapálenie ohňa naozaj fuška. Keď už drevo horí, tak je potrebné sa starať o to, aby v krbe nevyhaslo, takže niekto musí naň dávať pozor. Ďalším mínusom môže byť samotné čistenie tohto krbu. Cena krbov na drevo sa taktiež odvíja od viacerých parametrov.  Krb so spaľovaním dreva zoženie od niekoľkých stoviek až tisícok eur.

Výhody tradičného krbu:

 • Dotvára atmosféru domova
 • Tradičný spôsob kúrenia
 • Nízke prevádzkové náklady

Nevýhody drevospaľujúceho krbu:

 • Treba sa starať o to, aby oheň nezhasol
 • Čistenie a údržba

 

Elektrický krb ako pohodlnejšia alternatíva

Na druhej strane tu máme elektrický krb, ktorý je úplne bezproblémový. Nevyžaduje žiadnu námahu „zapáliť“ oheň, skrátka len stisnete zapínačom, nemusíte sa starať o to, aby vám oheň nevyhasol, rovnako keď budete chcieť, aby oheň zhasol, tak znova len stisnete vypínač. Takýto krb je schopný vykúriť približne tri miestnosti. Samozrejme o prirodzenosti ohňa v tomto prípade nemôžeme hovoriť. Na samotnom ohni vidno, že nie je reálnym. Cena tohto krbu sa pohybuje v závislosti od štýlu, ale v princípe sa pohybuje v stovkách eur.

Výhody elektrického krbu:

 • Bezproblémové „zapálenie“ ohňa
 • Bez údržbový krb
 • Silné vykurovanie

Nevýhody elektrického krbu:

 • Falošný plameň
 • Spotreba energie

Ďalšou zaujímavou možnosťou sú aj biokrby, ktoré predstavujú rad výhod. Na druhej strane je ich nevýhodou fakt, že majú menší tepelný výkon. To je najmä z toho dôvodu, že tieto biokrby sú skvelou alternatívou najmä vtedy, ak hľadáte len estetickú náhradu tradičného krbu. Aj takýto krb dokáže na chalupe vytvoriť atmosféru pohodového večera.

Dotvorte si atmosféru vašich obývačiek spolu s krásnym krbom

Krby, spojenie krásy, elegancie, luxusu a neodmysliteľného nádychu pokoja. Predstavte si, že sedíte na svojej obľúbenej strane gauča v obklopení krásnych vankúšov, v rukách držíte obľúbenú knihu, ste prikrytý/ prikrytá dekou, na stole máte položenú šálku s chladiacou sa čokoládou, z kuchyne až k vám do obývačky preniká vôňa čerstvo upečeného koláča. Dá sa táto atmosféra ešte vylepšiť?

Samozrejme, že áno! Našou odpoveďou je krb. Krb sa hodí do každého vidieckeho štýlu bývania, či už vintage štýlu, konzervatívneho anglického štýlu alebo minimalistického provensálskeho štýlu bývania. Vy si môžete vybrať taký krb, ktorý bude jednoznačne spĺňať všetky vaše predstavy. Od veľkosti, cez estetiku, až po spôsob spaľovania, čiže naozaj si môžete vyčarovať krb na mieru presne do vášho štýlu a vkusu.

Môžete si zvoliť klasické alebo aj moderné prevedenie krbu. Do popredia sa dostávajú už aj rohové krby, ktorých sa rozhodne nemusíte báť. Sú estetické a zároveň spĺňajú všetky vaše očakávania. Úprimne musím dodať, že sa vôbec nečudujem tomu, že ich popularita neustále narastá. Pôsobia luxusným a príjemným dojmom, ktorý len tak ľahko nevyjde z módy.

Krbová pec a krb nie je to isté

Je veľmi časté, že si ľudia tieto dva termíny zamieňajú. Ľudia majú pocit, že fungujú na rovnakom princípe, no je tomu naozaj tak?

Krb je schopný vykúriť alebo dodať teplo len jednej miestnosti, a to tej, v ktorej sa nachádza. Elektrický krb dokáže zásobovať teplom viacero izieb, ale toto všetko sme si už spomínali. Krbová pec je však funguje odlišne. Dokážete si ju napojiť na teplovodný výmenník, čo znamená, že takáto pec sa môže stať zdrojom ohrievania pre celú domácnosť vrátane vody. Krb ohrieva vzduch, zatiaľ čo krbová pec vyhrieva primárne objekty v miestnosti, ktoré ďalej odovzdajú teplo vzduchu.

Krbové pece sú vyrábané z kvalitných materiálov, akými sú: hlina, moderný mastenec, keramika, ktoré sú zaručene dlhotrvácne.

Kúrením takouto pecou, čiže z kvalitných materiálov, sa vyhnete karcinogénnym látkam. Ďalšou výhodou je fakt, že vlhkosť vzduchu v miestnosti nestratí na svojej hodnote.

Cena krbov je o značnú hodnotu nižšia ako cena krbových pecí do domácností. Na druhú stranu, čo považujem za veľké mínus, je prítomnosť karcinogénov, keď hovoríme o krboch. Je však pravdou, že krbom vykúrite len jednu miestnosť, čiže budete v ňom kúriť určite menej ako v krbovej peci. Za tohto predpokladu je vytváranie karcinogénnych látok možné zanedbať.

Krby krásne dotvoria záhrady i terasy

Krby unikátnym spôsobom vyzdvihnú pohodlie a luxus vašich záhrad či terás. Dôležité je vybrať si taký krb, ktorý búde štýlovo korešpondovať vašim predstavám. V ponuke sú: samostatne stojace krby, tehlové krby, krby s kamenným múrom. Terasové krby patria podobne ako domáce sauny či kúpacie kade ku obľúbeným doplnkom, ktoré spríjemňujú život v dome alebo na chalupe.

Odporúčam vám zainvestovať do otvoreného kamenného krbu s grilom alebo do krbu s udiarňou a grilom. Týmito možnosťami spojíte príjemné s užitočným. Na jednej strane bude stáť samotná estetika krbu a na strane druhej môžeme hovoriť aj o praktickosti a funkčnom využití krbu alebo tak zvanej „krbopece“.

Krb môžete rovnako umiestniť aj do pergoly. Pergola je menšia okrasná stavba, ktorú môžete postaviť na vašu záhradu. Výhody pergoly sú najmä v tom, že sa pod ňu môžete skryť za každého počasia. Jej kombinácia s krbom bude naozaj užitočnou a nenahraditeľnou záležitosťou.

Krbové vložky a krbové kachle, o čo sa vlastne jedná?

Krbové vložky spájajú možnosť primárneho vykurovania vášho domu a rovnako aj samotnú estetiku a čaro romantiky z praskajúceho ohňa. Samotné vykurovanie nemusí byť len primárne, krbové vložky sa môžu používať aj ako doplnkové vykurovanie interiéru. V podstate sú vykurovacím jadro. Ich výroba pozostáva z prvotriednej žiaruvzdornej ocele. Tieto vložky sa predávajú za niekoľko tisícok eur, no investícia do nich sa zaručene vyplatí.

 Krbové vložky sú:

 • Teplovzdušné
 • teplovodné

Krbové kachle sa dajú považovať za sekundárny, čiže doplnkový zdroj kúrenia vášho rodinného domu, chaty, ba dokonca aj vašej chalupy. Kúrenie v krbových kachliach je finančne nenáročné a rovnako ako pri samotnom krbe máte pôžitok z tancujúceho ohňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *