Enter your keyword

Provensálsky štýl bývania – spojenie francúzskeho vidieku a elegancie

Provensálsky štýl bývania – spojenie francúzskeho vidieku a elegancie

Provensálsky štýl bývania predstavuje súhru jemnosti, jednoduchosti a dych berúcej krásy. Tento štýl pochádza z Francúzka a nesie v sebe prvky tradičného francúzskeho vidieku ktoré sú zdobené honosným nádychom francúzskej elegancie. Zjednotením týchto dvoch odlišných, no pritom spolu ladiacich štýlov a svetov vznikol provensálsky štýl ako ho poznáme dnes.

Z tradičného vidieckeho štýlu sa zachovali prírodné materiály, textúry a farby. Súčasný provensálsky štýl sa však vyznačuje okrem prírodného nádychu aj eleganciou a honosnosťou evokujúcou atmosféru francúzskeho paláca. Zatiaľ čo tradičný vidiek možno pozorovať na prírodných farbách, kameňom zdobených stenách ,či drevených podlahách a trámoch, dávka elegancie je zvyčajne zakomponovaná prostredníctvom štýlových doplnkov a tradičného, no mimoriadne elegantne pôsobiaceho nábytku.

Farebné prevedenie provensálskeho štýlu, jednoduchosť alebo extravagancia

Jednoduchosť a prirodzenosť. Tak by sa dali v jednoduchosti zhrnúť základné črty provenskálskeho štýlu bývania. Vo všeobecnosti sa v tradičnom provensálskom interiéri vyskytujú materiály ako drevo, kameň, sklo a jemné textílie zdobené nenásilným a jednoduchým vzorom.

Materiály ako drevo a kameň boli z historického hľadiska mimoriadne využívané najmä vďaka ich dostupnosti. Pritom nešlo len o využitie pri budovaní vonkajšej konštrukcie, ale používali sa aj v interiéri. Práve preto sú v súčasnosti kamenné steny či drevné trámy typické pre provensálsky štýl, aj keď hlavnú rolu už hrá skôr štýl a dojem, ako dostupnosť.

Inšpirujte sa – nábytok v provensálskom štýle 

Knižnica MEREL

button

Komoda PARIS 

button

Botník  Provensal

button

Predsieň Provensal

button

Konzolový stolík PARIS

button

K farbám, ktoré reprezentujú provensálsky štýl sa radia prírodné farby ako hnedá, béžová, krémová, rôzne odtiene sivej, ale často aj minimalistická biela. Nedá sa však povedať, že by provensálsky štýl bol práve minimalistický. Jemné prírodné farby sú spravidla doplnené o honosné a občas až extravagantné doplnky či kusy nábytku.

Veľmi pekne do tohto štýlu zapadnú aj farby ako bledoružová alebo takzvane staroružová, bledomodrá a bledozelená. Nádychy bledozelenej a bledomodrej sa využívajú najmä v kuchyni a to na kuchynských linkách. Odtiene bledoružovej alebo staroružovej sa často využívajú aj v obývačkách alebo spálňach. Pôsobia naozaj vznešene s kombináciou bielej farby alebo aj sýtejšími odtieňmi ružovej

Nábytok do provensálskeho štýlu, pompéznosť a originalita

Nábytok do provensálskeho štýlu je naozaj vyjadrením luxusu a elegancie. Táto spojitosť je prítomná najmä vďaka prírodným materiálom, ktoré sú využité. Najdôležitejším aspektom je práve drevo. Drevený nábytok vydrží dlhú dobu, a preto by ste sa nemali báť investície do dreveného nábytku. Na jednej strane je tu dlhá životnosť týchto materiálov a na strane druhej je ich samotný dizajn.

TIP: Zaujal vás vidiecky štýl bývania? Prečítajte si aj o anglickom vidieckom štýle a rustikálnom štýle bývania.

Drevené nábytky pôsobia naozaj honosným dojmom. Nábytok býva zväčša vyrezávaný, čiže sa nejedná o jednoduché jednoliate línie, práve naopak nábytok s ľahkým dotvorením za pomoci geometrických tvarov je úplne ideálny.

Farby nábytku sú zväčša biela so spojením dreveného prvku. Na type dreva nezáleží. Môže sa jednať o dub, buk, agát, čerešňu, záleží to naozaj len na vašej preferencii.

Vhodným je tento provensálsky štýl aj do bytu. Práve vďaka jednoduchým farbám a prírodným materiálom, bude pôsobiť vkusne a jednoducho. Svojou nenásilnosťou a jednoduchou eleganciou sa hodí aj do tých najmenších bytov.

Kuchyňa v provensálskom štýle, súhra krásy a rozmanitosti

Hoci v provensálskom štýlu dominujú farby bielej a hnedej, tak pri kuchyniach tomu tak vždy byť nemusí. Kuchynské linky nájdete aj v odvážnejších farbách ako sú bledomodrá alebo bledozelená. Vráta týchto liniek sú vyrezávané, čo dodá kuchyni neodmysliteľný šmrnc.

Vráta vrchných liniek bývajú zväčša presklené, čiže je potom vhodné zvoliť riad, ktorý bude zároveň plniť aj dekoratívnu funkciu. Populárnymi sú keramické hrnčeky bielej farby, ktoré sú dozdobené drobnými kvetmi. Stoličky taktiež nemajú jednoduché línie. Operadlá týchto stoličiek sú rôzne tvarované a vyrezávané. Nejedná sa o klasické operadlo, práve naopak sú originálnym kúskom provensálskeho štýlu.

Tieto stoličky sú vyjadrením luxusu a honosnosti, ktorý pramení z ich podobnosti na stoličky, ktoré si môžeme povšimnúť v romantických filmoch. Čiže, áno, stoličky provensálskeho štýlu nesú so sebou náznak romantiky. Pokiaľ zvažujete rekonštrukciu kuchyne, určite by ste mali zvážiť provensálsky štýl.

Obývačka v provensálskom štýle, miesto luxusu a oddychu

Luxus, pokoj, harmónia je atmosféra vyžarujúca z provensálskeho štýlu bývania. Atmosféra nadobudnutá prírodnými materiálmi a honosným nábytkom vás prenesie do sveta okúzľujúcej harmónie pokoja.

Drevo ako základný prírodný materiál dodá všetkému ten správny podtón. Drevu sa nevyhli ani podlahy. Drevené podlahy sú  žiadanou súčasťou obývačiek tohto štýlu. Môžete zvoliť typické drevené podlahy alebo môžete siahnuť po bielych podlahách, ktoré pôsobia štýlovo a elegantne. Ak však podlaha nie je to pravé orechové pre vás, tak môžete zvoliť aj dlažbu. Dnešná doba ponúka dlažbu s imitáciou dreva. Pozor na dlažbu, čo sa chladu týka. Je vhodné pod ňu zvoliť podlahové kúrenie alebo dotvoriť interiér pomocou kobercov, lebo na dlažbe vie byť niekedy pekne zima.

Celkové farebné a materiálové prevedenie podlahy môže dokonalo zvýrazniť nábytok , ktorý na ňu položíte. Pohovky v tomto štýle bývania, nie sú vôbec robustné. Sú skôr menšie a do obývačky ich môžete zvoliť viacero, napríklad ich umiestniť oproti sebe. In sú rovnako nenásilné biele, béžové pohovky. Nájsť môžete aj bledoružové alebo staroružové farby s jemnou potlačou.

Nábytok v tomto štýle pôsobí naozaj elegantným a luxusným dojmom. Dominantou sú starožitné nábytky bielej alebo smotanovej farby.

Vhodnou alternatívou to tohto štýlu sú knižnice. Dodajú vašej obývačke požadovaný šmrnc. V blízkosti takejto knižnice si môžete umiestniť kreslo, ktoré bude praktickým ale aj estetickým doplnkom vašej obývačky. Skúste siahnuť napríklad po prútených kreslách, ktoré len vyzdvihnú krásu provensálskeho štýlu.

Steny v obývačke môžete obložiť kameňom, zväčša sa jedná o tú stenu, na ktorej je televízor. Jednoznačne obložte aj priestor okolo krbu. Zohráva to nie len estetickú, ale aj ochrannú funkciu.

Rôznosť doplnkov do provensálskeho štýlu bývania, okúzli naozaj všetkých

Doplnky do provensálskeho štýlu sú naozaj rozmanité a dokonalo ladia do celkového dojmu vášho obydlia. Určite mi aj vy dáte za pravdu, že samotný nábytok provensálskeho štýlu je už vlastne dekoráciou sám o sebe.

Dá sa to však ešte vylepšiť? Samozrejme, že sa to dá vylepšiť. Za pomoci lampášikov, ktoré nájdete v rôznych farbách, veľkostiach a aj tvaroch váš domov dostane naozaj neodolateľný šmrnc.  Váš dom sa zmení na romantické a tajuplné miesto aj vďaka využitiu rôznych dekoratívnych bylín.

Neodmysliteľnou súčasťou sú aj pletené koše, ktoré jednak slúžia ako dekorácia na chalupu, ale rovnako aj ako skvelý úložný priestor. Veľké nástenné hodiny, ktoré častokrát svojim tvarom a veľkosťou pripomínajú hodiny na staniciach, sú taktiež skvelou alternatívou na dozdobenie si obydlia v tomto výnimočnom štýle.

Nech sú už vaše doplnkové preferencie hocijaké, tak verím, že každý jeden z vás si príde na svoje a nájde si to, čo je jeho srdcu blízke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *