Enter your keyword

Všetko, čo potrebujete vedieť o rustikálnom štýle bývania

Všetko, čo potrebujete vedieť o rustikálnom štýle bývania

Najjednoduchšou definíciou rustiku je to, že predstavuje prírodný, staro pôsobiaci, no dych berúci ležérny štýl. Jednou z najpoužívanejších charakteristických čŕt rustikálneho štýlu je použitie prírodných materiálov, nezáleží na tom, či na dome alebo na chalupe.

Čo si môžete predstaviť pod pojmom prírodné materiály? Najmä široké využitie dreva a kameňov. Svoje miesto si našli na nábytku, na stropoch alebo aj na podlahách. Tieto materiály sú obľúbené v každom vidieckom štýle bývania.

Ďalšími využívanými materiálmi sú vrecovina a plátno, ktoré sa využívajú napríklad na gaučoch. Rustikálny štýl vo svojom jadre využíva organické materiály v ich najprirodzenejšej podobe.

Dizajn je jednoduchý, prírodný a okúzľujúci. Tento štýl je tvorený prevažne neupraveným drevom, ktoré je zväčša len obrúsené, aby bol nábytok bezpečným a pri manipulácii s ním ste sa nemuseli báť triesok.

Inšpirujte sa – nábytok v rustikálnom štýle

Rustikálna jedáleň Verona – hnedá

button

Rustikálna obývacia izba Zefir – toffi

button

Rustikálna obývacia izba Florencja – vanilka

button

Rustikálna spálňa Orfeusz – toffi

button

Rustikálna vitrína Wersal 

button

Elegantné a lesklé dreviny by ste hľadali len márne. Modernosť v rustikálnom štýle je kompletne neprirodzenou. Skrátka moderný prvok v rustiku nenájdete. Rovnako je tu nedostatok moderných materiálov ako napríklad kov, plast alebo syntetické vlákna.

Znova prírodné materiály sú pre rustikálny štýl kľúčové. Rustikálny štýl teda definuje alebo lepšie povedané, zvýrazňuje štýl, ktorý poukazuje na nepravidelnú ale prírodnú krásu. Zdôrazňuje prírodné textúry a materiály, jednoduché zemité farby a vzbudzuje nenásilné organické teplo.

Aké farby sú tými dominantnými v rustikálnom štýle? Jednoznačne sa paleta farieb pohybuje v sfére prírodných odtieňov. Výrazné farby v podobách sýtoružovej alebo žltej by ste hľadali len márne. Paleta farieb spolu s rustikálnym dizajnom vytvárajú atmosféru, ktorá je pohodlná a príjemná. Častú sú zelené, hnedé a šedé farby.

Ak vás samotných, rustikálny štýl oslovil, tak neváhajte a vytvorte si očarujúci rustikálny priestor, v ktorom budete žiť s radosťou.

Domy v rustikálnom štýle, zrub či nezrub

Áno, rustikálny štýl je zmesou prírodných materiálov a zemitých farieb, ale to neznamená, že ak chcete žiť v rustikálnom štýle, tak musí byť vašim obydlím práve zrub.

Domy sú prevažne zvonku a aj zvnútra z prírodných materiálov. Dnes, však žijeme v dobe, ktorá vám ponúka možné alternatívy. Ak vám zrovna nevyhovujú vlastnosti dreva, tak môžete spojiť príjemné s užitočným a siahnuť po imitácii dreva. Dosiahnete všetko, čo ste chceli. Materiály, ktoré ste chceli použiť a zároveň zachováte aj rustikálny štýl.

Imitácia dreva je tým, čo vám výrazným spôsobom uľahčí vytváranie rustikálnych priestorov. Môžete siahnuť po plastových oknách, ktoré budú mať imitáciu dreva, čiže sa nevzdáte ani plastových okien, ktorých vlastnosti vám vyhovujú viac, ale ani rustiku, po ktorom snívate.

Podlahy rovnako nemusia byť drevené. Stačí ak si vyberiete dlažbu taktiež s imitáciou dreva. Všetko sa dá skombinovať podľa vašich požiadaviek. Práve imitácia dreva predstavuje oproti drevu cenovo dostupnejšiu možnosť pri výbere dlažby na chalupu.

Drevený nábytok je neodmysliteľnou súčasťou rustikálnych štýlov vašich domovov. Drevené nábytky pôsobia pompéznym, pokojným dojmom a vydržia naozaj aj niekoľko desaťročí.

Netreba však zabúdať na to, že o drevo sa treba pravidelne starať, natierať špecifickými olejmi určenými práve na konkrétny typ dreva. Pravidelnou starostlivosťou o drevo môžete jeho životnosť predĺžiť aj o niekoľko rokov. Docielite tým to, že váš nábytok, drevené okná,… budú vyzerať ako nové aj po niekoľkých rokoch.

Rustikálny nábytok a doplnky, kombinácia luxusu a prírodných materiálov

Rustikálny nábytok je prienikom luxusu, originality a neodmysliteľných prírodných materiálov. Nábytok rustikálneho štýlu je zväčša vyrábaný ručne so zachovávaním si svojich prírodných materiálov.

Nábytok býva nadrozmerný. Minimalizmus nie je to slova, ktoré by sa v spojitosti s rustikálnym nábytkom dalo použiť.

Z dizajnu nábytku ide pocit útulnosti, ľahkosti a pohodlnosti. Nábytok je vyrábaný z masívneho dreva a dosky, najrôznejších druhov kameňa, si tu nájdu rovnako svoje využitie.

Rustikálny nábytok a tkaniny často pôsobia drsne. Dizajn nie je perfektný. Nábytok je vyrábaný z prírodných materiálov a niekedy pôsobí nedokončene.

Variácie tvarov, textúr a farieb z prírodných materiálov vás uistia, že každý jeden kus nábytku je unikátny a neopakovateľný. Pokiaľ ide o textil použitý ako čalúnenie, tak nikdy nenájdete nič v spojitosti s leskom.

Ako časté doplnky rustikálneho štýlu sa využívajú parohy. Pletené košíky, ktoré pôsobia ako dekorácia, ale aj miesto na uskladnenie, sú rovnako vítané. Vankúše s rôznou potlačou, sviečky, rastliny v nie moc moderným vázach sú neodmysliteľnými doplnkami tohto štýlu.

Pre nábytok rustikálneho štýlu a aj pre doplnky tohto štýlu v zásade platí, že v jednoduchosti je krása. Minimalizmus v spojení s hravým využitím prírodných materiálov a v kombinácii nadrozmerného, no stále elegantného nábytku, očarí naozaj každého.

Obývačky v rustikálnom štýle predstavujú nádych pohodlia

Náznak pohodlia, komfortu s nádychom romantiky a absolútna absencia chaosu je to, čo obývačky v rustikálnom štýle dokonalo popisuje.

Vzbudenie týchto emócií vo vás rustikálny štýl vyvolá aj vďaka využitiu nadrozmerných krbov, ktoré sú častým prvkom rustikálnej obývačky. Krby bývajú obložené znova rôznymi druhmi prírodných  kameňov, veď čo iné ako prírodné luxusné materiály by sa dali od rustikálneho štýlu čakať. Krby príjemne dotvárajú celkovú atmosféru obývačky, ktorá pôsobí pohodlným a vábivým dojmom.

Máte radi tradičné štýly bývania? Prečítajte si aj o anglickom štýle alebo o provensálskom štýle bývania!

Čalúnenie sedačiek je zväčša nenápadné v zemitých farbách. Využité sú najmä väčšie a širšie gauče, ktoré sú dotvorené dekami a vankúšmi, ktoré majú károvanú potlač.

Stropy rustikálnych obývačiek bývavajú obité drevom. Buď je obitý celý strop alebo sú na strope umiestnené len drevené hranoly, na ktoré sa zavesia dlhé visiace lustre.

Využívané sú aj koberce, ktoré sa umiestňujú pod gauč. Koberce nie sú nijak nápadné. Sú v jednoduchých zemitých farbách a tým len príjemne podčiarknu celkový dizajn rustikálnej obývačky.

Obývačke rustikálneho štýlu nechýba jemnosť a nadprirodzená vábivosť. Sú oázou pokoja a dokonalým miestom na relax.

Kuchyne v rustikálnom štýle, prvky prírody a moderny

Kuchyne v rustikálnom štýle sú srdcom tej pravej rodinnej atmosféry. Z kuchýň rustikálne štýlu, práve vďaka prírodným materiálom, vyžaruje teplo domova.

Pre rustikálny štýl, ako tu bolo niekoľkokrát spomenuté, sú typické prírodné materiály. Kuchynské linky sú vyrábané z masívneho dreva, ktoré vás okúzli luxusom, ktorý z neho priam kričí.

Rustikálne kuchyne sú zväčša situované do jednej farby, takže kuchynská pracovná doska zodpovedá skrinkám. Spodné a aj vrchné skrinky pôsobia rovnako. Presklené vrchné kuchynské skrinky, by ste hľadali len márne.

Rustikálny štýl pri kuchyniach zahŕňa aj typické moderné využitie barových pultov, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou moderného vlastníka domu alebo bytu v rustikálnom štýle. Barový pult býva prevažne dosť veľký na to, aby sa zaň zmestilo aj niekoľko ľudí. Jeho veľkosť však nie je pravidlom, môžete natrafiť aj na menšie barové pulty, za ktoré sa prevažne zmestia len dve stoličky.

Barové stoličky sú jednoduché, zväčša bez opierok. Nebývajú kožené, ale aj tu sa prevažne volí drevo, ako základný materiál ich výroby. Nad barovým pultom sa rozprestiera osvetlenie, ktoré je veľmi elegantné a dodáva ten správny šmrnc.

Rovnako typickými sú aj veľké jedálenské stoly, ktoré mávajú drevené nohy a na nich je veľký kváder nejakého druhu kameňa, ktorý predstavuje rovnako prírodný materiál. Môžete sa však stretnúť aj s jedálenským stolom, ktorý bude kombináciou viacerých druhov driev.

Stoličky sú drevené. Čalúnenie na stoličkách je skôr nezvyčajnou záležitosťou. Keď sa však na stoličkách samotné čalúnenie nachádza, tak je naozaj veľmi nenápadné. Vyrobené napríklad z vrecoviny zemitých farieb a bez nejakých konkrétnych vzorov.

Rustikálny štýl je nepriateľom moderných materiálov, ale nie moderných tvarov

Hoci rustikálny štýl vo svojom význame odmieta moderné materiály ako sú: kov, plast alebo syntetická vláknina, tak skvelé prepojenie s moderným štýlom sa tam predsa len nájde.

Súčasný rustikálny štýl v týchto dňoch spája svoje prírodné materiály a zemité farby s moderným dizajnom ako sú čisté a jednoduché línie. Spojenie týchto štýlov vytvára sviežu ľahkú a uzemnenú estetiku.

Samotný rustikálny štýl má tendenciu byť tmavší, čo je dôsledkom využitia prírodných materiálov a dreva vo svojich pôvodných farbách, čiže spojenie týchto dvoch štýlov, rustikálneho a moderného, vytvára niečo ľahké, otvorené, ale stále veľmi prirodzené.

Rustikálny štýl vás zaručene nesklame a je skvelou alternatívou nie len do vašich domovov, ale aj chalúp, ktoré práve vďaka rustikálnemu štýlu nadobudnú vábivú atmosféru pokoja a luxusu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *