Enter your keyword

Ako na výber záhradného grilu? Vyberte si správne

Ako na výber záhradného grilu? Vyberte si správne

Leto je už je tu! Bez zbytočných otázok či váhania môžeme prehlásiť, že letná sezóna je zahájená. K letu jednoznačne patria večerné posedenia pod altánkom s rodinou a priateľmi. Skvelá atmosféra, radostné konverzácie vašich najbližších, chutné jedlo a neopakovateľné zážitky sú presne tým, čo k letu neodmysliteľne patrí.

K dokonalej letnej atmosfére na vašej záhrade je však potrebné, aby vaša záhrada bola upravená a nepôsobila chaoticky. Kto z nás má rád zbytočný chaos a neporiadok? Ak teda plánujete tento rok prežiť leto v objatí vašej záhrady, tak ju premeňte na dovolenkovú destináciu. Už ako sme uviedli vyššie kľúčom k úspechu je poriadok.

Záhradný nábytok však potiahne vašu záhradu na úplne nový level. Pohodlné a ničím nerušené posedenie na záhrade je presne to, čo  vyzdvihne atmosféru každej záhrady. Letné grilovačky sú rovnako veľmi populárnymi a dokážu vám vykúzliť úsmev na tvári ešte na veľa dní dopredu. Nenechajte sa zastrašiť zlým počasím a vychutnajte si skvelé jedlo za každého počasia. Vďaka pergolám, ktoré sú odolné voči živlom prírody sa nebudete musieť vzdať letných grilovačiek aj počas zlého počasia.

Samozrejme, že gril hrá rovnako dôležitú úlohu. My vám dnes predstavíme rôzne typy grilov a tým vám pomôžeme sa ľahšie orientovať pri ich samotnom výbere.

Murovaný záhradný gril- urob si sám

Ak patríte k vyznávačom letných grilovačiek, no zároveň ste aj zručným domácim kutilom, ktorý sa nebojí žiadnej práce, tak vám už iste napadlo vybudovať si na záhradke vlastný gril. Stavbu záhradného grilu, ako aj každú inú stavbu, si treba najskôr dobre premyslieť a naplánovať. Tým sa vyhnete neskorším komplikáciám pri jeho samotnom využívaní.

Inšpirujte sa – záhradný gril

Cattara Gril na drevené uhlie Royal button

Plynový gril Lava Halifax

button
Uhoľný gril s vozíkom

button
Cattara Plynový gril Master Cheef button
Plynový gril NEVADA button

Ponúkame vám zopár jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu pri samotnej výstavbe murovaného grilu na vašej záhrade:

 • hľadanie vhodného miesta pre váš budúci murovaný gril,
 • materiál na výstavbu murovaného grilu,
 • rozmery murovaného grilu (veľkosť ohniska, výška- najlepšia je taká, aby ste sa moc nemuseli ohýbať)
 • navrhnutie pracovnej/ odkladacej plochy
 • vybudovanie pevných a stabilných základov
 • samotná výstavba murovaného grilu

Čo považujeme za najväčšie výhody tohto grilu?

 • Možnosť vlastného navrhnutia
 • Prispôsobenie vašim konkrétnym požiadavkám
 • Možnosť umiestnenia pod altánok či pergolu
 • Vysoká stabilita grilu

Záhradný gril na drevené uhlie- áno alebo nie?

Gril na drevené uhlie môžeme radiť rovnako ako aj elektrické či plynové grily k jedným z tých najobľúbenejších pomocníkov na každej jednej grilovačke. Záhradný gril na drevené uhlie stačí jednoducho roztopiť pomocou brikiet alebo uhlia a je pripravený k plnohodnotnému použitiu.

Vždy máte na výber! Jednou z výhod grilov na drevené uhlie je fakt, že vám dokáže ponúknuť diverzitu tvarov a veľkostí. Medzi tie najviac zaužívané patria práve obdĺžnikové, oválne alebo kruhové typy grilov. Samotný tvar grilu priamo úmerne ovplyvňuje veľkosť daného grilu. Kruhové grily sú zväčša malé a predstavujú akýsi základ pre občasné grilovanie. Ich pravým opakom sú veľké obdĺžnikové grily, ktoré sú vhodné na záhradné párty a pre väčší počet osôb.

Rovnako máte na výber aj z rôznych druhov materiálov a veľkostí roštu daného grilu na drevené uhlie. Na výber máte z: liatinového, smaltovaného ale i nerezového materiálu pre rošt. Rovnako berte do úvahy či je daný gril prenosný alebo či má odkladací priestor.

Výhody záhradného grilu na drevené uhlie v bodoch:

 • cenovo dostupný,
 • jednoduché používanie,
 • výber z rôznych prevedení grilu,
 • veľkostná diverzita.

Ako na výber elektrického grilu

Ak nie ste zrovna nadšencom domácich kutilských prác a výstavba murovaného grilu nie je zrovna vašou šálkou kávy, tak vsaďte na elektrický gril, ktorý vás zaručene nesklame. Poďte sa s nami pozrieť na základné parametre, ktoré si treba všímať pri výbere elektrického grilu.

 • Príkon:

Grily s menším príkonom  sú vhodné na grilovanie sendvičov, bagiet, zeleniny. Ak však obľubujete kvalitne ugrilované mäso, tak v tom prípade by mal mať váš nový gril príkon aspoň 2000 W. Treba však brať do úvahy aj pomer: rozmery zariadenia a výkon, resp. príkon. Aj menší gril, s menším príkonom môže byť vhodná voľba, ak je rozumne konštrukčne spracovaný.

 

 • Veľkosť:

Aj pri elektrických griloch máte na výber z rôznych veľkostí. Výber veľkosti však zaručene ovplyvní to, ako budete gril využívať. Veľkosť treba jednoznačne prispôsobiť nárokom, ktoré máte na elektrický gril. Chystáte sa grilovať len pre seba alebo máte naplánovanú veľkolepú párty?

 

 • Funkcie:

Tento bod závisí od vašich osobných preferencií. V tej základnej podstate veci poslúži určite aj výhradne kontaktný gril, bez termostatu a iných vymožeností. Drahšie elektrické grily majú okrem štandardných funkcií aj niečo naviac – nastavenie konštantnej teploty. Ak si gril nastavíte napríklad na 200 °C, máte istotu, že vám pod túto hranicu teplota nepoklesne. Niektoré drahšie typy grilov majú dokonca aj senzory, ktoré merajú stupeň prípravy mäsa a podľa toho automaticky regulujú teplotu.

Rovnako dôležitými faktormi sú aj: platne grilu, materiál elektrického grilu.

Najlepšie plynové grily

Plynové grily majú oproti klasickým i elektrickým typom grilov množstvo výhod. Predstavujú horúceho favorita medzi všetkými druhmi grilov. Ak aj vy túžite, aby vám a vašim najbližším spríjemnili už túto grilovaciu sezónu, tak zbystrite pozornosť.

Hlavné výhody plynových grilov:

 • Stabilná a robustná konštrukcia
 • Možnosť výberu grilu s odkladacím priestorom
 • Plynová hadica s tlakovým regulátorom
 • Vysoký výkon
 • Nenahraditeľná výbava
 • Jednoduché čistenie
 • Plynové grily s kolesami umožňujú ľahšie prenášanie

Za jedinú nevýhodu, ktorá je často uvádzaná medzi zákazníkmi je práve vyššia cena týchto plynových grilov.

Záhradné grily v akcii

Ak odmietate platiť vysoké sumy za vami zvolený gril, tak vám radíme počkať si do výpredaja. Grily, rovnako ako aj iné záhradné príslušenstvo nájdete za najlepšie ceny práve po skončení letnej sezóny, preto ak premýšľate nad kúpou nového grilu, tak vám odporúčame počkať s kúpou do začiatku septembra.

Po letnom období vedia ceny rôzneho letného sortimentu padnúť až o niekoľko stovák eur. Rovnako to platí aj pre záhradné hojdačky. Premýšľať nad rekonštrukciou záhrady počas leta vás teda môže vyjsť pekne draho. Počkajte si do jesene, nakúpte si potrebný materiál i sortiment a na jar sa s radosťou a odhodlaním pustite do práce.

Zimné tanečné predstavenie, ktoré si môžete vychutnať z pohodlia vašich obývačiek a to len jednoduchým pozeraním do krbu, môžete cez leto nahradiť tancujúcimi plameňmi  v rytmoch letnej noci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *