Enter your keyword

Dychberúce pergoly do záhrady

Dychberúce pergoly do záhrady

Na začiatok by sme tým, ktorí slovo pergola ešte nepočuli chceli v skratke vysvetliť a zadefinovať tento pojem. Pergola je názov záhradného prvku. Jedná sa o ľahkú okrasnú stavbu umiestnenú zvyčajne na záhrade alebo aj v parku. Často ide o rôzne masívne drevené trámy, ktoré sú vzájomne prepojené na vrchole. Používa sa ako dekoratívny prvok najmä pre rast plazivých rastlín, ktoré dokážu vytvoriť zastrešené miesto nad priestorom pod pergolou vhodné na sedenie a odpočinok ľudí. Pergola môže byť vhodným architektonickým doplnkom k iným podobným obytným budovám, akými sú: záhradné altánky, otvorené verandy a podobne.

Okrem klasických drevených pergol na mieru sa štandardizované prístrešky vyrábajú a predávajú z rôznych materiálov, ktoré je možné umiestniť v blízkosti budovy. Tieto prístrešky s markízami a žalúziami tiež poskytujú pevnú (napríklad aj priehľadnú) ochranu zo strán. V podstate je stabilná alebo pohyblivá (skladacia) technika tienenia používaná aj nad oknami. Tieto markízy niekedy výrobcovia označujú aj ako „pergolové systémy“. Konštrukcia, funkcia a vzhľad sú však diametrálne odlišné od pergol.

Pergola sa teda javí ako naozaj skvelý komponent do záhrad. Poskytne vám skvelý priestor, kde môžete stráviť teplé letné dni. Radostné posedenia s priateľmi pri poháriku vína. Pokojné čítanie vašej obľúbenej knihy. Toto všetko vám priestor pod pergolou dokáže ponúknuť. Zabúdať však netreba ani na tých maličkých.

Vaše deti sa môžu na záhrade rovnako zabaviť a to za pomoci detských preliezok do záhrady. Rozhodnite sa pre luxus a pohodlie, ktoré vám vyčarí úsmev na tvári v každý jeden deň. Vaša záhrada sa ako mávnutím čarovným prútikom premení na dovolenkovú destináciu, v ktorej si nie len odpočiniete a načerpáte nových síl, ale rovnako sa aj zabavíte.

Záhradná pergola- raj pre malých aj veľkých

Chcete, aby vaša záhrada nabrala úplne nový rozmer? Nudí vás len tradičný záhradný nábytok a máte pocit, že vaša záhrada potrebuje niečo špeciálne? Tak potom pergoly na záhradu sú presne tým, čo potrebujete.

Záhradné pergoly sú veľmi praktické, pričom ich hlavnou funkciou nie je iba ochrana pred slnkom počas horúcich letných dní, ale aj ochrana pred nepriaznivým počasím. Záhradné pergoly na mieru majú vysokú úroveň kvality a dlhodobú životnosť. Okrem toho kopírujú najnovšie trendy, takže máte vždy na výber z moderných a dizajnových pergol.

Inšpirujte sa – záhradné pergoly a prístrešky

Pergola Lilia button

Altánok 3x3x2

button
Altánok Irga

button
Pergola Ruža button
Detský drevený domček Veranda s hojdačkou button

Pergola dokáže vašej záhrade zvýrazniť nádych luxusu, ale rovnako nájdete aj také pergoly, ktoré pôsobia romantickým pompéznom štýlom, ktorý vás zaručene dostane do rozprávky. Samozrejme, že záleží na vašej osobnej predstave.

Pergoly rovnako nájdete v rôznych veľkostiach. Od tých najmenších, ktoré majú len dekoratívne využitie až po väčšie druhy pergol, pod ktoré môžete umiesniť napríklad aj drevenú hojdačku. Pergola teda môže mať nie len estetické využitie, ale rovnako sa môže stať aj praktickým, no stále krásnym komponentom vašej záhrady. Preto si pred samotnou kúpou pergoly premyslite, čo od nej očakávate a taktiež sa nezabúdajte zamyslieť aj nad samotným dizajnom danej pergoly. Vyberte si taký, ktorý bude najviac korešpondovať štýlu vašej záhrady.

Vsaďte na klasiku- drevené pergoly na terasu

Drevo je veľmi obľúbeným prírodným materiálom, ktorý sa používa jednak v interiéri ako aj v exteriéri. Pôsobí pompéznym masívnym dojmom. Z nábytku, ale aj z iných výrobkov z dreva priam chrlí luxus a príjemná harmónia spôsobená prírodným materiálom.

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi je priam hriech sedieť vnútri. Drevená pergola s posedením na terase môže byť tou oázou pokoja, ktorú práve potrebujete. Drevo je prírodný materiál , krásnie splynie s prostredím. Je voľbou číslo jeden aj pre milovníkov severského a provensálskeho štýlu, no výborne sa hodí aj k rustikálnym a historickým stavbám. Vaša pergola môže byť krásne minimalistická alebo nostalgicky romantická.

Výhody drevených pergol v bodoch:

 • drevo ako nadčasový materiál, ktorý nikdy neomrzí,
 • pergola z dreva vytvára útulné a príjemné prostredie,
 • drevený materiál ocenia všetci milovníci provensálskeho, rustikálneho a severského štýlu,
 • drevo ponúka široké dizajnové možnosti.

 

Hliníkové pergoly na vaše terasy

Doteraz sme vám popisovali viac- menej len drevené pergoly, teraz sa však pozrieme na tie hliníkové. Najskôr si poďme v zopár krátkych bodoch predstaviť ich silné stránky:

 • moderný vzhľad,
 • minimalistický dizajn,
 • možnosť výberu zo štyroch základných farieb a množstva odtieňov,
 • vysoká odolnosť,
 • konštrukcia pergol je bez zvarov (prirodzene dilatuje),
 • vysokokvalitná povrchová úprava- polyuretánový komaxit s dlhodobou životnosťou bez zbytočných starostí,
 • iba nerezový spojovací materiál.

Hliníkové pergoly, ako aj iné akékoľvek pergoly na mieru predstavujú veľmi obľúbené riešenie zastrešenia terasy.

Od čoho sa odvíjajú ceny pergol?

Ak ste už zvažovali kúpu pergol, tak pevne veríme, že už máte aspoň minimálnu predstavu o ich cenách. Je teda samozrejmosťou, že ich cena je individuálna a líši sa v závislosti od vašich osobitných požiadaviek. Na konečnú cenu má jednoznačne vplyv veľkosť a materiál vami vybranej pergoly. Všetko nie je len čierno-biele a rovnako to platí aj pri pergolách. Na ich cenu majú vplyv aj tieto, rovnako dôležité faktory:

 • Záruka:

Záručná doba vie výrazne ovplyvniť cenu pergoly. V ponuke máte rôznu dĺžku záruk od dvoch rokov až do piatich, siedmych, ba až do desiatich rokov. Logicky, pergoly s kratšou zárukou sú lacnejšie. Samozrejme, že ak vám dokáže výrobca/ dodávateľ garantovať, že niekoľko rokov bude všetko fungovať bez problémov, tak sa to rovnako odrazí aj na kvalite pergoly.

 

 • Príslušenstvo:

Príslušenstvo dokáže cenu pergoly zdvihnúť až o niekoľko stovák eur. Treba si dobre premyslieť, čo naozaj nevyhnutne potrebujete. Osvetlenie je dobrou investíciou hneď na začiatku. Všetko ostatné sa dá dodatočne dorobiť. Jednoducho si doplnky k pergole dokupujte s rozumom a na základe toho, že ich naozaj potrebuje.

Krásna a praktická pergola vie naozaj prakticky slúžiť niekoľko rokov celej vašej rodine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *