Enter your keyword

Záhradné hojdačky – ako si správne vybrať?

Záhradné hojdačky – ako si správne vybrať?

Slnečný deň na záhrade pri dome alebo chalupe je pre mnoho ľudí tým najlepším relaxom. Presne tak je to správne. Záhrada totiž nie je len o tvrdej práci, ale aj o oddychu a načerpaní nových síl. Aby ste si na záhrade oddýchli potrebujete pohodlný záhradný nábytokmáloktorý záhradný nábytok je stvorený na relax tak, ako záhradná hojdačka.

V tomto článku vám poradíme, čo všetko by ste mali brať do úvahy pri výbere záhradnej hojdačky. Existuje viacero typov a viacero veľkostí hojdačky. Pri dnešnom trende online nakupovania je preto dobré mať jasno v tom, čo potrebujete, aby sa nestalo, že vám domov príde hojdačka, ktorá nenaplní očakávania.

Čo treba brať do úvahy pri kúpe záhradnej hojdačky?

Účel

Túto dôležitú otázku si musíte položiť skôr, ako začnete. Hľadáte len ďalšie miesta na sedenie, aby ste usadili príležitostných hostí, alebo chcete hojdačku na relax pre seba a rodinu? Taktiež treba myslieť na to, či hojdačka bude hlavným prvkom vašej záhrady alebo ňou len zaplníte prázdny kút alebo priestor, o ktorom si myslíte, že potrebuje niečo zaujímavé.

Veľkosť

Nielenže musíte brať do úvahy veľkosť samotnej hojdačky, ale nezabudnite myslieť na dostatočný priestor okolo. Aj menšie hojdačky vyžadujú dostatok priestoru pred a za hojdačkou, tak aby ste si mohli hojdanie naplno vychutnať. Vždy je preto potrebné mať ešte pred kúpou jasno v tom, kde hojdačku umiestnite a aké sú vaše priestorové možnosti aj vo vzťahu k ostatnému záhradnému nábytku, ktorý už máte. Myslite aj na výšku hojdačky, najmä pokiaľ je v hre možnosť jej umiestnenia pod záhradný prístrešok.

V neposlednom rade veľkosť hojdačky závisí aj od počtu ľudí, ktorí ju budú využívať. Väčšina hojdačiek je určená pre 3 osoby, avšak aj keď je to pri produkte uvedená, realita môže byť iná. Pohodlne usadiť 3 dospelé osoby na záhradnú hojdačku vyžaduje dostatok miesta.

Inšpirujte sa – záhradné hojdačky a hojdacie kreslá

Záhradná hojdačka TAULA

button
Hojdacie kreslo Kongo čierne s poduškou button
Hojdačka Rimini

button

Závesné kreslo NOLAN NEW

button
Záhradná hojdačka sivá s vankúšom button

Údržba

Rozhodnutie o tom, koľko času ste ochotní venovať každoročne údržbe svojho novej záhradnej hojdačky určí, aký typ je pre vás najlepší. Možno je najlepšie zvoliť si drevenú hojdačku, ak je aj zvyšok vášho vonkajšieho nábytku drevený. Tým pádom môžete robiť všetky maľby a ošetrovanie dreva súčasne.

Myslite tiež na zazimovanie. Ak nemáte možnosť alebo čas hojdačku na zimu zložiť a uskladniť, zvoľte hojdačku z nepremokavej textílie s kovovou konštrukciou povrchovo ošetrenou proti korózii.

Montáž

Väčšina záhradných hojdačiek a hojdacích sietí sa kupuje v demontovanom stave a je potrebné ich zložiť doma. Aj keď to môže byť pre niektorých ľudí hračka, vieme, že montáž nábytku nemusí byť pre každého.

Montáž je samozrejme jednoduchšia ako napríklad pri záhradnej pergole, no pokiaľ nie ste zrovna domáci kutil uistite sa, že máte niekoho, kto vám pomôže s touto úvodnou montážou. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám. V balení spolu so záhradnou hojdačkou nájdete pokyny alebo manuál, ktoré vám pomôžu s montážou vášho nového záhradného nábytku.

Typy záhradných hojdačiek

Drevené záhradné hojdačky

Drevené hojdačky sú vyrobené z masívneho dreva a vysokokvalitných materiálov. Robustnosť a životnosť sú ich hlavnými atribútmi. Hojdačka je pre bezpečnosť často pripevnená k drevenému rámu pomocou odolných oceľových reťazí. Drevená povrchová úprava ponúka prírodný vzhľad, ktorý sa ideálne hodí k mnohým záhradným motívom.

Niektoré hojdačky majú dokonca sedenie z nepremokavého textilu a dajú sa tak používať po celý rok. Niektoré majú vankúše, zatiaľ čo iné drevené hojdačky sú dodávané bez vankúšov a poskytujú vám tak slobodu zvoliť si vlastné vankúše podľa svojho vkusu.

Tip: Pri drevených hojdačkách je dôležitá údržba. Pravidelné natretie drevenej konštrukcie ochranným lakom je nutnosť.

Kovové hojdačky

Konštrukcia z odolného kovového materiálu (oceľ alebo hliník) spolu s kvalitnou textilnou látkou pre sedaciu a vrchnú časť sú základnými prvkami kovovej záhradnej hojdačky. Je to vynikajúca a praktická možnosť. Väčšina kovových konštrukcií je ošetrená povrchovou úpravou, čo znamená, že sú odolné voči vode či snehu a majú dlhú životnosť. Vankúše sú väčšinou vybavené nepremokavou tkaninou, takže ich môžete nechať vonku po celý rok bez poškodenia spôsobeným poveternostnými podmienkami. Ideálne, ak hľadáte nenáročnú údržbu.

Tip: Dajte si pozor, aby ste nepoškriabali povrch kovovej konštrukcie, pretože by to mohlo narušiť protikoróznu ochrannú vrstvu materiálu.

Záhradné hojdačky pre deti

Myslíme aj na tých najmenších. Záhradné preliezky patria k detskému šanteniu. Obľúbené záhradné hojdačky pre deti majú podobu hojdacieho kruhu, ktorého vnútro je pokryté sieťou z mäkkého ale pevného materiálu. Stále sú však v kurze aj klasické drevené hojdačky, ktoré sa upevnia na strom alebo na inú pevnú konštrukciou.

V porovnaní s hojdacím kruhom sú tieto sedačky pre menšie deti o niečo bezpečnejšie, keďže pri hojdaní sú pevne usadené medzi dreveným rámom hojdačky. Na hojdacích kruhoch sa zas deti vedia lepšie vyšantiť.

Hojdačka na balkón?

Nie každý má však možnosť umiestniť hojdačku na záhradu. Pokiaľ bývate v paneláku, je hojdanie sa o niečo nedostupnejšie. To však neznamená, že je to nereálne. Najmä pokiaľ máte dostatočne veľký balkón. Ľudia majú často na balkóne záhradný gril, tak prečo nie hojdačku. V ponuke obchodov nájdete hojdačky rôznych rozmerov a tie menšie sa zaručenie zmestia aj na balkón. Pravdepodobne zaberú väčšiu časť balkóna, ale za ten relax to predsa stojí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *