Enter your keyword

Architektonická štúdia revitalizácie vidieckeho domu

Architektonická štúdia revitalizácie vidieckeho domu

Architektonická štúdia revitalizácie vidieckeho domu v Hiadli sa venuje najmä hľadaniu novej dispozície a prevádzky. Dôvodom je čiastočne zmena využitia oproti pôvodnému domčeku – drevenica s hospodárskou stavbou na rekreačné vyžitie. Ďalším aspektom je hľadanie nového príjemného vizuálneho kontaktu s okolím, najmä s okolitou prírodou, keďže dôvodom návštevy vidieka je práve pobyt a radosť z nej.

Domček sa nachádza v strede relatívne husto zastavanej obci Hiadeľ pod strmým svahom. Okolité domy až na malé výnimky už nemajú charakter pôvodnej dediny a podobajú sa skôr na zástavbu z prímestských lokalít. Z týchto dôvodov sa život vonku presúva do doteraz pre vonkajšie využitie nepodstatných častí ako sú zadná záhradka (pri severnej fasáde) a strecha hospodárskej časti, ktorá sa zmení na terasu. Preto sa aj doteraz jednoliata sedlová strecha v tvare L premenila na dva segmenty – jeden nad zachovalou časťou drevenice a druhý oddelený nad hospodárskou časťou, kde slúži výlučne na prekrytie letnej kuchyne a výstupu zo skladu na terasu.

Vjazd na pozemok ako aj vstup do domčeka sa nezmenil, Je na pôvodnom mieste, rovnako ako vstup do hospodárskej časti, z ktorej sa ako sklad zachovala len menšia polovica a zvyšok je priradený ku bývaniu ako malý wellnes so saunou a oddychovou miestnosťou. Pre väčší komfort vstupu do domu a rovnako aj pre väčší komfort výstupu do zadnej záhradky sa ku drevenici spolu s novou strechou vrátil aj gánok a pridal sa aj na severnej fasáde. Pri vstupe je možné celý tento gánok, alebo jeho časť preskliť a využiť ako zádverie. Pôvodné delenie vnútorných priestorov ostalo, keďže ho ovplyňujú drevené konštrukčné steny. Vo vstupnej časti sa okrem šatníka nachádza schodisko do podkrovia a na terasu aj kuchyňa. Pribudne tu aj okno.

Pozrite si 3D obhliadku chalupy v pôvodnom stave

Z tohto priestoru sa jedným smerom vchádza do wellnes časti, čo je vlastne obrovská kúpeľňa so saunou a oddychovou zónou s východom do zadnej záhradky, kde je možné sa ochladiť v kadi naplnenej vodou z potôčika pretekajúceho touto časťou pozemku. Na opačnej strane sa nachádza izba s pieckou na drevo a ďalším východom do zadnej časti pozemku cez nový gánok. Zadná záhradka sa teda využíva na chladenie pri saunovaní, posedenie pri ohnisku, alebo oddych v tieni v horúcich letných mesiacoch. Zároveň je možné prirodzene po teréne vyjsť na strešnú terasu.

Zajala Vás táto architektonická štúdia? Pôdorys prízemia a pôdorys podkrovia k nahliadnutiu.

V podkroví sa nachádzajú dva priestory, zadná spálňa smerom do ulice s preskleným štítom, ktorý by prepúšťal cez doskový obklad dostatok svetla, ale zároveň sa za obkladom dosiahne žiadaná intimita tohto priestoru. Ďalší priestor smerom na terasu pri schodisku je zóna slúžiaca ako priestor pri terase, alebo ako čitáreň, herňa alebo príležitostná spálňa. Kontakt s terasou je zabezpečený preskleným štítom.

Konštrukčne ide o razantnú rekonštrukciou s kompletnou výmenou krovu a inštaláciou nových sietí a zateplením. Materiálovo ide o stavbu s maximálnym využitím prírodných stavebných materiálov, ktoré dobre so starou drevenicou spolupracujú.

Veríme, že napriek komplikovaným podmienkam, by mohlo ísť o veľmi príjemný a zaujímavý výsledok.

Architektonická štúdia revitalizácie vidieckeho domu projektovaná Ing.arch. Eliškou Turanskou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *