Enter your keyword

Vonkajšie osvetlenie, ktoré vyčaruje dokonalý exteriér

Vonkajšie osvetlenie, ktoré vyčaruje dokonalý exteriér

Príroda, miesto pokoja a nenahraditeľnej súhry luxusu a relaxu. V týchto ťažkých časoch, keď pojem cestovanie je tak vzdialeným, nám ostáva len jediná možnosť. Vytvorte si zo svojho exteriéru dovolenkovú destináciu!

Okrem dokonalo upravenej záhrady, na ktorej vidno prácu vašich rúk a času, si môžete postaviť napríklad aj záhradné jazierko. Toto jazierko nemusí slúžiť len ako domov pre rybky, ale rovnako môže poslúžiť aj ako miesto, v ktorom sa počas letných horúčav môžete kúpať.

To, čo by vašim záhradám a dvorom nemalo chýbať je vonkajšie osvetlenie. To dodá vašej záhrade potrebný šmrnc. Vaša záhrada sa za pomoci vonkajšieho osvetlenie premení na raj, ktorý bude spojením súhry luxusu a nenahraditeľného pokoja.

Nie len záhrada okolo vašich domov by mala byť dokonalou, ale rovnako aj tá na vašej chalupe, a preto pri rekonštrukcii chalupy nezabúdajte aj na jej exteriér a jeho dotvorenie za pomoci vonkajšieho osvetlenia. Chalupu, ktorá vyrazí iným dych je založená nie len na správnom výbere okien na chalupu, ale rovnako aj na nádhernom exteriéry, ktorý docielite vkusným a praktickým vonkajším osvetlením.

Zamerajte sa na to, aby vonkajšie osvetlenie spĺňalo hneď dva aspekty. Tým prvým je jeho funkčnosť, čiže vyberajte tak, aby dané osvetlenie korešpondovalo s vaším rozpočtom, ale zároveň, aby spĺňalo všetky dôležité atribúty.

Druhou sférou, do ktorej by vonkajšie osvetlenie malo zapadať je dizajn. Vonkajšie osvetlenie si nevyberajte len na základe farby, akou bude v noci svietiť, ale rovnako aj podľa štýlu samotného osvetlenia. Na trhu nájdete nespočetné množstvo tvárových prevedení osvetlenia, ktoré sa hodia k rôznym štýlom bývania. Rovnako sa môžete spoľahnúť aj na rôznorodosť spôsobu umiestnenia daného osvetlenia. Viac o tom, ako postupovať pri výbere vonkajšieho osvetlenia sa dozviete v článku.

Ako si vybrať vonkajšie osvetlenie na záhradu?

Vašej záhrade treba dodať šmrnc? Čo tak dokonalé vonkajšie osvetlenie, ktoré cez deň esteticky nadvihne štandard vašej záhrady a v noci poslúži ako severka pri blúdení po vašej záhrade?

Už dlhú dobu premýšľate nad investíciou do záhradného osvetlenia, no stále ste nenašli to pravé orechové?

Poďte sa s nami pozrieť na pár jednoduchých krokov, ktoré vám zaručenie pretriedia výber kandidátov a pomôžu s koncovým rozhodovaním:

Vizualizácia

Premiestnite sa do vašej záhrady. Pohodlne sa usaďte do náruče vášho záhradného nábytku a nechajte sa unášať vašou fantáziou. Začnite si vizualizovať miesta, kde je toto vonkajšie osvetlenie naozaj potrebné. Zväčša sa jedná o priestory v blízkosti: garáže, bazéna, altánku, terasy, vchodu do domu, cesty z altánku.

Predstavte si farebné variácie, ktoré by sa podľa vás hodili do vašej záhrady, také, ktoré budú počas večerov žiariť príjemnými odtieňmi a nebudú pôsobiť rušivo.

Rovnako dôležitý je aj samotný štýl osvetlenia. Cez deň je kľúčovým práve tento aspekt. Zamerajte sa na to, aby daný štýl ( tvar, veľkosť ) osvetlenia, korešpondoval štýlu vašej záhrady. Pokúste sa o jemnosť a nie o prvoplánové, nedajbože, násilné a gýčové prevedenie osvetlenia.

Inšpirácia

Máte nejakú minimálnu predstavu ako by vaše osvetlenie malo vyzerať. No i tak je skvelým pomocníkom, ak sa rozhodnete inšpirovať záhradami, ktoré už majú osvetlenie umiestnené. Poprezerajte si katalógy, ktoré sa sústreďujú na exteriér, popozerajte si rozmiestnenie a typ osvetlenia u známych. Tento bod vám dokáže jednoznačne pomôcť s celkovou vizualizáciou, to znamená, že si budete vedieť lepšie predstaviť to, ako dané osvetlenie bude pôsobiť v praxi (v noci i cez deň).

Zhrnutie typov osvetlení:

 1. Závesné svietidlá
 2. Solárne osvetlenie
 3. Stĺpikové osvetlenie
 4. Reflektory
 5. Nástenné svietidlá
 6. Vstavané osvetlenie
 7. Nájazdové svetlá do zeme
 8. Záhradné lampy

Prezrite si obrázky s konkrétnymi typmi osvetlenia a nechajte sa inšpirovať. Súhra vašej fantázie a inšpirácie vám zaručí dokonalý výber osvetlenia.

Inšpirujte sa – vonkajšie svietidlá a lampy

Vonkajší luster Liguria button

Lucande Fiola stojanové svietidlo

button

LED solárne dekoračné svetlo Adem etno štýl 30,5cm

button
Vonkajšia lampa LIGURIA 2,5m button

Lucande Marcellino vonkajšie nástenné svetlo hrdza

button

Praktickosť

Jednou vecou je estetické hľadisko vášho osvetlenia. Osvetlenie je však viac než len jeho vizuálna stránka, a preto nezabúdajte na druhý a rovnako dôležitý bod, akým je praktickosť.

Stručný prehľad funkcií osvetlenia:

 1. Pohybové čidlá: reagujú na pohyb.
 2. Súmrakový senzor: zapnú sa presne vo chvíli, keď sa začne stmievať.
 3. Solárne osvetlenie: jeho životnosť závisí od batérie.

Dúfame, že vám tento krátky sumár informácií pomôže pri záverečnom rozhodovaní.

Svietidlá, ktoré vám zaručia pohodlie, senzorové osvetlenie

Najskôr by sme vám chceli zodpovedať na najčastejšie kladenú otázku a to: „Kde využijem takýto druh osvetlenia?“ Odpoveď je naozaj jednoduchá a priama: skoro všade. Najlepšie využitie však zohrávajú, keď takýto druh osvetlenia rozmiestnite okolo príjazdovej cesty k domu, pred vstupné dvere.

Tieto svietidlá reagujú na váš pohyb, čo vám uľahčí život v momentoch, keď sa s plnými rukami vraciate z nákupov. Taktiež sa môžu hodiť v blízkosti vonkajšej domácej sauny. Pri rýchlom presune v uteráku potom nebudete musieť zúfalo hľadať rukou vypínač.

Senzorové osvetlenie nájdete v širokej škále tých najrozmanitejších štýloch. Tento fakt sa týka jednak dizajnu, ale rovnako aj spôsobu uchytenia daných svetiel.

Ak sa obávate, že za osvetlenie so senzorom zaplatíte veľa, poprípade, že náklady s ním spojené vás vyjdú draho, tak vám odporúčame zainvestovať do úsporných LED vonkajších lámp so senzorom.

Na čo myslieť pri výbere solárneho osvetlenia

Premýšľate nad vonkajším osvetlením? Nerobte urýchlené závery. Prinášame vám stručné zhrnutie toho, čo všetko by ste pred samotnou kúpou mali zvážiť.

Čo chcete osvetliť

Pouvažujte nad tým, kde všade budete vonkajšie osvetlenie potrebovať. Najčastejšie sa využíva v okolí príjazdových ciest, dverí, garáži, terás. Dobre osvetlená terasa je dôležitá najmä ak máte terasový krb a opekačky s rodinou či priateľmi sú vaše hobby.  Jednak sa jedná o bezpečnosť pohybu v tme, ktoré vám vonkajšie osvetlenie vie zaručiť, ale rovnako môžeme hovoriť aj o dekoratívnej funkcii osvetlenia.

Odolnosť solárneho osvetlenia

Poďme sa pozrieť na IP krytie a jeho hodnotu v súvislosti s vonkajším osvetlením. Hodnota IP by mala pre vonkajšie osvetlenie predstavovať hodnotu najmenej 44. Tento údaj môžete vyčítať zo štítku, ktorý sa nachádza, žiaľbohu, častokrát na miestach, kde po ňom musíte vyslovene pátrať, poprípade sa môže nachádzať na nosiči lampy. Teraz však viete čo treba hľadať, a preto na tento dôležitý údaj netreba zabúdať.

Čo vlastne hodnota IP určuje? Táto hodnota popisuje ako je svietidlo odolné voči vonkajším podmienkam ako napríklad: prach, voda. Pri hodnotách IP platí, že čím je táto hodnota vyššia tým je svietidlo odolnejšie.

Výkon osvetlenia

V tomto momente sa zamerajte na ďalší parameter, akým je počet LED diód. Rovnako ako aj pri IP platí, že čím viac diód tým je svietidlo výkonnejšie. Čiže jednoducho povedané počet diód určuje intenzitu osvetlenia.

Na tento bod má vplyv aj kvalita svietidiel. Tie lacnejšie a menej kvalitné sú vyrábané z plastov. Naopak, tie kvalitnejšie sú vyrábané z kovu alebo špeciálnych vysoko odolných a stálofarebných plastov. Kvalitnejšie osvetlenie vám vydrží dlhšiu dobu.

Na záver by sme vám radi poskytli stručný popis toho, ako funguje LED vonkajšie osvetlenie. Tento princíp je naozaj veľmi jednoduchý. Solárne osvetlenie sa cez deň dobije vďaka slnečnému žiareniu a za súmraku sa nahromadené energia začne z osvetlenia uvoľňovať v podobe svetla. Tento princíp funguje na báze kolobehu, to znamená: nabitie cez deň, vybitie v noci a tento dej neustále pretrváva (neustále sa opakuje). Dôsledkom čoho svietite zadarmo a bez nutnosti osvetlenie zapínať alebo vypínať.

Výber toho správneho a dokonalo pasujúceho osvetlenia do vašej záhrady nie je len otázkou estetiky, ale bez pochýb aj funkčnosti. Preto si jeho kúpu premyslite v dostatočnej miere. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Dvakrát meraj a raz strihaj!“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *